Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Příjemný rytířský fantasy román. Jiří Mazurek: Legenda o Rennardovi

Jan Nohovec

Jan Nohovec

31. 8. 2009

Jiřího Mazurka můžeme znát jako zkušeného a dobrého povídkáře, který českou fantastiku porůznu zásobuje svými texty. V edici Pevnost se letos odhodlali vydat dvojici jeho románů Legenda o Rennardovi a Legenda o Garonně, z nichž za druhý jmenovaný obdržel autor Cenu Karla Čapka. Zatímco ten jsme vám přiblížili před pár dny, dnes se podíváme na ten první.

Starému království již odedávna vládl královský rod s orlem ve znaku. Bylo nepsanou tradicí, že následníkem trůnu se stával vždy prvorozený syn a ti další byli zhusta přehlíženi – už jen kvůli tomu, že se jim většinou něco stávalo. Utonutí, zbloudění v lesích, nešťastné náhody – to všechno byly důvody, proč druzí princové na trůn za celou historii země neusedli ani jednou a třetí princové jen třikrát. Nelze se tak divit, že zatímco současný král Reagell si vždy všímal hlavně prvorozeného Richarda, výchova mladšího Rennarda přešla na královnu. Ta, sama zahalena nejistým původem, dala malého chlapce s nezvyklými schopnostmi trénovat tajemnému starému šermíři Gerbertovi. A světe div se, z Druhého prince byl najednou silný konkurent korunního prince. Alespoň do té doby, než ho kdosi unesl.

Už od začátku knihy je čtenáři patrná jedna věc – Jiří Mazurek tento román napsal již před několika lety, a tak zatímco u jeho povídek jsme zvyklí na již vypsanějšího a zkušenějšího autora, v Legendě o Rennardovi se Mazurek ukazuje teprve jako slibný, ale ne dokonalý. Do rytířského světa vrcholného středověku zasazeného do francouzsko-anglického prostředí vpletl příběh hodný skutečného rytířského eposu – bohužel už to je místy na překážku. Díky tomu je totiž román silně etapovitý, a tak se vždy v jednu chvíli upírá pozornost jen na jednu složku děje. Zatímco v časech bitev a války, které nalezneme na dvou třetinách stránek, to ještě naštěstí není tak patrné, ve chvíli, kdy se Druhý princ se svou vyvolenou sbližují a projíždí koňmo po krajině, jako kdyby se politické události a státní problémy zastavily do té doby, než si Rennard prožije šťastné chvilky.

Zdaleka největší chybou celého románu je ale fakt, že příběh nikam neplyne. Počáteční únos – ač ho autor opominul dostatečně vykreslit – události nastartuje poměrně dobře a logickým dalším krokem je pro Rennarda snaha znovuzískání svého území, které si kdysi dávno vyvzdoroval na otci. Jenže ve chvíli, kdy se tato zápletka uzavře, náhle není, co číst. Text sice pokračuje dál, ale nic jiného, než Mazurkův (mimochodem už v té době velmi dobrý) vyprávěcí styl čtenáře nežene dál. A tak vlastně kniha pokračuje až do samého závěru, kdy – jak už čtenář delší dobu tuší – bude odhalena TA pointa, jež všechny události v knize spojí do jednoho celku, ačkoliv to předtím vůbec nebylo patrné.

Abych ale jen nekritizoval, Jiří Mazurek do Legendy o Rennardovi zapracoval i jiné prvky, které z ní dělají příjemnější čtení, než by se mohlo z dosavadního textu recenze zdát. Již zmiňovaný svět, do nějž autor příběh zasadil, oplývá hloubkou a vlastním životem a lze vidět, jak si s ním autor vyhrál. I postavy (vyjma Rennardovy vyvolené, vlastně jediné ženy v knize) jednají logicky, přesně podle svých charakterových vlastností a díky svému rytířskému pozadí jsou i dostatečně přitažlivé pro čtenáře. Nedá se zapomenout ani na přitažlivý motiv hlavního záporáka a podivných snů Druhého prince, kteří příběh oživují, kde se jen dá.

Celkově vzato si Legendu o Rennardovi stojí za to opatřit, protože to je kniha, která se až na výjimky dobře čte, která v edici Pevnost představuje lehký nadprůměr a která i mimo jiné otvírá cestu k mnohem oblíbenějšímu pokračování, Legendě o Garonně, dceři jedné z postav.

jiri-mazurek-legenda-o-rennardoviNázev: Legenda o Rennardovi
Autor: Jiří Mazurek
Obálka: Lubomír Kupčík
Počet stran: 272
Vydala: Epocha, Praha 2009
Doporučená cena: 129 Kč
Hodnocení: 60%

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Příjemný rytířský fantasy román. Jiří Mazurek: Legenda o Rennardovi