Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Preview: Jen 17. Přichází další sex z Francie s placenou lolitou

Redakce

Redakce

26. 11. 2013

Po erotickém dramatu Život Adèle, přichází ze země sýrů, vína a baget další snímek s touto tematikou. Ačkoli Jen 17 v rámci Festivalu francouzského filmu už běží, do klasických kin přijde 28. listopadu.

François Ozon, to je jméno tvůrce, který za tímto novým provokativním snímkem stojí. Nejde o žádného neznámého režiséra, natočil velké množství filmů a proslavil se zejména krásnými ženskými hrdinkami. Mezi jeho nejznámější díla patří: Pod pískem; 8 žen; Čas, který zbývá; U nich doma či 5×2. Film Jen 17 byl letos v Cannes nominován na Zlatou palmu.

Isabelle je sedmnáctiletá studentka gymnázia, která tráví léto na jihu Francie, kde zažívá i svou první sexuální zkušenost. Záhy se její život otočí nečekaným směrem. Po návratu do Paříže si začne psát přes internet se staršími muži. Nezůstává to však pouze u toho. Schází se s nimi a za peníze má s nimi i sex. Nedělá to z finančních důvodů. Isabelle hledá svou individualitu, testuje své limity. Sexualita během dospívání není propojena s emocemi, je to pouhé hledání sebe sama, s rozkoší jako doplňkem. Jako je tomu u většiny tajemství, i to Isabellino musí jednou prasknout.

video
play-sharp-fill

Herečka Marie Vacth je ve filmové profesi celkem nováčkem. Za sebou má včetně Jen 17 pouze tři filmová natáčení. Před snímkem Françoise Ozona si zahrála ve filmu Co den dluží noci, což je romantické drama z třicátých let minulého století v Alžírsku. Mnoho filmových kritiků uvádí, že právě Jen 17 se pro tuto mladou herečku stane odrazovým můstkem.

Ve filmu se objeví i proslulá francouzská herečka Charlotte Rampling, kterou může český divák znát například z filmu Melancholia, Vévodkyně, Neopouštěj mě či Základní instinkt 2. François Ozon ji obsadil do nejméně tří svých filmů.

Každoročně vychází na světlo světa nespočet snímků, kde láska, sex a vztahy jsou, pokud ne hlavní, tak markantní náplní. Už jen menší část z nich to však podává nějakým novým neokoukaným způsobem, kdy nejsme schopni předem říct, jak to celé dopadne. Film Jen 17 je právě jedním z nich. Pokud máte dost přeslazených a dokonalých amerických romancí, možná je nejnovější film Françoise Ozona právě pro vás. Premiéra v českých kinech proběhne 28. listopadu.

Hodnocení snímku:

The Hollywood Reporter: „Na rozdíl od předchozího Ozonova filmu, U nich doma, je tento více tělesný a rozvážný. Jen 17 poukazuje na křehkost a nebezpečí, které jsou neodmyslitelnou součástí experimentů hlavní postavy, zatímco tlumí dramatické scény, jež by mohly onen smysl zastínit.“

The Telegraph: „Ozonův poslední film je trochu nejasné, ale vynikající rozjímání nad mládím a dospíváním.“

Variety.com: „Je to právě Marie Vacth, která ovládá tento film. V její prchavé a nepolapitelné postavě je víc než jen nicota současné mladé generace.“

The Guardian: „Ačkoli je komedie obecně považována za klatbu erotismu, méně vážnosti a jemnější podání by snímku více prospěly.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Preview: Jen 17. Přichází další sex z Francie s placenou lolitou