Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

PREVIEW: Plán útěku. Stallone a Schwarzenegger mají zaječí úmysly

Redakce

Redakce

20. 10. 2013

Pro fanoušky akčních podívaných Expendables: Postradatelní nyní míří do kin další pecka. V novém filmu švédského režiséra Mikaela Håfströma si zase zadovádí Sylvester Stallone s Arnoldem Schwarzeneggerem. Herecké duo se tentokrát ale samo objeví za mezemi zákona a společně plánuje útěk z vězení.

Ray Breslin (Sylvester Stallone) je expert na infrastrukturu nápravných zařízení. To jinými slovy znamená, že se nechá dobrovolně zavřít a potom se snaží utéct, aby prozkoumal chyby v bezpečnostním systému věznic. Když prokoukne všechny nedostatky žaláře, napíše o tom zprávu a je zase propuštěn na svobodu.

Každodenní práce se promění v nejhorší noční můru, když Raye jeho rivalové zavřou do zbrusu nové věznice, která je postavená na základě jeho poznatků. Instituce se jeví jako nejpropracovanější vězení na světě a únik se zdá téměř nemožný. Díky zradě žádné osvobození natož tučná výplata nevinného Raye nečeká, musí si pomoct sám. Naděje přichází, když skončí v cele s Emilem Rottmayerem (Arnold Schwarzenegger). Ten se zdá na první pohled jako nesnesitelný hrubián. Má s ním však jedno společné – chce také z věznice utéct.

Sylvester Stallone a Arnold Schwarzenegger v jednom filmu, to přece musí být plné výbuchů, přestřelek a akčních honiček. To si řekne většina diváků. S rozpočtem 70 milionů dolarů ale patří spíše k nízkorozpočtovým filmům, a tak lze čekat více děje místo akčních momentů. I přesto ale diváci nemusí věšet hlavu. „Jsou tam dramatické i akční bojovné scény, takže film přináší něco pro každého,“ řekl v rozhovoru Arnold Schwarzenegger.

Nejmodernější technologie proti lidskému rozumu

Již zveřejněné trailery k filmům slibují zajímavou scénografii, cely ze skla, bachaře ve formě černých robotů i plně automatizovaný hlídací systém. „Lokace je opravdu obrovská, myslím, že točíme v jedné z největších budov celé USA. Je to ironický pohled, proti elektronickým vymoženostem nejpropracovanější věznice na světě bojují dva muži lidskou silou. Právě kontrast technologie a lidské síly dělá film netradičním,“ tvrdí v rozhovoru, který vznikl při natáčení, Stallone.

Mikael Håfström se vykatapultoval mezi nejvýznamnější režiséry před deseti lety, kdy natočil film Zlo mezi námi. Se snímkem měl obrovský divácký úspěch a byl nominován za nejlepší cizojazyčný film na Oscara. Nyní můžeme očekávat, jestli svůj první úspěch zopakuje.

Jedno je jasné, Stallone a Schwarzenegger mají plán útěku. Jestli se jim povede, mohou čeští diváci zjistit od 17. října, kdy proběhla česká premiéra.

Názor Pavlíny Nouzové:

Pavlína NouzováSylvester Stallone a Arnold Schwarzenegger si na stará kolena udělali radost. Jako drsní vězni se srdcem na pravém místě se snaží uniknout z podivného nelegálního projektu, kam byli zavřeni, aby jim „někdo“ zacpal pusu. Film se nesnaží být ničím jiným než čirou zábavou, bohužel se mu to ale nedaří zcela dodržet.

Mnoho momentů či odboček v chování postav působí příliš „na efekt“ (např. helikoptéra už dávno může odletět, ale ještě se chvíli zdrží, aby Arnold schytal kulku do ramene a zlo bylo potrestáno) a humor patří pouze do kategorie jako Expendables. Tedy „já jsem Arnold, a tak ať řeknu cokoliv, bude to zábava“. Jednoduše nenáročná oddychovka, od které člověk možná očekával příliš.

Hodnocení: 50 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

PREVIEW: Plán útěku. Stallone a Schwarzenegger mají zaječí úmysly