Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Prevítem snadno a rychle: audiokniha, která vás zbaví iluzí o miminech

Audiokniha Prevítem snadno a rychleNa začátku 90. let anglický spisovatel Simon Brett usedl ke stolu a začal psát příběhy malého dítěte. Kniha byla úspěšná, tak se pustil do pokračování, až vznikla slavná humoristická trilogie. První díl nazvaný Prevítem snadno a rychle v dubnu tohoto roku jako audioknihu vydalo nakladatelství Tympanum. Malým a nezbedným prevítem se na 3 hodiny a 15 minut stal Václav Postránecký.

FOTO: Previtem snadno a rychle

Prevítem snadno a rychle, Zdroj: archív vydavatelství Tympanum

Na obalu audioknihy se píše: „Batolata nejsou roztomilá a bezbranná. Batolata jsou cílevědomá stvoření, kterým je vaše žvatlání k smíchu, ale neprozradí se ani náznakem, protože je to pro ně výhodné.“ Zní to zvláštně, ale je to tak. Simon Brett vás přesvědčí.

Bude po mém!

Prevít, jak si hlavní hrdina knihy říká, má své rodiče rád, ale nic jim nedaruje zadarmo. Řekla bych, že je až trochu trápí. Je zkrátka sebevědomý a co se mu nelíbí, to prostě nebude!

Rodiče chtějí jít s malým na návštěvu? Ani omylem – prevít v bytě hostitelů ztropí scénu. Rodiče chtějí dát dítě do jeslí? Nemyslitelné, prevít si vydupe (spíš vyřve), že jesle pro něj nejsou to pravé. Rodiče si chtějí udělat hezkou chvilku v ložnici? Ještě to tak, prevít je od sebe vždy zaručeně odtrhne. Maminka chce přestat kojit? Kdepak, kojit se přestane, až si prevít řekne sám!

Spisovatel Simon Brett

Spisovatel Simon Brett, Zdroj: simonbrett.com

Simon Brett barvitě popsal věčné ublinkávání miminek, kterým náš prevít značně trápil příbuzenstvo zejména na úplném počátku své existence. Řeč samozřejmě byla i o růstu prvních zoubků nebo o prvních pohybech (ach ty výlety dětí, které na malou chvilku zůstanou nehlídané).

Když je dítě vyspělejší než rodiče

Hrdina mluvou dospělých komentuje nesmyslnost hraček, které ho obklopují, ošklivost až trapnost šatů, které dostal na křtiny, ale hlavně přístup rodičů k němu. Prevítovým hlavním nepřítelem (když nepočítám kočku) je kniha, která má rodičům pomoct s péčí o dítě. Je ale spíš na škodu. Místo užitečných rad rodiče v knize nachází jen nemoci, kterými by mohl jejich jinak úplně zdravý drobeček trpět. Terčem posměchu je i šišlání, které paradoxně nepoužívá dítě, nýbrž všichni ti, kteří by už dávno mluvit měli umět.

Pokud si chcete v horkých letních dnech odpočinout a pobavit se, není nic lepšího než uvelebit se v křesle, pustit si větrák a zaposlouchat se do popisované audioknihy. Dostanou vás vtipné příběhy a myšlenkové pochody prevíta, neomalenost prvorodičů a samozřejmě hlas vynikajícího herce Václava Postráneckého, který je mimo jiné držitel ceny Thálie.

No a také budete opatrnější při letních hrátkách. Protože, kdo by chtěl takového prevíta doma? „A nestěžujte si pak, že jsme vás nevarovali.“ Ano, i tato věta je k přečtení na obalu audioknihy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Prevítem snadno a rychle: audiokniha, která vás zbaví iluzí o miminech