Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Premiéry: Habermannův mlýn, Piraňa 3D a Na cestě

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

4. 10. 2010

Režisér Juraj Herz natočil historický film se sudetskou tematikou a do jedné z rolí obsadil Karla Rodena. Piraňa 3D zase doplňuje první a druhý díl hororu, který nejde brát úplně vážně. Bosenské drama Na cestě se nijak netýká beatnického románu Jacka Kerouca, naopak narazíte na příběh plný lásky a složitých rozhodnutí.

Habermannův mlýn (Česko / Německo / Rakousko, 2010)

Habermannův mlýn, Zdroj: bontonfilm

Téma odsunu sudetských Němců je pořád ožehavé a nevzniká příliš filmů, které by se mu věnovaly. Režisér Juraj Herz se rozhodl jít proti proudu, obsadil Karla Rodena a natočil smutné drama o lidské nenávisti a předsudcích. August Habermann byl sice Němec, který žil na území Československa, nijak ale neprožíval druhou světovou válku. Nerozlišoval mezi národnostmi, snažil se pomáhat, kde se dalo. Tlak Třetí říše se ale postupně zvětšuje, dochází k neopodstatněným popravám, odvozům Židů do koncentračních táborů, k odvodům do války… Spolu se svým nejlepším přítelem Březinou se snaží odolat, dokáže ale vydržet nápory chtivých lidí, kteří v něm vidí jen německého příživníka?

Žánr: Drama

Režie: Juraj Herz

Scénář: Josef Urban

Kamera: Alexander Šurkala

Hudba: Elia Cmiral

Hrají: Mark Waschke, Hannah Herzsprung, Franziska Weisz, Karel Roden nejml., Andrej Hryc, Wilson Gonzales Ochsenknecht, Erika Guntherová, Oldřich Kaiser, Jan Hrušínský, Radek Holub, Ben Becker, Zuzana Kronerová

Délka filmu: 104 min.

Piraňa 3D (Piranha 3D, USA, 2010)

Piraňa 3D, Zdroj: bontonfilm

Horor, nebo komedie? Na tuhle otázku si budou muset diváci odpovědět sami. Už předchozí první a druhý díl Pirani nebyly žádné skvosty kinematografie, tentokrát se tvůrci rozhodli brát sami sebe ještě méně vážně. K jezeru Victoria se každoročně v létě sjíždí davy beach boys a roštěnek, a ti všichni si chtějí pořádně užít. Jenže dojde k podvodnímu zemětřesení a z průrvy vyplavou tisícovky krvelačných piraní, které si chtějí zase užít na jejich mase. Kladní hrdinové, záporáci, šílený vědec, heroičtí policisté. Ti všichni musí spojit své síly, aby se ubránili nenažraným prehistorickým rybám.

Žánr: Horor / Thriller / Akční

Režie: Alexandre Aja

Scénář: Pete Goldfinger, Josh Stolberg

Kamera: John R. Leonetti

Hudba: Michael Wandmacher

Hrají: Steven R. McQueen, Elisabeth Shue, Kelly Brook, Ving Rhames, Jessica Szohr, Jerry O’Connell, Christopher Lloyd, Adam Scott, Richard Dreyfuss, Dina Meyer, Eli Roth, Cody Longo, Riley Steele, Ricardo Chavira, Paul Scheer, Jason Spisak, Ashlynn Brooke, Franck Khalfoun

Délka filmu: 88 min.

Na cestě (Na putu, Bosna a Hercegovina / Rakousko / Německo / Chorvatsko, 2010)

Na cestě, Zdroj: aerofilms

Film o hledání duchovní cesty, hledání cesty ke svým blízkým, hledání cesty do sebe. Vypráví o milostném páru Amara a Luny, kteří jsou jako jeden člověk. Rozumí si, doplňují se a nyní chtějí dítě. Jejich cesty se ale začnou rozcházet, když Amar podá v práci výpověď a potká svého starého přítele z války. Nabídne mu totiž sice perspektivní práci, ovšem odříznutou od civilizace, daleko ve wahhábovské komunitě. Luně se to celé nelíbí, ale svou lásku následuje. Začíná se ovšem mezi nimi objevovat čím dál větší rozkol – už nepůsobí jako pár, nýbrž jako dva samostatní jedinci, kteří s tím druhým nesouhlasí.

Žánr: Drama

Režie: Jasmila Žbanič

Scénář: Jasmila Žbanič

Kamera: Christine A. Maier

Hrají: Zrinka Cvitesic, Mirjana Karanovic, Leon Lučev, Luna Mijović

Délka filmu: 100 min.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Premiéry: Habermannův mlýn, Piraňa 3D a Na cestě