Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Příměstský tábor: Na Žižkov přijeli piráti

Redakce

Redakce

15. 8. 2010

FOTO: Na příměstských táborech se děti učí i plachtit, pokud to počasí dovolí.

Takřka v centru Prahy se krčí mezi městskou zástavbou chalupa se zahradou. Klidně se tam pasou ovce, hrají si děti a je tam zkrátka pořád živo. Že pořád tápete i vy pražští, co máme na mysli? Je to skautská klubovna, celým názvem 4. přístav vodních skautů Jana Nerudy. A právě tady se letos koná 3. ročník příměstských táborů.

FOTO: Na příměstských táborech se děti učí i plachtit, pokud to počasí dovolí.

Děti si na táboře můžou vyzkoušet i plachtění, zdroj: 4pvs.nipax.cz

Výhodou je, že rodiče mají ke svému dítku pořád blízko. Ráno ho přivedou do zmiňované klubovny a můžou jít do práce s vědomím, že je o drobečka postaráno a že se nebude nudit doma. Ten si tu totiž přes den může hrát s ostatními dětmi a absolvovat spoustu zajímavých činností. Večer si ho rodiče zase odvedou domů, nebo ho nechají přespat, místa je tu dost.

Atmosféra je více než příjemná. Pobíhají tu desítky dětí v bílých trikách se jmenovkou. To aby si všichni byli jistí, s kým si zrovna hrají nebo s kým si povídají. Každý týden se totiž jak děti, tak vedoucí mění, a tak jsou trička, hlavně ze začátku týdne, moc užitečná věc.

Program všech turnusů zůstává přibližně stejný. Pondělí je ve znamení seznamování, v úterý se děti podívají na výstavu nebo třeba do planetária. Středa patří loděnici, kde se děti učí pádlovat nebo plachtit. Chvilka adrenalinu musí být! Ke čtvrtku se váže nějaký větší výlet, třeba aquapark nebo zoo, v pátek se jde někam do přírody a víkendy patří cestám mimo Prahu. Pro každého tu něco mají, něco se mu zalíbí, co ho bude bavit, co ho zaujme.

FOTO: Her se aktivně účastní i vedoucí

S dětmi si aktivně hrají kvalifikovaní vedoucí, Foto: Marie Rejžková, Topzine.cz

Spokojenost na všech frontách

Jak to vypadá, líbí se tu i vedoucím. Dvacetiletá Klára alias Plamínek si dětský tábor v roli vedoucí užívá. „Jo, je to tady o hodně lepší, než jsem čekala. Kamarádka, která byla na prvním turnusu, mě varovala, že tady byli hlavně čtyřletí, takže to byla větší školka. Tento týden přichází hodně školáků a je to relativně v pohodě. Hlavně když si děti rozdělíme do skupinek, tak je to pár dětí na vedoucího. Na ně už má člověk trénink z oddílu,“ s úsměvem popisuje své pocity Klára. Na tábor se mohou hlásit děti od čtyř do deseti let. Vedoucí se sjíždí i z ostatních skautských středisek, než je to žižkovské.

Popularita táborů stoupá. „Dětí přibylo. První rok jich bylo míň. Asi hlavně proto, že se o příměsťákách nevědělo,“ říká Guláš, který má s tzv. příměsťáky zkušenost už od samého začátku. Díky dobře odvedené práci vedoucích, pomocníků i dětí se sláva mezi rodiči rozšířila, a tak rok co rok počet dětí stoupá. A co víc? Komu se tu zalíbí, může přes školní rok pravidelně chodit na skautské schůzky nebo jezdit na víkendové výpravy.

Letošní turnusy jsou na Žižkově už obsazené, na příští rok ale můžou být inspirací pro rodiče, jak elegantně řešit nedostatek dovolené a téměř tři měsíce volných školních dnů.

V příštím článku se vám naše redaktorka svěří se zážitky z jednoho dne, který na Žižkově strávila. Čtěte už 21. srpna!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Příměstský tábor: Na Žižkov přijeli piráti