Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Přežít svůj život na DVD: Jan Švankmajer vystřihl z papíru svou verzi Počátku

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

5. 6. 2011

Jan Švankmajer je jako jeden z mála českých osobitých režisérů slavný i za hranicemi naší malé země. Jeho surrealistická díla plná metafor a opojné vizuality inspirovala nejednoho výtvarníka a režiséra. Po pětileté tvůrčí pauze se maestro Švankmajer vrací se svou verzí Počátku – jeho Přežít svůj život ovládne vaše sny na DVD.

Jan Švankmajer má v hlavě... Lebku! Zdroj: distributor filmu

Film

Jan Švankmajer vždy byl a navždy bude věrný svému nezaměnitelnému vizuálnímu a vypravěčskému stylu. Zručný mix nejrůznějších druhů animace s živými herci dokáže vyladit do fungujícího a vždy originálního díla. Až za to bývá často kritizován za sebestřednost a příliš nabubřelé ego. Přežít svůj život nepřekvapí tím, že nevybočuje z jeho dosavadní tvorby, a namísto svěžích nápadů je nám předkládán výběr z režisérových oblíbených motivů.

V sérii vizuálně působivých obrazů sledujeme příběh stárnoucího Evžena, jehož život balancuje na hraně mezi realitou a snem. Ve svém snovém světě se metaforicky dozvídá základní pravdy o svém skutečném životě, svém dětství a vztahu k matce a otci. Jeho život se postupně začne přesouvat do této snové roviny a on stojí před definitivním rozhodnutím, který svět je pro něj přijatelnější.

Originální zápletka bohužel naráží na režisérovu snahu o absolutní umělecké vyjádření. Ta začíná už úvodním několikaminutovým prologem, ve kterém nám sám Švankmajer vysvětlí, proč svůj poslední film natočil zrovna stylem papírové animace, proč má jeho dílo zrovna tento prolog a o čem to jako všechno vlastně bude. Pak se odporoučí z plátna a začne se vyjadřovat filmovější formou.

Máte rádi Švankmajera? Přečtěte si pochvalnější recenzi na Přežít svůj život

Divák Švankmajerem neposkvrněný se tak nestačí divit šíleným výjevům obsahujícím ženské postavy se slepičí hlavou, podnikatele se psí hlavou, který agresivním způsobem souloží s regulérní fenou, a nechybí ani režisérovy oblíbené oživlé hovězí jazyky. Navrch přihodíme absurdní herectví, maniakálně detailní záběry, protřepeme a hokus pokus, na světě je filmové umění nejhrubšího zrna. Bohužel ho docení jen několik intelektuálně zaměřených diváků, popřípadě pak sám pan režisér.

V jistých momentech se filmu nedá upřít dobře směřovaná jízlivost brnkající na společenské problémy, bohužel by tyto chvíle spočítal na prstech jedné ruky i E.T. po divoké hře s okružní pilou. Téměř dvě hodiny nám jsou předkládány obrazy a myšlenky, které by v nás měly evokovat niterné vzpomínky na náš minulý i snový život. Naneštěstí jsou ve většině případů k smíchu a jenom prohlubují teroristicky pomale plynoucí filmový čas.

A se slepicí už jste souložil?

Poslední opus Jana Švankmajera patří přesně do kategorie filmů, které jsou potravou pro zaryté intelektuály, kteří v tichosti vyčkávají na nebohého řadového diváka, jenž film odsoudí s verdiktem srágory století, aby ho během sekundy umlátili argumenty z říše snů.

Do zasloužilých umělců a světově proslulých filmařů není radno kopat. Jak ale hodnotit dílo takového tvůrce, které svou zatvrzelostí a egoismem zabraňuje jakémukoliv diváckému zážitku. A myslím tím opravdu jakémukoliv. Nemůžete se smát, nemůžete se bát a nemůžete se dokonce ani nudit. Z letargie a polospánku vás probudí až dopad sliny na klín. Nepřítomný výraz, ústa dokořán a hýkavé zvuky totiž při sledování Přežij svůj život budete vydávat zaručeně.

DVD

Disk se nese přesně ve stylu rčení kde nic není, tam ani smrt nebere. Najdeme zde tedy samotný kus umění v podobě celovečerního filmu, výběr scén, nastavení titulků a audio stopy. Filmařsky rozvrácenou mysl si ale můžete zchladit na tolik neoblíbeném klipu o škodlivosti kopírování filmů, který vás přivítá ihned po založení DVD do mechaniky. Rozporuplný film se k nám tedy dostává na nerozporuplně špatném disku. Na jednu stranu můžeme litovat, na stranu druhou jsme ušetřeni přidané dávky originálního umění, což je v tomto případě malá výhra.

Přežít svůj život (Surviving Life)

Animovaný/Komedie/Drama
Česko/Slovensko, 2010, 105 min

Režie: Jan Švankmajer
Hrají: Václav Helšus, Klára Issová, Zuzana Kronerová, Emília Došeková, Daniela Bakerová, Pavel Nový, Jan Počepický, Jana Oľhová, Karel Brožek, Jan Švankmajer

Zvuk: 5.1 (česky)
Titulky: anglické, francouzské, španělské, italské, německé, české pro neslyšící
Bonusy:

Hodnocení filmu: 2**
Hodnocení DVD: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Přežít svůj život na DVD: Jan Švankmajer vystřihl z papíru svou verzi Počátku