Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Premiéry: Sesterstvo nemilosrdných, Restaurované filmy Jana Špáty, Pamětnice, Jan Klusák – Axis Temporum a další

Iva Ondrůšová

Iva Ondrůšová

2. 11. 2009

sesterstvo-nemilosrdnýchDo kinosálu vstupuje napínavá teenagerovská vyvražďovačka Sesterstvo nemilosrdných a komedie Můj život v ruinách, který vypráví o útrapách jedné turistické průvodkyně. Do distribuce přichází i dva mimořádné dokumentární snímky, a to Jan Klusák – Axis Temporum a Restaurované filmy Jana Špáty.

Sesterstvo nemilosrdných (Sorority Row, USA, 2009)

Zdroj: hce.cz

Zdroj: hce.cz

Pětice vysokoškolaček vytvoří tajné sesterstvo, které je však podrobeno těžké zkoušce jejich věrnosti, neboť jedna z členek po divoké párty umře a dívky se rozhodnou o incidentu pomlčet a zahladit všechny stopy. Jenže toto tajemství nezůstane navždy pohřbené v hlubině. Nastává čas odplaty.

Žánr: Horor / Thriller

Režie: Stewart Hendler
Scénář:
Pete Goldfinger a Josh Stolberg

Kamera: Ken Seng

Hudba: Lucian Piane

Hrají: Briana Evigan, Leah Pipes, Rumer Willis, Jamie Chung, Julian Morris, Matt O’Leary, Carrie Fisher, Matt Lanter

Délka filmu: 101 min.

Restaurované filmy Jana Špáty (Česko, 2009)

Zdroj: aerofilms.cz

Zdroj: aerofilms.cz

Výběr z unikátního projektu digitálního restaurování filmů klasika českého dokumentu, který natočil několikaminutové reportáže a snímky zachycují například návštěvu věhlasného jazzmana Luise Armstronga či filmovou esej o venkovských stařenkách s pokorou očekávajících konec života

Žánr: Dokumentární

Režie: Jan Špáta
Scénář:
Jan Špáta

Kamera: Jan Špáta

Hudba: Luboš Fišer, Gustav Mahler

Délka filmu: 103 min.

Pamětnice (Česko, 2009)

Zdroj: spi-film.cz

Zdroj: spi-film.cz

Bývalí spolužáci se scházejí po šedesáti letech na školním sraze, nepochybně posledním, v tváří tvář spolužačce Milušce Bínové, kdysi nejoblíbenější spolužačce. Ta přijíždí po letech do rodného města, rozhodnutá zjistit, který z jejich spolužáků ji kdysi zničil život. Není to však jediný cíl její cesty.

Žánr: Komedie

Režie: Vlado Štancel

Scénář: Tomáš Magnusek

Kamera: Radek Volf

Hudba: Tomáš Hajíček

Hrají: Libuše Švormová, Tomáš Magnusek, Zita Kabátová, Květa Fialová, Jaroslav Čejka, Vladimír Brabec, Lubomír Lipský st., Josef Somr, Stanislav Zindulka, Jan Skopeček ad.

Délka filmu: 105 min.

Můj život v ruinách (My Life in Ruins, USA / Španělsko, 2009)

Zdroj: bontonfilm.cz

Zdroj: bontonfilm.cz

Americká profesorka historie Georgia, nešťastná svým dosavadním životem, se rozhodne najít své štěstí jinde a to v Řecku, kde začne pracovat jako turistická průvodkyně. Jenže její vysněné sny se mění v noční můru, neboť není nic tak, jak si to představovala. Navíc její nadřízená příjme nového průvodce, který jí má vystrnadit. Když už se téměř ocitá na samém dně, objeví se někdo, kdo jí ukáže cestu správným směrem.

Žánr: Komedie

Režie: Donald Petrie

Scénář: Mike Reiss

Kamera: José Luis Alcaine

Hudba: David Newman
Hrají:
Richard Dreyfuss, Nia Vardalos, Caroline Goodall, Alexis Georgoulis, Ian Ogilvy, Alistair McGowan, María Botto, Rachel Dratch, María Adánez, Harland Williams

Délka filmu: 95 min.

Jan Klusák – Axis Temporum (Česko, 2009)

Zdroj: distributor filmu

Zdroj: distributor filmu

Černobílý dokument zastihuje hudebního skladatele Jana Klusáka v ose času (axis temporum) mezi 70. a 75. rokem života s nesmírnou vitalitou, šarmem a vtipem. Jan komponuje a sleduje zrod stěžejní skladby tohoto období v nastudování dirigenta Petra Altrichtera, pouští nás do svého dětství, které ožívá ve fotografiích jeho milovaného tatínka, který zahynul v Osvětimi, neotřele charakterizuje svá různá šťastná i těžká období. Vše prostupuje jeho hudba – hudba jako životní postoj.

Žánr: Dokumentární

Režie: Dan Krameš
Scénář:
Dan Krameš

Kamera: Dan Krameš

Hudba: Jan Klusák

Hrají: Jan Klusák

Délka filmu: 57 min.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Premiéry: Sesterstvo nemilosrdných, Restaurované filmy Jana Špáty, Pamětnice, Jan Klusák – Axis Temporum a další