Menu
TOPZINE.cz
Sport

Připomeňte si basketbalový šampionát se Stříbrem s chutí zlata

Martin Slabý

Martin Slabý

23. 10. 2010

Přestože mistrovství světa v basketbalu žen za sebou sotva přibouchlo dveře, spatřila už světlo světa kniha věnovaná této pro naši reprezentaci nadmíru úspěšnou akci. Publikace sice nezapře, že vznikala téměř doslova „na koleni“, i tak však potěší nejen basketbalové příznivce.

Český basketbalový tým

Český basketbalový tým Zdroj: fiba.com

Knížek věnovaných basketbalu je na českém trhu poskrovnu, a tak se nakladatelství Mladá Fronta rozhodlo, že při příležitosti mistrovství světa v basketbalu žen, pořádaném po dlouhých letech na českém území, vydá publikaci věnovanou právě tomuto sportu.

Stříbro s chutí zlata, jak se vzniklé dílo jmenuje, vyšlo pouhých devět dní po finálovém utkání světového šampionátu. Že je „šitá horkou jehlou“, si méně pozorný čtenář ani nemá šanci všimnout. Tomu ostražitějšímu však drobné gramatické nesrovnalosti v textu možná neuniknou.

Po nezbytných úvodních slovech osobností ze světa českého i světového basketbalu si přijdou na své příznivci basketbalové historie. Na několika stránkách si čtenář připomene historii dosavadních světových šampionátů. Kolektiv autorů složený z redaktorů České televize a fotografické rodiny Mudrů se následně věnuje tomu, co předcházelo v čase před samotným turnajem. Tedy tvorbě týmu a veškeré přípravě od prvního srazu až po poslední přípravný zápas. Posléze se vám v kratším příspěvku představí několik reprezentantek v nepříliš basketbalové, o to více však ženské roli – na přehlídkovém molu.

Obálka knihy Stříbro s chutí zlata

Kapitánka týmu Hana Horáková na obálce knihy Stříbro s chutí zlata Zdroj: kniha.cz

Čtenář dostává v knize skutečně kompletní servis. Nechybí ani veškeré informace o české reprezentaci od hráček, přes trenérský tým až na příklad po maséra. K úplnému informačnímu servisu patří také představení účastníků mistrovství a míst, kde se zápasy odehrávaly. Ani to autoři v knize neopomenuli.

Kdo se prokousal až sem, tedy zhruba na začátek druhé poloviny publikace, konečně se dočká reportáží z dění na samotném šampionátu. Spolu s autory prochází den po dni celým mistrovstvím v přehledných kapitolách doprovázených, stejně jako celá kniha, bohatým fotografickým materiálem, kterému snad občas chybí pouze popis, abychom věděli, kdo na té které fotce zrovna je. Koho snad zajímají statistiky, dočká se na samotném závěru, který je právě číselným údajům nejen ze skončeného turnaje věnován.

Pokud si Stříbro s chutí zlata pořídíte, určitě nebudete litovat. Až na pár téměř zanedbatelných „mušek“ se jedná o velmi kvalitní a poutavou publikaci, která, i podle přání autorů, samotných basketbalistek či nakladatelství, snad přispěje k propagaci basketbalu v České republice. A kdoví, kdy se náš sport zase dočká podobného historického úspěchu, o kterém by se tak dobře četlo.

Název: Stříbro s chutí zlata

Autoři: Jakub Bažant, Tomáš Budka, Petr Hamták, Jan Smetana

Počet stran: 136

Vazba: Vázaná s přebalem

Vydavatel: Mladá fronta, Praha: 2010

Doporučená cena: 349 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Připomeňte si basketbalový šampionát se Stříbrem s chutí zlata