Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Přichází nejvelkolepější fáze cyklu severní polární záře, aurory borealis

Redakce

Redakce

1. 12. 2010

Aurora borealis, v překladu severní polární záře, se právě dostává do nejvíce očekávané části svého jedenáctiletého cyklu. Světoví odborníci proto odhalili seznam nejlepších míst, odkud se dá tato nezapomenutelná světelná show pozorovat.

FOTO: Aurora Borealis

Aurora Borealis, Zdroj: fanpop.com

Vidět polární záři patří zcela jistě k největším zážitkům každého cestovatele, který kdy měl dostatečné štěstí, aby ji na svých cestách zpozoroval.  Právě teď má být vidět po celé tři roky nejlépe. Polární záři můžete potkat na místech vzdálených jako je Kanada či Aljaška, nebo v relativně bližším Skotsku a Skandinávii.

Kanadská světla

„Když jsem byla malá, mnohdy jsem se divila, proč lidé za polární září cestují. Pro mě tam vždycky byly, tančily noční oblohou,“ říká Candace Savageová, autorka knihy Aurora: Mysteriozní severská světla. Pro ni a mnoho dalších obyvatel vesničky Valhalla Centre nebyl výskyt polárních září žádnou zvláštností. Právě zde, v severní části Alberty, se závěs světel objevuje nejčastěji. „Nic se nevyrovná okamžiku, kdy člověk stojí na zamrzlé ploše jezera a v naprosté tmě pozoruje běžící pruh nazelenalého světla táhnoucí se oblohou.“

Výhled z islandských termálních lázní

O pozorování aurory na Islandu existují známá fakta a neznámá fakta. K známým patří například určité roční období. Optimální podmínky přicházejí mezi zářím a březnem, za chladných až mrazivých nocí, kdy bývá obloha bez jediného obláčku. Můžete zůstat v hlavním městě Reykjavíku a doufat v zázrak, nebo vyrazit mimo město (třicetiminutová cesta postačí), a zvýšit tak své šance.

Za nejlepší a přitom nejpříjemnější místa jsou považovány geotermální bazény, které jsou posázené různě po krajině. Pokud si vyberete ubytování ve zdejším hotelu, hotelová služba vás probudí, když se polární záře objeví.

FOTO: Pohled na polární záři ze satelitu

Pohled na polární záři ze satelitu, Zdroj: thenewshome.com

Severské pohádky

Na rozdíl od již zmíněných zemí se ve Švédském Laplandu záře objevuje každou noc, ačkoli někdy bývá méně intenzivní nebo pouze na moment probleskne oblohou. Stejně tak sousední Norsko nabízí pravděpodobnost výskytu v zimním období kolem 100%. Ubytovat se můžete v tradičních srubech, vyzkoušet si rybaření nebo jízdu na saních tažených psy, případně soby.

Takové světelné závěsy, objevující se každým rokem, nejsou běžnou věcí. Všimli si jich již staří Vikingové, kteří si výskyt polární záře vysvětlovali rovnou několika způsoby. Prvním bylo hejno herinků, jejichž obraz se odrážel na obloze. Další vysvětlení byla poetičtější – mluvila o zapálení ohňů na severním a jižním konci světa nebo o jízdě ozbrojených valkýr, které uháněly krajem tak divoce, že vzduch za nimi zářil energií.

Polární záře je obecný název pro světelné úkazy nastávající nejčastěji ve výškách okolo 100 km, v ionosféře. Běžně se vyskytuje v polárních oblastech, na jižním pólu se jí říká aurora australis, na severním aurora borealis.

Vzniká interakcí nabitých částic ze slunečního větru s plyny v horních vrstvách zemské atmosféry. Často ji doprovází geomagnetické bouře. Při svém posledním vrcholu cyklu byla vidět i nad naším územím.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Přichází nejvelkolepější fáze cyklu severní polární záře, aurory borealis