Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Při pražském koncertu Radiohead se otřásala zem

Redakce

Redakce

24. 8. 2009

radiohead-600x338Český debut britských alternativních rockerů ověnčených několikanásobnými Grammy Awards se vyvedl náramně, o tom není pochyb. A jak to celé probíhalo?

Jen pár minut zbývá do osmnácté hodiny a já vcházím do areálu Incheba Expo na pražském Výstavišti. Procházím obvyklou kontrolou u vchodu, splývám s davem fanoušků hrnoucím se dovnitř, zabírám poměrně slušné místo u hrazení v třetí zóně, tedy nejdále od stage a čekám spolu s ostatními na zahájení programu. Lidé postávají či sedí na zemi, pokuřují nebo probírají s přáteli nadcházející koncert.

V půl sedmé, tedy třicet minut po ohlášeném startu, začínají hrát electroničtí Moderat, kteří přijeli z Berlína a stovky návštěvníku stále proudí branami areálu. Po skončení předskokanského vystoupení zbývá jen několik málo okamžiků, pár úprav a zkoušek, než se na podiu objeví skutečné hvězdy večera.

Radiohead!“, ozývá se sporadicky kolem mě, jinak je doprovází pískot, jekot a tleskání. Konečně! Jakmile začnou hrát, přestanou mě bolet nohy, už mi není zima, svět se přestane otáčet. Je to prostě bomba. Lidé jsou nadšeni a hudba strhuje do podivného stavu mezi euforií a omámením. Vše doprovází skvělá světelná show, která využívá velkých obrazovek po straně stage a především laserových trubic, zavěšených nad podiem. Frontman Thom Yorke věnuje jednu písničku Franzi Kafkovi, jinak toho moc nenapovídá, ale divákům to nevadí.

Radiohead nám servírují průřez své dosavadní tvorby, hity i méně známé skladby a všichni si to náramně užíváme, ortodoxní fanoušci zpívají spolu s Thomem, při pomalejších písničkách kolem mě svítí plamínky zapalovačů, při rychlejších se zem otřasá a dvě hodiny utečou jako voda. Dav se dožaduje pokračování a toho se mu také dostane, v podobě dvou přídavků včetně například hitu Airbag.

Poté už spolu se sedmnácti tisíci lidmi, kteří podle odhadů organizátorů koncert navštívili, odcházím domů a jistě nejsem jediná, kdo doufá, že u nás Radiohead nebyli naposledy.

Playlist:
1. 15 Step
2. There There
3. Arpeggi
4. All I Need
5. Lucky
6. Nude
7. Morning Bell
8. 2+2=5
9. A Wolf At The Door
10. Videotape
11. Nice Dream
12. Gloaming
13. Reckoner
14. Exit Music
15. Bangers and Mash
16. Bodysnatchers
17. Idioteque

18. Pyramid Song
19. These Are My Twisted Words
20. Airbag
21. The National Anthem

22. How To Disappear Completely
23. The Bends
24. True Love Waits
25. Everything In Its Right Place

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Při pražském koncertu Radiohead se otřásala zem