×
TOPZINE.cz

Premiéra na Nové scéně Národního divadla chce vytáčet tancem

420PEOPLE na Nové scéněVytáčíme tancem! To je motto premiérového projektu na Nové scéně Národního divadla. Václav Kuneš a Nataša Novotná, tedy taneční soubor 420PEOPLE, představí 15. a 16. listopadu rovnou dvě nové choreografie: Reen a Sacrebleu. Slibují profesionalitu, odvahu i hravost.

420PEOPLE na Nové scéně
420PEOPLE na Nové scéně Zdroj: Nová scéna ND

Současný tanec je jednou z důležitých programových linií Nové scény Národního divadla. Přáním souboru 420PEOPLE, který ztělesňují Václav KunešNataša Novotná,  je podělit se o své zkušenosti s českým divákem. A že se je o co dělit! Oba umělce spojuje dlouholeté angažmá v prestižním světovém souboru tanečního divadla Nederlands Dans Theatre Jiřího Kyliána.

REEN: Dvakrát nevstoupíš na stejné místo

Nejnovější choreografie Václava Kuneše je inspirovaná osobní zkušeností a prožitky z plánování, přípravy i sledu událostí při návratu do známých míst po delší době. Vzpomínky na místa z dob dávných si často vědomě či nevědomě idealizujeme. Mění se místo samo, měníme se i my. Díky tomu ale objevujeme nové tam, kde bychom to vůbec nečekali, představuje svůj koncept Kuneš.

Hudbu k inscenaci Reen napsal skladatel izraelského původu Amos Ben-Tal. Na jevišti se představí tanečníci  z České republiky, Izraele, Japonska či Brazílie.

Václav Kuneš a Nataša Novotná
Václav Kuneš a Nataša Novotná

SACREBLEU: Vlastní úhel pohledu

Druhé premiérové představení, tentokrát v podání tanečnice a výkonné šéfky 420PEOPLE, Nataši Novotné, představí fantaskní představu o propojení rozmanitých sil, které na každodenní kostrbaté cestě posílí toho, kdo je sám.

Chci zkusit převést vlastní úhel pohledu, svou ne-zkušenost a představu na celý tvůrčí tým. V rámci zachování jakéhosi pocitu nedotknutelnosti a zároveň se zatracenou zvědavostí bych chtěla rozkrýt také svůj vlastní způsob pohybu, jeho dynamiku, jeho logiku. Uvědomit si, co je instinkt a co čistá kalkulace, líčí své pocity Novotná.

Choreografie Sacrebleu vznikla v koprodukci s holandským divadlem Korzo. Holandská premiéra se uskuteční v únoru 2011 v rámci Cadance Festivalu v Haagu.

Z představení Bolero
Z představení Bolero

Derniéra při premiéře

Při premiérových večerech Reen a Sacrebleu 15. a 16. listopadu bude  zároveň naposledy uvedeno  Bolero Ohada Naharina. Na slavnou skladbu impresionisty Maurice Ravela v podání japonského skladatele a průkopníka hry na syntetizátor Isao Tomity tančí Nataša NovotnáRei Watanabe.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..