Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Premiéry: Občanský průkaz, Čtyři lvi, Kluci jsou zpět a Iluzionista

Eliška Nová

Eliška Nová

18. 10. 2010

Další z českých komedií s komunistickou tematikou, kterých už sice domácí scéna viděla nespočet, ale o tuhle by bylo škoda přijít. Britský černý humor se objeví ve filmu s námětem, o němž se nevtipkuje. Francie ukáže, že animované filmy nejsou jen od Pixaru. A z Austrálie přiválo také jedno drama. Topzine vám představuje první čtyři z jedenácti premiér pro tento týden.

Občanský průkaz (Česko, 2010)

Občanský průkaz. Zdroj: Falcon

Novinka režiséra Ondřeje Trojana podle knihy Petra Šabacha je sice v základu komedií, ale veselo po ní příliš není. Čtyři dospívající mladíci vyrůstají v nelehkém období, jakým byla sedmdesátá léta. Jejich filmový příběh začíná v okamžiku, kdy dostanou občanský průkaz, končí pak v době, kdy lační po modrých knížkách. Film, který se na první pohled tváří nenápadně, je silnou výpovědí o tom, co znamenal režim pro obyčejné dospívající kluky, jejich rodiče i učitele a jak se proti němu dá bránit mrazivým humorem nebo lehkou revoltou.

Žánr: Komedie/Drama

Režie: Ondřej Trojan

Scénář: Petr Jarchovský

Hudba: Petr Ostrouchov

Hrají: Libor Kovář, Matouš Vrba, Jan Vlček, Jakub Šárka, Aňa Geislerová, Martin Myšička, Marek Taclík, Kristýna Boková-Lišková, Magdaléna Sidonová, Jana Šulcová, Jaromír Dulava, Jiří Macháček, Václav Kopta, Oldřich Vlach, Jan Vaší, Matěj Landl, Jenovéfa Boková, Jakub Jánoš, Marina Vyskvorkina, Adam Kubišta, Juraj Nvota, Liliana Malkina, Lukáš Letinák

Délka filmu: 101 min.

Čtyři lvi (Velká Británie 2009)

Čtyři lvi. Zdroj: HCE

Británie se rozhodla bránit se posvém. Nejspíš proto vpustila do světa komedii o partě potenciálních teroristů. Jenže z výcviku teroristického tréninkového tábora v Pákistánu je brzo vyhodí pro neschopnost a někteří z nich ani nemají ponětí, kdo že je ten slavný Alláh. Film nejen o tom, jak se pár bláznivých chlapů snaží prorazit  jako neohrožení svatí bojovníci, a snaží se proto vycvičit vrány jako nosiče bomb, natočil Christopher Morris. Udělejme si ze svého největšího strachu aspoň na úctyhodných 101 minut legraci.

Žánr: Komedie/Drama

Režie: Christopher Morris

Scénář: Jessee Armstrong, Sam Bain, Christopher Morris

Hudba: Phil Canning

Hrají: Benedict Cumberbatch, Riz Ahmed, Arsher Ali, Kayvan Novak, Julia Davis, Preya Kalidas, Alex Macqueen, Darren Boyd, Kevin Eldon, Will Adamsdale

Délka filmu: 101 min.

Iluzionista (Francie/Velká Británie, 2010)

Iluzionista. Zdroj: HCE

Francouzský režisér, výtvarník a scenárista Sylvain Chomet má na svém kontě už dvě oscarové nominace. Teď přichází s animovaným filmem podle scénáře Jacquese Tatiho. Vystoupení iluzionisty Tatischeffa, který nabral opačný směr než je zvykem a z pařížského varieté se přesouvá do menších a menších měst, zhlédne Alice, které se kouzelný svět zalíbí. Film odráží francouzskou atmosféru padesátých let, kdy byli kouzelníci pomalu vytlačováni z pódií rockovými hvězdami. V původním scénáři se iluzionista s Alicí nakonec usadí v Praze. Animovaného srdce Evropy ve francouzském pojetí se ale nakonec nedočkáme. Chomet Prahu vyměnil za Edinburgh.

Žánr: Animovaný

Režie: Sylvain Chomet

Scénář: Sylvain Chomet, Jacques Tati

Hudba: Sylvain Chomet

Hrají: V původním znění: Jean-Claude Donda, Edith Rankin

Délka filmu: 90 min.

Kluci jsou zpět (Austrálie/Velká Británie, 2009)

Kluci jsou zpět. Zdroj: HCE

Australský snímek Kluci jsou zpět je inspirovaný reálným příběhem. Joe, sportovní novinář, má krásnou ženu, malého syna a všechno se zdá být tak, jak má. Tedy až do okamžiku, kdy Joeovi jeho krásná žena zemře na rakovinu. Příběh muže, který až po smrti ženy začne být opravdovým otcem jak malého Artieho, tak i syna z prvního manželství, se objeví i na filmovém festivalu Manifesto.

Žánr: Drama

Režie: Scott Hicks

Scénář: Allan Cubitt

Hudba: Hal Lindes

Hrají: Clive Owen, Laura Fraser, Emma Booth, Steven Robertson, Erik Thompson

Délka filmu: 104 min.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Premiéry: Občanský průkaz, Čtyři lvi, Kluci jsou zpět a Iluzionista