Přírodní 3D tisk: podívejte se na sochy, na nichž spolupracovaly včely

Včely jsou důležitou součástí přírody a vděčíme jim za fungování mnoha přírodních mechanismů. Své využití už ale našly i v umění: díky schopnosti budovat medové plástve pomáhají tvořit v sochařství.

První umělecké počiny ve spolupráci se včelami se objevily už v roce 2000. Důvodem byla reklama na limitovanou edici medové whisky Dewar’s: v rámci projektu s názvem 3-B Printing nechala firma včely vysochat lahev a bustu Drinking Man, která je jedním z jejích symbolů. Zapotřebí bylo celkem 80 tisíc včel!

Včely zapojil do práce také slovenský umělec Tomáš Libertíny nebo Kanaďanka Aganetha Dyck. Princip je však u všech děl velmi podobný: včely totiž vytvářejí v plástvích úly typicky z vnitřní, odlehlé strany tak, aby do nich královna mohla naklást vajíčka. Aby umělci povzbudili včely ke stavění zvenčí objektu, připravili pro ně jakési šablony z již zpracovaného včelího vosku s příznačným šestiúhelníkovým vzorem.

Vzniklo tak hned několik unikátních soch, vynikajících až překvapivou precizností a ukazujících na dokonalou souhru malých včelích dělnic. Některé slouží jako reklamní předměty, jiné jsou čistým produktem designu a další poukazují na důležitost včel pro člověka a přírodu. Jedno ale mají společné: jsou fascinující!

Přírodní 3D tisk: podívejte se na sochy, na nichž spolupracovaly včely
Ohodnoťte tento článek


7 Komentáře Přírodní 3D tisk: podívejte se na sochy, na nichž spolupracovaly včely

  1. no koukal jsem, ale je jich tolik že jsem nebyl schopný z nich všech vybrat nějaké které by stály za to ;) ale ještě jsem to neprolezl všechno…

  2. no tak v tom případě je to dobrý. to seženeš super tiskárnu ;) jinak ses pokoukl po netu a našel si něco? nebo vůbec nic? zkus kouknout na youtube na nějaké videa jak tiskárny tisknou a co tisknou a podle toho by sis mohl určit kvalitu, která by mohla stačit a která ne ;)

  3. no tak do padesáti tisíc dejme tomu… i nějaký tisíc navíc klidně může být… takže takhle koukal jsem se na internetu a našel jsem jich dost, jen teda nevím která za to bude stát a která ne ;)

  4. no tak nejdůležitější je si určit penízek, kolik můžeš do ní investovat a pak taky ještě je fajn si určit jakou kvalitou by měla aspon tisknout…

  5. no přemýšlím ot om, jent eda vůbec nevím kterou jo a kterou ne, protožer se v tom moc nevyznám… ono to ušetří hodně práce, tak bych do ní šel ;)

  6. no tak ti takovou nějakou pořiď ne? když se ti hodí :D taky jsme v práci potřebovali 3d tiskárnu a jak jsme za ni rádi že ji máme :D

  7. to je husté propojení… ono by ty 3d tiskárny měly zvládnout uplně všechno ne? ;) taky by se mi taková hodila nějaká…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*