×
TOPZINE.cz

Přijímačky na psychologii: pořádně se zapotíte, ale stojí to za to

FOTO: knihy

V podstatě každý z nás je psycholog laik. Máme své osobní diagnózy či typologie. Tato vědní disciplína má široký záběr a mnoho z budoucích vysokoškoláků by ji chtělo studovat.

FOTO: knihy
Knihy, Zdroj: sxc.hu

Psychologie jako věda se oddělila od filosofie v 19. století, konkrétně roku 1879, kdy Wilhelm M. Wundt založil první psychologickou laboratoř v Lipsku. Předmětem zkoumání této disciplíny je lidské prožívání a chování.

Dodnes se nedá říci, že by se psychologie stala exaktní vědou s přesně danými a neměnnými tezemi. Přece jenom, ve světě, ve kterém se většina lidí nevyzná ani v sobě samých, je těžké vybudovat vědní obor, který by rozuměl všem lidským bytostem najednou.

V České republice jsou pouze tři filozofické fakulty na veřejných univerzitách s oborem psychologie, a to Masarykova univerzita v Brně, Palackého univerzita v Olomouci a Karlova univerzita v Praze. Každá z nich má k přijímacím zkouškám jiný seznam doporučené literatury. Protože titulovaným lékařem lidských duší se nemůže stát leckdo, zpočátku to obnáší jen číst, číst a číst.

Doporučenou literaturu k přijímačkám na jednotlivé školy naleznete na adresách:

Masarykova univerzita

Karlova univerzita

Univerzita Palackého

Praxe a její uznání

Dalším krokem k úspěšnému přijetí ke studiu je absolvování kvalitní praxe. Jediná Masarykova univerzita je v tomto směru ke svým budoucím studentům přívětivější a s ohledem na to, že jsou to většinou maturanti, po nich žádnou praxi nevyžaduje.

Zato na UK si na vás v této souvislosti doslova smlsnou. V informacích na internetu sice naleznete, že u čerstvých maturantů stačí praxe v podobě práce s dětmi na táborech, školách v přírodě, zájmových kroužcích a tak dále. Ale nenechte se zmýlit. Klidně se totiž může stát, že vás od ústní zkoušky vyhodí, protože vedení skautu nebudou považovat za dostatečně průkazný zájem o obor.

Čtěte také: Na psychologii se dostane jen desetina uchzečů

Je ovšem dobré si uvědomit, že pokud z jakýchkoli důvodů nemáte možnost absolvovat soustavnou praxi, je třeba to na pohovoru dohnat něčím jiným. Zúročit můžete své výborné znalosti a orientaci ve světě současné psychologie nebo strhující množství nastudované literatury, nezapomeňte ani na dávku střídmého nadšení.

Tři města, jeden problém

Pokud jste se perfektně připravili, načetli odbornou literaturu a podali si přihlášky, v cestě k vysněnému úspěchu schází jen absolvovat přijímačky a ještě jedno nepříjemné úskalí. V případě, že jste se pro jistotu přihlásili do Prahy na UK, do Brna na MUNI a nedej bože ještě do Olomouce, je velmi pravděpodobné, že všechny tři školy vypíší termín přijímacích zkoušek na jeden den. A věřte, že stihnout rallye Praha – Brno – Olomouc v jednom dni je v reálném životě takřka nemožné.

FOTO: Čas
Čas

Možná teď pociťujete zděšení, popřípadě nechuť a beznaděj, což je pochopitelné, ale hlavně se tím nenechte odradit. Je dobré vědět, co vás čeká, a pokud se chcete vydat tímto směrem, udělat pro to maximum.

Usmívejte se a zanechte příjemný dojem

Přijímací zkoušky se skládají z písemné a ústní části. Před zkušební komisí se snažte vystupovat sebevědomě, mějte čistou hlavu a usmívejte se. Dokonce jeden z profesorů UK hned při prvním setkání s novými studenty zdůrazňuje, že základním klíčem k úspěchu je úsměv a příjemné vystupování.

A co je nejdůležitější, buďte skálopevně přesvědčeni, že po zkoušce vyjdete ven a s sebou si ponesete vstupenku ke studiu psychologie. Víra v úspěch je mocné medium, které ne každý doceňuje. A přitom dokáže zvrátit zdánlivě beznadějně pokaženou situaci ve váš prospěch.

[youtube_660]jq5F2XRt6QM[/youtube_660]

Uvidíte, že až půjdete s ostatními spolužáky v září k zápisu, uvědomíte si, že ta energie vynaložená k přijetí na vysněnou školu za to stála. Ve skutečnosti je psychologie nesmírně zajímavá disciplína.

Zkoumá tu nejkomplikovanější, nejnevyzpytatelnější, nejskvostnější a někdy zároveň nejubožejší existenci na této planetě. Studuje tvory, kteří jsou nejkrutější z krutých, ale zároveň v sobě ukrývají tolik altruismu, že se jim nikdo z celé živočišné říše nevyrovná. Psychologie nemá na zřeteli nic menšího ani většího než duši příslušníka lidského pokolení, člověka osobně.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


1 Komentář Přijímačky na psychologii: pořádně se zapotíte, ale stojí to za to

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..