Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Premiéry: Předčítač, Synecdoche, New York i Pátek třináctého

Iva Ondrůšová

Iva Ondrůšová

20. 4. 2009

 

Do české distribuce se konečně dostává očekávaný snímek Předčítač, kde si hlavní roli zahrála Oscarem ověnčená Kate Winslet. Pro všechny, kteří milují zapletené příběhy, bude zajímavou podívanou experimentální snímek Synecdoche, New York. Dále se můžeme těšit na dokumentární snímek Jak se vaří dějiny a horor Pátek třináctého.

Synecdoche, New York (Synecdoche, New York, USA, 2008)

Canden je úspěšným divadelním režisérem v provinciálním městě Schenectady. I přes veškeré peripetie v osobním životě pociťuje velkou potřebu po sobě něco zanechat. Proto se vydává do New Yorku, kde na obrovském jevišti vybudovaném v hangárech vytváří kopii života a natáčí to na video. Čím více tvoří, tím víc se chce dostat blíž k podstatě života. Nakonec v jeho hře vystupují všichni, které kdy v jeho životě něco znamenali.

Žánr: Drama / Komedie

Režie: Charlie Kaufman
Scénář: Charlie Kaufman

Kamera: Frederick Elmes
Hudba: Jon Brion

Hrají: Jennifer Jason Leigh, Philip Seymour Hoffman, Michelle Williams, Samantha Morton,

Catherine Keener, Emily Watson, Dianne Wiest, Hope Davis, Tim Guinee, Tom Noonan ad.

Délka filmu: 124 min.

Pátek třináctého (Friday the 13th, USA, 2009)

Parta teenagerů se rozhodne navštívit místo, kde se odehrál vražedný masakr instruktorů letního tábora. V plánu mají tuto děsivou lokalitu prozkoumat a přenocovat v ní, jenže to s nimi nedopadne dobře. Pár týdnů nato sem přijíždí Clay, který pátrá po své zmizelé sestře a další skupinka teenagerů, kteří si chtějí užít víkend v divočině. Nový masakr tak nenechá na sebe dlouho čekat. Film je remakem hororové klasiky z roku 1980.

Žánr: Horor
Režie: Marcus Nispel
Scénář:
Damian Shannon, Mark Swift
Kamera:
Daniel Pearl
Hudba:
Steve Jablonsky

Hrají: Jared Padalecki, Danielle Panabaker, Amanda Righetti, Travis Van Winkle, Aaron Yoo, Derek Mears, Jonathan Sadowski, Julianna Guill, Ben Feldman ad.

Délka filmu: 98 min.

 

Jak se vaří dějiny (Ako sa varia dejiny, Slovensko / Česko / Rakousko, 2008)

 

Dokumentární snímek se zaměřuje na vojenské kuchaře, jejichž role v armádě je stejně podstatná jako role tankových brigád či výsadkových oddílů. Vojenští kuchaři totiž svým kuchařským uměním ovlivňují nejen náladu, ale i výkon vojáků a svými vařečkami tak vlastně míchali celé lidské dějiny. Hlavními hrdiny jsou vojenští kuchaři z různých koutů Evropy.

Žánr: Dokumentární

Režie: Peter Kerekes
Scénář:
Peter Kerekes
Kamera:
Martin Kolár
Hudba:
Marek Piaček

Hrají: Vassilij Nikolajevič Logunov, Franz Wienhart, Klavdia Matvejevna, Heinz Rudinger Liepke Dostel, Békés Mihály, Jacques Besson, Branka Mudrenić, Mladen Vlachyňa ad.

Délka filmu: 88 min.

 

Crazy Gang a záhada stříbrného dolu (Olsenbanden Jr. Sølvgruvens hemmelighet, Norsko, 2007)

Egon Olsen a jeho dva nejlepší kamarádi jsou partička kluků, kteří se nebojí žádného dobrodružství. Když se v jejich městečku ztratí korunovační klenoty, rozhodnou se, že se je půjdou hledat. Kluci se vydávají po stopách zločinců, které je dovedou do blízkých královských stříbrných dolů. Když se však ke zlodějům klenot začnou přibližovat, zjistí, že nejsou jediní, kdo se do dolu vydal.

Žánr: Rodinný
Režie:
Arne Lindtner Næss
Scénář:
Arne Lindtner Nass
Kamera:
Kjell Vassdal
Hudba:
Bent Fabricius-Bjerre

Hrají: Ola Isaac Høgåsen Mæhlen, Robert Opsahl, Ole Martin Wølner 

Délka filmu: 94 min.

 

Předčítač (The Reader, USA / Německo, 2008)

Mladík Michael se náhodně seznámí s podstatně starší ženou Hannou, do které se bezhlavě zamiluje. Rychle mezi nimi vznikne vášnivý, ale utajený vztah. I přes intenzitu vzájemných citů však Hanna jednoho dne záhadně zmizí. O osm let později se Michael jakožto student práv, který přihlíží soudům s válečnými zločinci, s Hannou opět setkává – tentokrát však na lavici obžalovaných. Michael postupně odhaluje tajemství, které zcela změní jejich životy.

 

Žánr: Drama / Romantický / Válečný / Thriller
Režie:
Stephen Daldry
Scénář:
David Hare
Kamera:
Chris Menges , Roger Deakins
Hudba:
Nico Muhly

Hrají: Kate Winslet, David Kross, Ralph Fiennes, Karoline Herfurth, Max Mauff, Hannah Herzsprung, Lena Olin, Linda Bassett, Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara ad. 

Délka filmu: 124 min.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Premiéry: Předčítač, Synecdoche, New York i Pátek třináctého