Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Premiéra na Nové scéně Národního divadla chce vytáčet tancem

Barbora Šimečková

Barbora Šimečková

15. 11. 2010

420PEOPLE na Nové scéněVytáčíme tancem! To je motto premiérového projektu na Nové scéně Národního divadla. Václav Kuneš a Nataša Novotná, tedy taneční soubor 420PEOPLE, představí 15. a 16. listopadu rovnou dvě nové choreografie: Reen a Sacrebleu. Slibují profesionalitu, odvahu i hravost.

420PEOPLE na Nové scéně

420PEOPLE na Nové scéně Zdroj: Nová scéna ND

Současný tanec je jednou z důležitých programových linií Nové scény Národního divadla. Přáním souboru 420PEOPLE, který ztělesňují Václav KunešNataša Novotná,  je podělit se o své zkušenosti s českým divákem. A že se je o co dělit! Oba umělce spojuje dlouholeté angažmá v prestižním světovém souboru tanečního divadla Nederlands Dans Theatre Jiřího Kyliána.

REEN: Dvakrát nevstoupíš na stejné místo

Nejnovější choreografie Václava Kuneše je inspirovaná osobní zkušeností a prožitky z plánování, přípravy i sledu událostí při návratu do známých míst po delší době. Vzpomínky na místa z dob dávných si často vědomě či nevědomě idealizujeme. Mění se místo samo, měníme se i my. Díky tomu ale objevujeme nové tam, kde bychom to vůbec nečekali, představuje svůj koncept Kuneš.

Hudbu k inscenaci Reen napsal skladatel izraelského původu Amos Ben-Tal. Na jevišti se představí tanečníci  z České republiky, Izraele, Japonska či Brazílie.

Václav Kuneš a Nataša Novotná

Václav Kuneš a Nataša Novotná

SACREBLEU: Vlastní úhel pohledu

Druhé premiérové představení, tentokrát v podání tanečnice a výkonné šéfky 420PEOPLE, Nataši Novotné, představí fantaskní představu o propojení rozmanitých sil, které na každodenní kostrbaté cestě posílí toho, kdo je sám.

Chci zkusit převést vlastní úhel pohledu, svou ne-zkušenost a představu na celý tvůrčí tým. V rámci zachování jakéhosi pocitu nedotknutelnosti a zároveň se zatracenou zvědavostí bych chtěla rozkrýt také svůj vlastní způsob pohybu, jeho dynamiku, jeho logiku. Uvědomit si, co je instinkt a co čistá kalkulace, líčí své pocity Novotná.

Choreografie Sacrebleu vznikla v koprodukci s holandským divadlem Korzo. Holandská premiéra se uskuteční v únoru 2011 v rámci Cadance Festivalu v Haagu.

Z představení Bolero

Z představení Bolero

Derniéra při premiéře

Při premiérových večerech Reen a Sacrebleu 15. a 16. listopadu bude  zároveň naposledy uvedeno  Bolero Ohada Naharina. Na slavnou skladbu impresionisty Maurice Ravela v podání japonského skladatele a průkopníka hry na syntetizátor Isao Tomity tančí Nataša NovotnáRei Watanabe.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Premiéra na Nové scéně Národního divadla chce vytáčet tancem