Ať už dobíháte poslední čtvrtinu středoškolského maratonu, lámete si hlavu nad bakalářskou prací, nebo neděláte vůbec nic, pokud chcete od podzimu nastoupit na vysokou školu, čeká na vás pár formalit, bez nichž si o ní můžete nechat jenom zdát. Největší síto potenciálních zájemců představuje většinou přijímací řízení. Abyste se ho ale mohli zúčastnit, musíte o sobě dát, jak jistě víte, nejprve vědět. A jak jinak než přihláškou ke studiu. Čas máte do 28.února.
Na výběr vysoké školy zbývá posledních pár týdnů, Zdroj: sxc.hu
Pokud vás chytá múza, toužíte po uměleckém oboru a chtěli byste se teď přihlásit, máte s největší pravděpodobností smůlu. Termín odevzdání byl totiž už na podzim. Většina ostatních oborů však přihlášky přijímá do konce února, některé pak čekají i do konce března. Jak se k tomu staví konkrétně vaše vysněná škola, zjistíte na jejích webových stránkách, případně na studijním oddělení (ale ti, kdo na vysoké už studují, radí zvolit první možnost, jinak se také může stát, že si po setkání s milým osazenstvem studijního oddělení svou akademickou kariéru rozmyslíte a místo na školu se přihlásíte na pracovní úřad).
Kolik typů přihlášek je a co tam vůbec napsat?
Na většině škol se můžete přihlásit k přijímacím zkouškám elektronicky. Tato možnost je zřejmě tou nejsnazší – bývá levnější a navíc vyplňujete pouze to, na co se vás ptají. Ale pozor, pozor – pro některé fakulty pojem elektronická přihláška znamená, že si ji v počítači vyplníte, vytisknete a pošlete poštou spolu s ústřižkem poukázky nebo dokladem o bankovním převodu. Toliko k akademické terminologii.
Díky naprosto, ale i z části elektronické přihlášce také nemusíte řešit, zda školu zajímá váš středoškolský prospěch, bohulibé činnosti nebo heroické výkony v okresních, krajských, republikových či jiných olympiádách. Prostě odpovídáte, na co jste tázáni.
Pravděpodobnost, že pochybíte, se tak minimalizuje, což je v důsledku výhodnější jak pro vás, tak pro školu samotnou.
Milovníci klasiky ale také nemusejí zoufat. Přihlášku samozřejmě mohou podat i na papíře, a to na speciálně upraveném formuláři SEVT. Seženou ho buďto ve škole, někdy také vychází jako příloha novin bojujících o každého čtenáře a přinejhorším se dá objednat i přes internet – ale to už byste si snad tu přihlášku mohli podat rovnou elektronicky.
ilustrační foto, Zdroj: VFU
Užitečné také je si předem zjistit termíny přijímacích zkoušek. Najdete je na webových stránkách jednotlivých fakult.
Nevyhovuje mi termín zkoušky, co dělat?
Může se stát, že v době prvního termínu přijímacích zkoušek maturujete nebo máte státnice. Jednoduše víte, že se nezúčastníte, i kdybyste se roztrhli. Zástupci vysokých škol na to pamatují a většinou vypisují i náhradní termín. Měli byste však školu s předstihem (a nejlépe už spolu s přihláškou) informovat.
Každá škola se k tomu staví jinak. Například Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy náhradní termín umožňuje pouze za výše uvedených podmínek (maturita nebo státnice) s tím, že pokud náhle ochoříte a seženete si potvrzení od lékaře, náhradní termín vám snad také dovolí. Chcete-li se ale ušetřit zbytečných nedorozumění, informujte se přímo u zdroje.
Máte-li oprávněný důvod se domnívat, že přijímací zkoušku skládat nemusíte, máte právo zažádat o její prominutí. Toto opatření můžete použít například tehdy, když splňujete studijní průměr, který fakulta požaduje. A to jak pro bakalářské studium (výsledky ze středoškolských vysvědčení), tak pro to magisterské (studijní průměr za všechny semestry, obhajobu závěrečné práce a státní zkoušku).
Kolik mě to bude stát?
Stejně jako existuje více typů přihlášek, i poplatky za ně se různí. Nejvíce (500 korun) zaplatíte za klasickou SEVT přihlášku. Potom cena klesá. O něco méně zaplatíte za běžnou elektronickou přihlášku. Pokud si chtěla fakulta ušetřit práci s vymýšlením a opravováním testů a donutila vás skládat SCIO testy (které si tak jako tak hradíte sami), zaplatíte za podání nejméně.