Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Premiéry: Číslo 9, Duše Paula Giamattiho, Louise-Michel, Jánošík. Pravdivá historie

Iva Ondrůšová

Iva Ondrůšová

7. 9. 2009

Číslo 9 V kinech se tentokrát objeví ambiciózní animovaný snímek Shana Ackera Číslo 9, který vznikl na základě jeho staršího krátkého filmu ověnčeného řadou cen. Mimo jiné do kinosálů zavítá i melancholická komedie Duše Paula Giamattiho, černá francouzská komedie Louise-Michel a očekávaný snímek o legendárním zbojníkovi Janošíkovi, jehož natáčení trvalo dlouhých sedm let.

Číslo 9 (9, USA, 2009)

Lidé zmizeli a jen v troskách starého světa přežívají podivní hadroví panáčci s čísly na zádech. Do této pochmurné doby se narodí Devítka, která je možná předurčena vše změnit. Když se potká se skupinou podobných figurek utíkajících před děsivými vražednými stroji, rozhodne se postavit na odpor. Přemluvit však vystrašené souputníky k boji nebude lehké, stejně tak jako zjistit, kdo jsou vlastně pronásledovatelé a hlavně, co se stalo s lidmi.

Žánr: Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

Režie: Shane Acker
Scénář:
Pamela Pettler

Hudba: Deborah Lurie

Hrají: Martin Landau, Elijah Wood, Jennifer Connelly, John C. Reilly, Christopher Plummer, Crispin Glover

Délka filmu: 79 min.

Duše Paula Giamattiho (Cold Souls, USA, 2009)

Zdroj: aerofilms.cz
Zdroj: aerofilms.cz

Newyorský divadelní herec Paul Giamatti se nachází v existenciální krizi, do které jej vžene role v připravovaném Čechovově Strýčku Váňovi. Herec, který je sužován úzkostlivými stavy, se rozhodne odevzdat do rukou tajemné společnosti, která mu nabídne zmrazení jeho duše, po níž mají přijít pocity lehkosti. Jenže lehce nabytá svoboda se brzy Paulovi znechutí a proslulý herec začíná tušit, že cesta zpět k vlastní duši bude dlážděna neopakovatelnými zážitky.

Žánr: Komedie / Drama

Režie: Sophie Barthes
Scénář:
Sophie Barthes, Brock Norman

Kamera: Andrij Parekh

Hudba: Dickon Hinchliffe

Hrají: Paul Giamatti, Emily Watson, David Strathairn, Lauren Ambrose, Katheryn Winnick, Oksana Lada, Dina Korzun

Délka filmu: 101 min.

Louise-Michel (Louise-Michel, Francie, 2008)

Zdroj: artcam.cz
Zdroj: artcam.cz

Louise pracovala jako dělnice v továrně do doby, dokud vinou prohnaného managementu nepřišla o práci. Louisa si však takové zacházení nenechá líbit a přichází se šíleným nápadem k odplatě. Najímá nemotorného bezpečáka Michela, aby jejich proradného šéfa zabil. A ačkoliv mrtvol přibývá, skutečný cíl zakázky stále uniká. Dvojice hrdinů se tedy vydává za ním, a nese si s sebou i jedno malé, docela intimní, tajemství.

Žánr: Komedie

Režie: Gustave de Kervern, Benoît Delépine
Scénář:
Benoît Delépine a Gustave Kervern

Kamera: Hugues Poulain

Hudba: Gaëtan Roussel

Hrají: Yolande Moreau, Bouli Lanners, Benoît Poelvoorde, Albert Dupontel, Mathieu Kassovitz

Délka filmu: 90 min.

Jánošík. Pravdivá historie (The True Story of Janosik and Uhorcik, Polsko / Slovensko / Česká republika / Maďarsko 2009)

Zdroj: bioscop.cz
Zdroj: bioscop.cz

Film zachycující příběh o jednom z nejslavnějších zbojníků, který se stal nejen symbolem lidového odporu proti panskému útlaku, ale také se vryl do lidských srdcí jako statečný hrdina, který se nebál učinit spravedlnosti za dost. Jak to však bylo doopravdy, poodhaluje nový film režisérek Agniezsky Holland a její dcery Kasii Adami.

Žánr: Historický

Režie: Kasia Adamik, Agnieszka Holland
Scénář:
Eva Borušovičová

Kamera: Martin Štrba

Hudba: Antoni Lararkiewicz

Hrají: Václav Jiráček, Ivan Martinka, Michal Zebrowski, Sarah Zoe Canner, Maja Ostaszewska, Katarzyna Herman, Táňa Pauhofová, Danuta Szaflarska ad.

Délka filmu: 140 min.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Premiéry: Číslo 9, Duše Paula Giamattiho, Louise-Michel, Jánošík. Pravdivá historie