Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Přijímací zkoušky na DAMU: Přijďte s chutí hrát a tvořit

Redakce

Redakce

28. 9. 2013

Na herectví Katedry činoherního divadla se hlásí každým rokem průměrně tři sta adeptů, na herectví Katedry alternativního divadla sto padesát. Komise do každého ročníku pošle maximálně patnáct uchazečů. TOPZINE.cz nahlédne do průběhu přijímacího řízení.

Herectví na Katedře činoherního divadla (KČD)

Tato zkouška se skládá ze tří vyřazovacích kol, které probíhají od půle ledna do půle února. V prvním kole se uchazeči zúčastní dopolední pohybové zkoušky, která prověří jejich tělesné dispozice od ohebnosti po mrštnost a cit pro rytmus.

Zadání poroty se vždy mírně liší. Uchazeči třeba jeden po druhém přejdou po diagonále svou přirozenou chůzí, valčíkovým krokem, nebo udělají hvězdu. Během jedné písně se narodí a zemřou jako živočich nebo rostlinka. Zopakují jednoduchou choreografii složenou vesměs z kroků vpřed a vzad a z potlesků. Nakonec kráčí po kruhu a loučí se jako postavy z cirkusu.

Odpoledne nastává individuální herecká zkouška, na kterou má mít uchazeč připraveny tři monology, tři písně a dvě básně. Chystáte-li se na tyto přijímačky, je dobré se smířit s tím, že porota nebude chtít slyšet celý váš repertoár. Přeruší-li vás člen komise uprostřed monologu, nemusí to znamenat, že jej nudíte. Už o vás ví, co potřebuje.

Pokud se obáváte, že mezi tolika adepty na herectví bude v prvním kole panovat tichý konkurenční boj, budete příjemně překvapení. „Atmosféra byla nesmírně přátelská,“ řekla pro TOPZINE. cz jedna z účastnic prvního kola. „Bavili jsme se spolu bez jakékoliv nevraživosti nebo soutěživosti. Před výstupem jsme si přáli: Zlom vaz. Zatímco jsme čekali, než přijdeme na řadu, za doprovodu kytary jsme si zpívali v šatně.“

FOTO: Disk

Divadlo DISK je domovem herců pražské DAMU.

Ve druhém kole uchazeče čeká písemný test ze základních kulturních znalostí s důrazem na divadlo, literaturu a hudební a výtvarné umění. Doporučuje se mít přehled o významných osobnostech z oboru, jak o současných špičkách, tak o legendách.

Dále se uchazeč dostaví na individuální zkoušku z pohybu, hlasu a zpěvu a na hereckou zkoušku z připravených monologů. Jste-li právě v půlce svého vážného monologu Hamleta a člen komise vás přeruší a požádá, abyste ten samý text řekl jako barová tanečnice, neberte to od něj jako zlomyslnost. Porota chce vidět, jak moc jste flexibilní a jak pohotově si dokážete poradit s podněty.

Do třetího kola postupuje asi třicet adeptů, kterým komise zadává kolektivní etudy, ale i individuální úkoly.

Herectví na Katedře alternativního a loutkového divadla (KALD)

Na této katedře účastníka čekají dvě kola. První trvá půl dne a je na něj vždy zvána skupinka zhruba po patnácti lidech. Skládá se z pohybové zkoušky, která dle slov uchazečů odreaguje a zbaví stresu.

Uchazeč má mít připravenou nonverbální a verbální scénickou akci, etudu s objektem a píseň. Na rozdíl od činohry pro adepta ovšem není divákem jen komise, ale i ostatní uchazeči.

FOTO: Taneční sál DAMU

Pohybová hodina studentů 3. ročníku KALD v sále, ve kterém se koná i část přijímacího řízení. Zdroj: Reprofoto youtube.com

Druhé kolo trvá dva až tři dny. Skládá se z vědomostního testu z oblasti kultury, z testu ze zvoleného jazyka a ze společné týmové tvorby. Týmová tvorba znamená spolupráci mezi obory režie-dramaturgie, scénografie a herectví, ze které vznikne dle režisérova předem připraveného konceptu během čtyřiadvaceti hodin krátké představení.

„První kolo proběhlo pro mě osobně velmi hladce, jen tak si zablbnout,“ uvedla pro TOPZINE. cz Anne- Françoise Joseph, studentka posledního ročníku herectví KALD.

„Druhé kolo bylo delší, intenzivnější, tudíž se v průběhu pochopitelně začala projevovat únava. Ale já osobně jsem nevnímala, že by v důsledku toho došlo k nějakému vyhrocení vztahů, spíš nás to o to silněji spojilo. Směr, kterým se přijímací zkoušky ubírají, je do značné míry určen lidmi, kteří zrovna sestavují ročník. Divadlo jakožto sociální interakce závisí i na tom, jak si lidé v týmu vzájemně sednou.“

Přijímací řízení na DAMU se rozhodně nedá označit jako nenáročné. Pokud ovšem na zkoušku přijdete s chutí hrát si a tvořit a uvědomíte si, že i komise má stejný zájem, pro strach již nezbude místo.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Přijímací zkoušky na DAMU: Přijďte s chutí hrát a tvořit