Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Premiéry: Prokletý ostrov, Doktor od jezera hrochů, Katka

Iva Ondrůšová

Iva Ondrůšová

22. 2. 2010

proklety-ostrov Helena Třeštíková se vrací na filmová plátna s novým dokumentárním počinem Katka, se kterým zakončuje svou časosběrnou trilogii o osudech lidí, kteří se ocitli na pokraji svých sil. Pozadu nezůstává ani režisér Martin Scorsese se svým filmem Prokletý ostrov, který nyní boduje na filmovém festivalu Berlinale, a i fanoušci filmů Zdeňka Trošky nepřijdou zkrátka.

Prokletý ostrov (Shutter Island, Maďarsko / Německo / Francie, 2007)

Zdroj: bontonfilm.cz

Zdroj: bontonfilm.cz

Na izolovaný ostrov, na kterém se nachází přísně střežená psychiatrická léčebna, přijíždí detektiv Teddy Daniels se svým kolegou, aby zde společně vyšetřili zmizení šílené vražedkyně Rachel Solando. Během pátrání Daniels zjišťuje, že na ostrově něco nehraje a při vyšetřování se musí potýkat hned s několika problémy, mezi které patří i vyrovnání se se svou skličující minulostí. Navíc se na ostrov žene nebezpečný hurikán, který může celou dosavadní situaci ještě více zkomplikovat.

Žánr: Drama / Thriller / Mysteriózní / Horor

Režie: Martin Scorsese

Scénář: Laeta Kalogridis (podle románu Dennise Lehaneho)

Kamera: Robert Richardson

Hudba: Robbie Robertson

Hrají: Leonardo DiCaprio, Michelle Williams, Mark Ruffalo, Ben Kingsley, Patricia Clarkson, Max von Sydow, Emily Mortimer, Jackie Earle Haley, Elias Koteas ad.

Délka filmu: 137 min.

Doktor od jezera hrochů (Česko, 2009)

doktor-od-jezera-hrochu

Zdroj: falcon.cz

Čeněk Dobešek je slušný a až příliš hodný člověk na to, aby se z něj mohl stát ctižádostivý a vychytralý doktor, který dokáže své znalosti a dovednosti dostatečně zpeněžit. Nezbývá mu tedy než pracovat v pražské nemocnici na interně a žít v neprostorném bytě se svou manželkou a dominantní tchýní. Ta by ho totiž nejraději viděla jako uznávaného lékaře vydělávajícího velké peníze. A proto se rozhodne rázně zakročit.

Žánr: Komedie

Režie: Zdeněk Troška

Scénář: Zdeněk Troška

Kamera: Asen Šopov

Hudba: Miloš Krkoška

Hrají: Jaroslav Šmíd, Eva Holubová, Jiří Langmajer, Tereza Bebarová, Jitka Smutná, Alžbeta Stanková, Oldřich Navrátil, Adéla Gondíková, Bohumil Klepl, Zuzana Slavíková ad.

Délka filmu: 102 min.

Katka (Česko, 2009)

Zdroj: aerofilms.cz

Zdroj: aerofilms.cz

Film je unikátním časosběrným dokumentem, který zaznamenává čtrnáct let v životě mladé narkomanky Katky a jejího marného zápasu se závislostí. Režisérka sleduje Katku od jejích devatenácti let a její postupný sestup až na úplné dno, kde se divák střetává se světem na okraji společnosti a zároveň se stává svědkem jejího marného boje s drogou, která nakonec vždy zvítězí nad odhodláním.

Žánr: Dokumentární

Režie: Helena Třeštíková

Scénář: Helena Třeštíková

Kamera: Vlastimil Hamerník, Kristián Hynek, Martin Kubala, Ferdinand Mazurek, Braňo Pažitka, Miroslav Souček, Tomáš Třeštík

Hudba: Tadeáš Věrčák

Délka filmu: 90 min.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Premiéry: Prokletý ostrov, Doktor od jezera hrochů, Katka