Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Přírodní zajímavosti: Čertovy hlavy jsou sochařským zázrakem skrytým v lese

Samcová Jana

Samcová Jana

4. 4. 2010

Už vás někdo poslal k čertu? Možná vás tím neodkázal do zapovězených míst, ale tam, kde se nachází unikátní sochařský zázrak. Jestli vám Čertovy hlavy nic neříkají, pak jste správně na Topzine.cz.

Čertovy hlavy. Magické sousloví evokující mystiku, tajemství i strach. V tomto případě se ale není čeho bát. Pod oním záhadným názvem se skrývá unikátní dílo sochařského mistra Václava Levého, nacházející se uprostřed kokořínských lesů.

Vzhledem ke své poloze (obec Želízy u Mělníka) jsou pískovcové skulptury ideálním tipem, jak uniknout ze smogem prorostlé Prahy. A přesto málokdo z Pražáků o existenci Čertových hlav vůbec ví. Rozhoupe-li se tuctový Pražák zvednout šunky a vyrazit na výlet, patrně zvolí Karlštejn, Konopiště nebo v lepším případě Prachovské skály. Středočeský kraj však nabízí mnohem víc, než si většina přespolních dokáže představit. Být na štíru jen díky národnímu pokladu Karlštejnu si ostatní památky nezaslouží.

Václav Levý (1820 – 1870)

Původně měl být stolařem, později kuchařem, ale díky svému uměleckému talentu a jeho objeviteli Antonínu Veithovi odjel na sochařské učení do Prahy. Čertovy hlavy (1845) jsou jeho prvním sochařským počinem. Svůj talent odjel Levý zdokonalovat i do Mnichova a do Říma. Zemřel v Praze, kde byl mimo jiné učitelem Josefa Václava Myslbeka. Pohřben je na vyšehradském hřbitově.

Čertovy hlavy se nacházejí na turistickém okruhu dlouhém přibližně 12 kilometrů. Spojíte-li procházku i s dopravou a obědem, vydá návštěva těchto míst za celodenní výlet. Proto je dobré se na cestu trochu připravit předem. Napojit se na okruh lze z několika míst – z obce Želízy, Liběchov nebo Tupadly. My se zaměříme na trasu vedoucí z Liběchova.

Do Liběchova se – nemáte-li vlastní vůz – nejlépe dopravíte vlakem. Ze zastávky se vydejte zpět po směru trasy vlaku, až narazíte na zámek. Pokud se vypravíte směrem čelně od zámku, napojíte se na modrou turistickou trasu a máte vyhráno. Jste na okruhu.

Blaník, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Blaník, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Blaník a Klácelka jsou vrcholnými díly Václava Levého

Cesta vede příjemnou asfaltkou podél autokempu, po zhruba 4 kilometrech přejdete silnici a cesta začne stoupat. Vytrvejte, odměnou vám za pár metrů budiž první z děl Václava Levého Blaník a jeskyně Klácelka, které jsou mnohými považovány za sochařovo vrcholné dílo.

Před jeskyní se rozprostírá Blaník, tedy taková předjeskyně, vyzdobená reliéfy bojovníků Jana Žižky, Prokopa Holého a trpaslíků kovající zbraně pro blanické rytíře. Uvnitř jeskyně se nacházejí obrazy z básně Ferina Lišák autora Františka Matouše Klácela. Odtud pramení název jeskyně Klácelka. Všechny výjevy jsou vytesané do pískovce rukou jediného člověka – Václava Levého.

Trpaslíci kovající zbraně pro blanické rytíře, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Trpaslíci kovající zbraně pro blanické rytíře, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Strážci lesa – Čertovy hlavy

Od Blaníku a Klácelky cesta pokračuje po modré prudkým stoupáním k samotným Čertovým hlavám. Jak úchvatné je přibližovat se k devítimetrovým kolosům zezdola, až se obří monumenty zjeví před očima v celé své velikosti a kráse.

Od Čertových hlav pokračuje cesta dále po modré do obce Želízy, kde se můžete rozhodnout, budete-li pokračovat modrou trasou do obce Tupadly a dále k Harfenici a Hadovi, nebo si cestu zkrátit po žluté. Po žluté k těmto dvěma sochařským výjevům dojdete také, ale je to zacházka pár set metrů.

Harfenice s Hadem svého stvořitele nezapřou

Ať tak či onak, obětovat pár kroků a na vlastní oči spatřit další z úchvatných prací Václava Levého stojí za tu námahu. Harfenice je souhrnný název pro reliéfy čtyř lidských hlav, zdobenou jeskyni a ženu s harfou. Samotná harfenice bohužel zubem času a rukou vandalů není už takřka k rozpoznání.

Harfenice, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Harfenice, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Pár minut cesty od Harfenice se nachází Had, devítimetrové monstrum, nad nímž se skví velká sekera, jako by měla namířeno hada přetnout v půli. Ani had neunikl rukám slabomyslných vandalů, proto po celé jeho délce můžete spatřit vyryté iniciály a jiné prostoduché nápisy.

Mordloch a Sedm chlebů jsou výzvou pro náročné

Od Hada pokračuje žlutá trasa směrem k Mordlochu a Sedmi chlebům. Je to tříkilometrové odbočení z modrého okruhu, proto musíte zvážit, zda vám návštěva loupežnické jeskyně a skalního útvaru připomínajícího sedm na sebe naskládaných bochníků za to stojí. V opačném případě pokračujte dále po modré zpět do Liběchova.

Cestou do startovní pozice vás ještě potká Jeskyně Máří Magdalény, nádherné ticho a okouzlující příroda. Výlet je to pravda časově i fyzicky náročný, ale rozhodně ne zbytečný. Spatřit pískovcové zázraky, o nichž mnoho lidí nemá ani ponětí, přestože se zde nacházejí už více než 150 let, není k zahození.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Přírodní zajímavosti: Čertovy hlavy jsou sochařským zázrakem skrytým v lese