Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Premiéra Richarda III.: Po čtyřiceti letech se vrací do Pardubic

Kristýna Plešková

Kristýna Plešková

15. 10. 2012

Foto: Martin Mejzlím v roli Rocharda III.Loňskou sezonu Východočeské divadlo (VČD) zakončilo Shakespearem a tu letošní jím otevírá. O víkendu se na jevišti divákům představil Richard III. v podání Martina Mejzlíka.

Foto: Martin Mejzlím v roli Rocharda III.

Martin Mejzlík ztvárnil postavu Richarda III. Zdroj: Michal Klíma, VČD

Nejslavnější shakespearovskou tragédii nazkoušel režisér Zdeněk Dušek, jehož jméno si mohou pardubičtí diváci spojit s komediemi Úžasná svatba, Černá komedie či Racek.

Dramaturgyně Jana Pithartová prozradila něco málo o chystané premiéře : „William Shakespeare navazuje Richardem III. na třídílnou historickou hru Jindřich VI. Mnohem víc než dějinnými fakty se v něm zabývá povahokresbou samozvaného státníka, který pro vlastní zájmy neváhá zničit nikoho, což výsledně zničí jeho.“

FOTO: Dětské postavy v Richardu III.

V dětských rolích se objeví nové herecké tváře

Text Richarda III. uvádí VČD v moderním překladu Jiřího Joska, který ještě zkrátili. Režisér Zdeněk Dušek vysvětlil, co bylo prvotním impulzem pro úpravu textu: „Prvotním impulzem byl nepoměr mezi počtem postav hry a počtem herců, kterými disponuje Východočeské divadlo. Výsledkem je tato naše úprava, která se zaměřila na postavu Richarda a jedno kompletní otočení Kola Štěstěny. Vedlejším produktem té úpravy je pak její zajímavá délka. V podstatě jde o silný domácí vývar z Richarda III.“

FOTO: Obsazení Richarda III.

Nejslavnější Shakespearovskou tragédii nazkoušel režisér Zdeněk Dušek

Tragédie o člověku, jehož život naplňuje nenávist, se na jeviště VČD vrací téměř po čtyřiceti letech. Tehdy se titulní role chopil Petr Skála. V inscenaci z roku 1974 hrál i současný ředitel VČD Petr Dohnal, a to roli mladého Edwarda. Dohnala mohou diváci spatřit i v dnešním zpracování Richarda III.

Richard III.

Východočeské divadlo Pardubice

Autor: William Shakespeare

Režie: Zdeněk Dušek

Hrají: Martin Mejzlík, Zdeněk Rumpík, Petr Dohnal, Jan Musil, Jan Hyhlík, Josef Vrána, Ladislav Špiner a další

Premiéry: sobota 13. října a neděle 14. října

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Premiéra Richarda III.: Po čtyřiceti letech se vrací do Pardubic