×
TOPZINE.cz

Premiéry: Andělé a démoni, La Bohème nebo Občan Havel přikuluje

 

Snímek Andělé a démoni je již druhým filmovým ztvárněním románu od Dana Browna, jehož děj je opět spojen s katolickou církví. Na plátna kin přichází i filmová adaptace opery Giacoma Pucciniho La Bohéme a dokumentární snímek Občan Havel přikuluje.

Andělé a démoni (Angels & Demons, USA, 2009)

Harvardský odborník na religionistiku Robert Langdon je povolán k mrtvole zavražděného italského fyzika Vetriho, na jehož hrudi byl vypálen znak dávno zaniklého satanistického bratrstva Iluminátů. Viktorie, dcera Vetriho, navíc zjistí, že byl z trezoru ukraden jaderný materiál, který by pro lidstvo představoval zkázu. Langdon se proto s Viktorií vydává na nebezpečnou cestu po stopách bratrstva Iluminátů, aby zabránili tomu nejhoršímu.

Žánr: Krimi / Mysteriózní / Thriller
Režie: Ron Howard
Scénář: Akiva Goldsman , Dan Brown
Kamera:
Salvatore Torino

Hudba: Hans Zimmer

Hrají: Tom Hanks, Ayelet Zurer, Ewan McGregor, Stellan Skarsgård, Carmen Argenziano, Armin Mueller – Stahl, Pierfrancesco Favino, Thure Lindhardt, Elya Baskin, Nikolaj Lie Kaas

Délka filmu: 138 min.

 

La Bohème (La Bohème, Rakousko / Německo, 2008)

Rodolfo se svými třemi kamarády žije skutečným bohémským životem v ulicích Montmartru. Ačkoliv jsou finančně na dně, přesto vedou bohatý a zábavný život. Rodolfo se během jednoho večera ocitne sám a setkává se s dívkou Mimi. Mezi nimi vzniká silný citový vztah, kterému však není přáno.

 

Žánr: Muzikál / Romantický

Režie: Robert Dornhelm
Scénář: Henri Murger, Luigi Illica, Giuseppe Giacosa
Kamera: Walter Kindler

Hudba: Giacomo Puccini
Hrají:
Rolando Villazón, Anna Netrebko

Délka filmu: 115 min.

Občan Havel přikuluje (Česko, 2009)

 

Tvůrci dokumentu se vracejí do minulosti, aby ilustrovali, jak vznikla slavná hra Audience.   V roce 1974 hledal dramatik Václav Havel práci, protože jeho hry byly od začátku normalizace zakázány a hrozilo mu obvinění z příživnictví. Práci nakonec nalezne v trutnovském pivovaru jako pomocný dělník. Tady také čerpá i nové zkušenosti a jiný způsob psaní. Dokument ukazuje prostředí v pivovaru i spolupracovníky, kteří Václava Havla k napsání Audience inspirovali.

Žánr: Dokumentární

Režie: Jan Novák, Adam Novák
Scénář:
Jan Novák
Kamera:
Adam Novák
Hudba:
Jiří Stivín, Petr Hejný

Hrají: Václav Havel, Jiřina Bohdalová, Pavel Landovský, Vladimír Merta, Jan Hartl, John Bok, Vladimír Pistorius, Jiří Gruntorád, Ivan Martin Jirous

Délka filmu: 72 min.

 

Thaϊs (divadlo) (Massenet’s Thaïs, USA, 2008)

Smyslné dílo o pohanské egyptské kurtizáně Thaïs, která nakonec najde cestu ke křesťanství a věčnému životu za pomoci asketického mnicha Athanaëla. Ten však nakonec podlehne dlouho potlačované fatální přitažlivosti k Thaïs a sám se proto zříká nebes a prosí o smilování.

Žánr: Drama / Hudební

Hrají: Renée Fleming, Thomasem Hampsonem

Délka filmu: 200 min.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..