Menu
TOPZINE.cz
Literární soutěže 2022

Prestižní ocenění The Man Booker International Prize má svého držitele. Je jím Američan Philip Roth

The Man Booker International Prize patří k nejprestižnějším literárním oceněním. Uděluje se každé dva roky od roku 2005. Letos se pocty být nositelem tohoto ocenění dostalo i osmasedmdesátiletému americkému autorovi Philipu Rothovi.

Foto: Philip Roth

Philip Roth při interview pro Daily Beast v roce 2009, Zdroj: youtube.com

Philip Roth je literárním otcem Nathana Zuckermana, fiktivní postavy, kterou jako hlavního hrdinu zasadil do několika svých knih. Mimo jiné také do krátkého epilogu k trilogii o fantaskním hrdinovi s názvem Pražské orgie (1985), kde se Zuckerman vydává do komunistické Prahy, aby našel doposud neotištěný rukopis umučeného židovského spisovatele.

Philip Roth a jeho česká přátelství

Philip Roth se ale světu představil už v roce 1959 se sbírkou povídek Sbohem město, která ho proslavila. Následovala celá řada dalších děl, mezi které patří také: Ať se děje, co se děje (1968), Portnoyův komplex (1992), Vzala jsem si komunistu (1998) nebo Lidská skvrna (2000). Philip Roth je od roku 1998 držitelem Pulitzerovy ceny za své autorství knihy Americká idyla, kde jednu z hlavních postav vytváří právě smyšlený Zuckerman.

Roth je vrstevníkem Johna Updike a také jeho velkým obdivovatelem. Stejně tak jako několika českých autorů. Od roku 1972 alespoň jednou za rok navštívil Prahu, kde se setkával s překladateli svých knih a dalšími autory: s Milanem Kunderou, Ludvíkem Vaculíkem, Miroslavem Holubem a Jiřím Muchou. Poznal tehdejší situaci v Československu a ve snaze pomoci svým českým kolegům vydal za účasti britského vydavatelství Penguin Book sérii Writers from the Other Europe (Spisovatelé z jiné Evropy).

FOTO: Praha obehnaná Vltavou

Praha učarovala nejednomu umělci, Zdroj: wikimedia.org

Přestože byl Philip Roth pravidelně nominován již od vzniku této mezinárodní formy soutěže Booker Prize, teprve letos byl 18. května na Festivalu spisovatelů v Sydney vyhlášen za vítěze. K udělení ceny v hodnotě šedesát tisíc liber však dojde až 28. června během slavnostního ceremoniálu v Londýně.

Rozdíl mezi manbookerovskými cenami

Mezi nominované The Man International Booker Prize se mohou dostat nejen anglicky píšící autoři, ale i ti, jejichž díla byla do angličtiny přeložena. V roce 2005 tak tuto cenu získal albánský spisovatel a básník Ismail Kadare, v roce 2007 autor z Nigérie Chinua Achebe a v roce 2009 Američanka Alice Munro.

O vítězi rozhoduje pokaždé z jiných členů sestavená porota, která je jmenována poradní komisí The Man Booker Prize. Porota se skládá z předsedy a dvou soudců. Jedná se o spisovatele, literární kritiky, akademiky nebo veřejně známé osoby. Letos jimi byli Angloameričan Rick Gekoski (spisovatel, hlasatel a akademik), Australanka Carmen Callil (vydavatelka, spisovatelka a kritička) a Jihoafričan Justin Cartwright (textař a dokumentarista).

Kategorie, ve které se dostalo ocenění Philipu Rothovi, je mezinárodní forma původní soutěže, jejíž historie sahá už do roku 1968. The Man Booker Prize se vyhlašuje každý rok a na rozdíl od The Man Booker International Prize v ní mohou být nominování pouze občané zemí Britského společenství a Irska.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Prestižní ocenění The Man Booker International Prize má svého držitele. Je jím Američan Philip Roth