Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Premiéry: Piko, Kvílení, Dívka, která si hrála s ohněm a Ďábel

Eliška Nová

Eliška Nová

8. 11. 2010

Tento týden přináší čtyři filmové premiéry. Piko o osudu české drogy, Kvílení, jež do sálů nažene možná i knižní fajnšmekry, druhé pokračování ze série Milénium Dívka, která si hrála s ohněm a nakonec horor z pera režiséra Shyamalana, který v minulosti pracoval například na Šestém smyslu.

Piko (Česko, 2010)

Piko. Zdroj: falcon

Snímek Piko byl původně zamýšlený jako dokument o trojici mužů, kteří měli s pervitinem něco společného. Není proto divu, že hlavním sloganem filmu je: Skutečný příběh drogy, která změnila svět. Nakonec je Piko někde mezi dokumentem a hraným filmem, který čerpá právě z příběhu trojice mužů a je doplněný o dokumentární výpověď. Jedním z nich je Pavel, který stál u zrodu krystalické formy pervitinu. Druhým je Fífa, policista, zabývající se drogovou kriminalitou. Právě on nakonec zavřel Pavla do vězení. A třetím je frontman rockové kapely, který spadl do závislosti na pervitinu.

Žánr: Drama

Režie: Tomáš Řehořek

Scénář: Tomáš Řehořek

Hrají: Rosťa Novák, Miloslav König, Štěpán Benoni, Simona Zmrzlá, Vanda Hybnerová, Jiří Černý, Adam Kraus

Délka filmu: 80 min.

Kvílení (USA, 2010)

Kvílení. Zdroj: AČFK

Viděl jsem nejlepší hlavy své generace zničené šílenstvím, hystericky obnažené a o hladu, vlekoucí se za svítání černošskými ulicemi a vztekle shánějící dávku drog… Tak začíná báseň Allena Ginsberga Kvílení. Po jejím vydání se ale Ginsberg a jeho vydavatel ocitli před soudem, obviněni z obscénnosti. Báseň byla označena za neamerickou. Film o nejslavnějším díle beatnické generace a jeho autorovi se skládá ze tří linií. V první Ginsberg popisuje vznik básně, mluví o své homosexualitě a přátelích. Druhou linií je průběh soudu. Třetí je animované ztvárnění básně. Snímek byl uveden na MFF Sundance, MFF v Berlíně a MFF v Karlových Varech.

Žánr: Drama

Režie: Rob Epstein, Jeffrey Friedman

Scénář: Rob Epstein, Jeffrey Friedman

Hudba: Edward Lachman

Hrají: James Franco, Mary-Louise Parker, Jeff Daniels, David Strathaim, Jon Hamm, Treat Williams, Alessandro Antine Nivola, Bob Balaban

Délka filmu: 90 min.

Dívka, která si hrála s ohněm (Švédsko, 2009)

Dívka, která si hrála s ohněm. Zdroj: bontonfilm

Ačkoli se švédské filmy většinou nedostanou do povědomí širokého obecenstva, snímek Dívka, která si hrála s ohněm je svým způsobem známý už před svojí premiérou. Je totiž druhým pokračováním inspirovaným knižní předlohou trilogie Milénium od Stiega Larssona. Tím prvním byl snímek Muži, kteří nenávidí ženy. Novinář spolupracující s časopisem Milénium a jeho partnerka jsou zavražděni před publikováním článku o dětské prostituci, korupci a obchodování s bílým masem. Z vraždy je obviněna Lisbeth Salanderová. Novinář Mikael Blomkvist je ale přesvědčen o její nevině.

Žánr: Mysteriózní/Thriller

Režie: Daniel Alfredson

Scénář: Jonas Frykberg

Hudba: Jacob Groth

Hrají: Michael Nyqvist, Noomi Rapace, Lena Endre, Peter Andersson

Délka filmu: 129 min.

Ďábel (USA, 2010)

Ďábel. Zdroj: bontonfilm

Režisér filmů Šestý smysl a Znamení se pustil do produkce série thrillerů podle vlastních povídek. Všechny filmy z této série bude zaštiťovat značka The Night Chronicles. Prvním z nich je Ďábel. Pět lidí, kteří se navzájem neznají, nastoupí do jednoho výtahu, který se zničehonic zasekne mezi patry. To by nebylo nic zas až tak neobvyklého. Jenže pak se začnou dít divné věci a lidé ve výtahu postupně umírají…

Žánr: Horor/Thriller

Režie: Drew Dowdle, John Erick Dowdle

Scénář: M. Night Shyamalan, Brian Nelson

Hudba: Fernando Velázquez

Hrají: Chris Messina, Matt Craven, Bojana Novakovic, Jacob Vargas

Délka filmu: 80 min.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Premiéry: Piko, Kvílení, Dívka, která si hrála s ohněm a Ďábel