Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Premiéry: Počátek a Agora

Iva Ondrůšová

Iva Ondrůšová

19. 7. 2010

Do kin tento týden vstupují dva velkofilmy dvou filmových mágů. Zatímco snímek Počátek od Christophera Nolana  nás provede tajemným světem snů, snímek Agora nás zavede do starověkého Egypta, do města Alexandrie, kde se odehrály tragické události, které vedly ke zničení  nejvýznamnější knihovny své doby.

Počátek (Inception, USA / Velká Británie, 2010)

Počátek Zdroj: warnerbros

Dom Coby není jen tak obyčejný zloděj, dokáže totiž ukrást  tajemství z hloubi podvědomí během snění, kdy je mysl nejzranitelnější. Tato schopnost z něj udělala vyhledávaného hráče v zákeřném světě korporátní špionáže, ale také z něj udělala uprchlíka a stála ho všechno, co kdy miloval. Proto, když se mu naskytne možnost vrátit svůj život zpět a konečně žít podle svých představ, neváhá. Jenže má to jeden podstatný háček. Místo krádeže má Cobbův tým do mysli nápad vložit. Pokud uspějí, půjde o dokonalý zločin. Jenže na scéně se objevuje další nebezpečný hráč, který předvídá každý Cobbův krok a může tak nepříjemně zamíchat kartami.

Žánr: Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller / Drama

Režie: Christopher Nolan

Scénář: Christopher Nolan

Kamera: Wally Pfister

Hudba: Hans Zimmer

Hrají: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Tom Hardy, Ken Watanabe, Dileep Rao, Cillian Murphy, Tom Berenger, Marion Cotillard ad.

Délka filmu: 148 min.

Agora (Agora, USA / Španělsko, 2009)

Agora Zdroj: bontonfilm

Píše se rok 391 po Kristu a Egypt se nachází pod nadvládou upadajícího římského impéria. Násilné, náboženské nepokoje pronikají ulicemi Alexandrie až za brány slavné městské knihovny, v níž  zůstává uvězněna i vynikající astronomka a filozofka Hypatia se svými věrnými stoupenci, se kterými je odhodlaná knihovnu bránit. Mezi nimi se nachází i dva muži, privilegovaný Orestes a mladý otrok Davus, kteří jsou ochotni bojovat nejen o veškerou moudrost antického světa, ale i o lásku krásné Hypatie. Davus se však ocitá na rozhraní mezi láskou a svobodou, kterou by získal, kdyby se přidal k nepřátelským křesťanům.

Žánr: Dobrodružný / Drama / Historický / Romantický

Režie: Alejandro Amenábar

Scénář: Alejandro Amenábar, Mateo Gil

Kamera: Xavi Giménez

Hudba: Dario Marianelli

Hrají: Rachel Weisz, Max Minghella, Oscar Isaac, Ashraf Barhom, Michael Lonsdale, Rupert Evans, Richard Durden, Homayon Ershadi, Yousef ‚Joe‘ Sweid, Amber Rose Revah

Délka filmu: 127 min.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Premiéry: Počátek a Agora