Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Premiéra Velkého Gatsbyho aneb jak moc se liší kniha a filmové zpracování

Redakce

Redakce

16. 5. 2013

Velký Gatsby F. S. Fitzgeralda se těší oblibě už od svého prvního knižního vydání. O tomto faktu svědčí i jeho početné převedení na filmová plátna. Nejčerstvěji se tak děje právě v těchto dnech. Připomeňte si toto velké dílo světové literatury a sami porovnejte, jak moc se liší filmové zpracování od knižní předlohy.

Bude nové filmové zpracování věrno knižní předloze?

Bude nové filmové zpracování věrno knižní předloze? Zdroj: distributor filmu

1. Vypravěč jako svorník

Nick Carraway, vypravěč příběhu, působí v knize jako svorník hlavních postav. Daisy je jeho sestřenice, její manžel Tom bývalý spolužák z Yale a Jay Gatsby s ním bojoval v 1. světové válce.

2. Dívka víc než nedostupná

Gatsby se s Daisy Fay potká roku 1917. Dívka z bohaté aristokratické rodiny pro něj nemůže být více nedostupná. Možná právě proto se zamiluje způsobem, že od té chvíle bude veškeré své konání spojovat s jediným cílem – překonat hlubokou třídní propast mezi nimi.

3. Svatba

Po válce se Gatsby ocitá na univerzitě v Oxfordu. Tam dostane dopis od Daisy, ve kterém mu píše, že se vdala za Toma Buchana, rovněž aristokrata.

4. Prohibice v USA

Jay Gatsby se vrací do Spojených států v době, kdy vládne prohibice. Což se ukáže jako skvělá příležitost, jak zbohatnout. Stává se z něj pašerák. Zažije úspěch a konečně zbohatne.

5. Místo pro smetánku

Gatsby kupuje obrovský dům ve fiktivním místě jménem Západní Vejce na Long Islandu. Na Východním, které je vyhrazeno pro smetánku, bydlí Daisy. Večer co večer Gatsby hledí směrem k jejímu domu. Pořádá okázalé večírky, doufaje, že se jednoho dne na jednom z nich objeví.

6. Nevšední večírky

Nick se setká s Daisy a jejím manželem. V jejich domě pozná Jordan Bakerovou, se kterou si začne románek. 

7. Setkání po letech

Carraway zjišťuje, že vše co Gatsby dělá, je jen proto, aby upoutal pozornost Daisy. Chce po Nickovi, aby ji přivedl. Jejich setkání po letech se nakonec uskuteční právě u Nicka doma.

8. Návrat k manželovi

Tom brzy odhalí Gatsbyho vztah k jeho ženě. Vše eskaluje v New Yorku v hotelu Plaza. Daisy se nakonec vrací k manželovi. Při návratu Gatsbyho a Daisy dochází k nehodě. Zemře Tomova milenka, Myrtle Wilsonová. Nick se doví, že žluté Gatsbyho auto řídila Daisy.

9. Smrt

Gatsby chce vzít nehodu na sebe. Tom ho předběhne a před manželem Myrtle ho označí za jejího milence i viníka nehody. Pan Wilson Gatsbyho zabije a poté i sebe.

10. Morálně zkažená společnost

Skromného pohřbu se účastní i Nick. Odjíždí zhnusen nedávnými událostmi i bohatou, morálně zkaženou společností, zpět domů, na středozápad.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Premiéra Velkého Gatsbyho aneb jak moc se liší kniha a filmové zpracování