V podstatě každý z nás je psycholog laik. Máme své osobní diagnózy či typologie. Tato vědní disciplína má široký záběr a mnoho z budoucích vysokoškoláků by ji chtělo studovat.
Psychologie jako věda se oddělila od filosofie v 19. století, konkrétně roku 1879, kdy Wilhelm M. Wundt založil první psychologickou laboratoř v Lipsku. Předmětem zkoumání této disciplíny je lidské prožívání a chování.
Dodnes se nedá říci, že by se psychologie stala exaktní vědou s přesně danými a neměnnými tezemi. Přece jenom, ve světě, ve kterém se většina lidí nevyzná ani v sobě samých, je těžké vybudovat vědní obor, který by rozuměl všem lidským bytostem najednou.
V České republice jsou pouze tři filozofické fakulty na veřejných univerzitách s oborem psychologie, a to Masarykova univerzita v Brně, Palackého univerzita v Olomouci a Karlova univerzita v Praze. Každá z nich má k přijímacím zkouškám jiný seznam doporučené literatury. Protože titulovaným lékařem lidských duší se nemůže stát leckdo, zpočátku to obnáší jen číst, číst a číst.
Doporučenou literaturu k přijímačkám na jednotlivé školy naleznete na adresách:
Praxe a její uznání
Dalším krokem k úspěšnému přijetí ke studiu je absolvování kvalitní praxe. Jediná Masarykova univerzita je v tomto směru ke svým budoucím studentům přívětivější a s ohledem na to, že jsou to většinou maturanti, po nich žádnou praxi nevyžaduje.
Zato na UK si na vás v této souvislosti doslova smlsnou. V informacích na internetu sice naleznete, že u čerstvých maturantů stačí praxe v podobě práce s dětmi na táborech, školách v přírodě, zájmových kroužcích a tak dále. Ale nenechte se zmýlit. Klidně se totiž může stát, že vás od ústní zkoušky vyhodí, protože vedení skautu nebudou považovat za dostatečně průkazný zájem o obor.
Čtěte také: Na psychologii se dostane jen desetina uchzečů
Je ovšem dobré si uvědomit, že pokud z jakýchkoli důvodů nemáte možnost absolvovat soustavnou praxi, je třeba to na pohovoru dohnat něčím jiným. Zúročit můžete své výborné znalosti a orientaci ve světě současné psychologie nebo strhující množství nastudované literatury, nezapomeňte ani na dávku střídmého nadšení.
Tři města, jeden problém
Pokud jste se perfektně připravili, načetli odbornou literaturu a podali si přihlášky, v cestě k vysněnému úspěchu schází jen absolvovat přijímačky a ještě jedno nepříjemné úskalí. V případě, že jste se pro jistotu přihlásili do Prahy na UK, do Brna na MUNI a nedej bože ještě do Olomouce, je velmi pravděpodobné, že všechny tři školy vypíší termín přijímacích zkoušek na jeden den. A věřte, že stihnout rallye Praha – Brno – Olomouc v jednom dni je v reálném životě takřka nemožné.
Možná teď pociťujete zděšení, popřípadě nechuť a beznaděj, což je pochopitelné, ale hlavně se tím nenechte odradit. Je dobré vědět, co vás čeká, a pokud se chcete vydat tímto směrem, udělat pro to maximum.
Usmívejte se a zanechte příjemný dojem
Přijímací zkoušky se skládají z písemné a ústní části. Před zkušební komisí se snažte vystupovat sebevědomě, mějte čistou hlavu a usmívejte se. Dokonce jeden z profesorů UK hned při prvním setkání s novými studenty zdůrazňuje, že základním klíčem k úspěchu je úsměv a příjemné vystupování.
A co je nejdůležitější, buďte skálopevně přesvědčeni, že po zkoušce vyjdete ven a s sebou si ponesete vstupenku ke studiu psychologie. Víra v úspěch je mocné medium, které ne každý doceňuje. A přitom dokáže zvrátit zdánlivě beznadějně pokaženou situaci ve váš prospěch.
Uvidíte, že až půjdete s ostatními spolužáky v září k zápisu, uvědomíte si, že ta energie vynaložená k přijetí na vysněnou školu za to stála. Ve skutečnosti je psychologie nesmírně zajímavá disciplína.
Zkoumá tu nejkomplikovanější, nejnevyzpytatelnější, nejskvostnější a někdy zároveň nejubožejší existenci na této planetě. Studuje tvory, kteří jsou nejkrutější z krutých, ale zároveň v sobě ukrývají tolik altruismu, že se jim nikdo z celé živočišné říše nevyrovná. Psychologie nemá na zřeteli nic menšího ani většího než duši příslušníka lidského pokolení, člověka osobně.