Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Premiéra muzikálu Ať žije rokenrol! v divadle Broadway. Šíp s Jandou si na stará kolena udělali radost

Barbora Šimečková

Barbora Šimečková

26. 10. 2010

Až žije rokenrol! Ronny a YvettaNa českou muzikálovou scénu vstoupil ve středu 20. října další kousek. Pro prkna divadla Broadway jej napsali Petr Janda a Karel Šíp. Bohužel však i přes pár zdařilých momentů, jako byly  živá kapela, slušné pěvecké výkony a několik vtipných replik z pera oblíbeného baviče, muzikál Ať žije rokenrol! zůstane jen jedním z mnoha.

Ať žije rokenrol! Jan Toužimský jako Ronny

Jan Toužimský jako Ronny Foto: Vojta Herout, Topzine.cz

Muzikál se odehrává na přelomu 50. a 60. let minulého století, kdy svět zachvátila rokenrolová horečka. Tehdejší Československo však bylo ochromeno úplně jinou chorobou. Chorobou charakterizovanou heslem „Se Sovětským svazem na věčné časy“. A to znamenalo žít především bez jakýchkoliv, zejména západních výstředností. A tou rokenrol bezpochyby byl.

Ať žije rokenrol! má na muzikálové poměry skutečně neobvyklý příběh. Jak ale sami autoři tvrdí, napsali jej společně tak nějak na stará kolena. Variace na téma ona miluje jeho, on miluje ji, společně překonají všechny překážky, a pak spolu žijí šťastně až do smrti, se proto snad ani očekávat nedala.

Pro někoho málo, pro jiného moc

Cíl odlišit se od ostatních muzikálů tvůrci určitě splnili. Šípův nezaměnitelný humor je příjemně pikantním kořením, Jandova hudba dává představení říz. Přesto, pro opravdového rokenrolového nadšence toho mohlo být ještě víc a mnohem ostřejšího, pro klasické muzikálové diváky upřednostňující plynoucí příběh nejlépe s happy endem je to zase too much.

Autoři muzikálu Ať žije rokenrol!

Autoři muzikálu Ať žije rokenrol! Foto: Barbora Badnaříková, Topzine.cz

Ústřední postavu Ronnyho si při premiéře vystřihl Jan Toužimský, současný zpěvák kapely Arakain. Skvělý výkon, který předvedl především při rebelských polohách své role, korunoval psychedelickou scénou pod vlivem všeho možného z jevištní lékárničky. Tady své hudební přesvědčení Toužimský skutečně nezapřel. K povedenosti této scény nemalou měrou přispěly také pohyblivé kulisy a světelné efekty.

Rozněžnělý rocker v křiváku

Nakřáplý hlas, dlouhé vlasy a kožená bunda ale působí jako pěst na oko u songu Pak Ti někdo řekne, mám Tě rád. Tento duet zpívá Ronny společně se svou láskou v podání Lucky Vondráčkové, které naopak tato poloha sedí.

Však Ronny a Yvetta jsou celkově podivná milenecká dvojice. On – nenapravitelný rebel s flaškou v ruce, ona – křehká dívka v růžových šatičkách plnící přání a ideály svého tatínka, stranického funkcionáře. Úkol pro diváka zní: Najdi pět společných vlastností.

Až žije rokenrol! Ronny a Yvetta

Ronny a Yvetta Foto: Vojta Herout, Topzine.cz

Mnohem uvěřitelněji působí rodičovská love story, kdy se po letech setkává Ronnyho životem zklamaná matka Jarmila s Yvettiným otcem Hynkem. Petra Janů a Pavel Nečas, kteří si tuto dvojici při premiéře zahráli, své role přesvědčivě obhájili a závěrečný, jinak otřepaný výkřik:„Hynku, Jarmilo!“, byl v jejich podání nečekaně vtipný. Petře Janů sice příliš neslušela sentimentální píseň o útrapách svobodné matky, v bigbítovém duetu ale ukázala, kdo je tady paní zpěvačka.

Překvapivě hvězdný Aleš Háma

Své role si díky vtipným replikám Karla Šípa jistě užili i Martin Pošta jako sukničkářský ředitel, Vilém Čok coby Ronnyho manažer a Juraj Bernáth s Petrem Šudomou jako příslušníci StB. Všechny ale svým výkonem strčil do kapsy Aleš Háma, a to ať už jako primář protialkoholní léčebny, či jako vojenský lékař dr. Plch.

Již před premiérou lákal Petr Janda, autor hudby k muzikálu Ať žije rokenrol!, na žánrovou novinku v podobě živé kapely. Ta se ukázala skutečně jako velmi dobrý nápad. Vzhledem k povaze příběhu ale mohla toho rokenrolu předvést přeci jen o něco více.

Až žije rokenrol! Ronny a dr. Plch

Aleš Háma zazářil Foto: Vojta Herout, Topzine.cz

Já jsem cvok, ty jsi cvok

Melodie, které si bude divák nejspíš pamatovat i po skončení představení, jmenoval Viktor Polesný jeden z důvodů své spolupráce na muzikálu. Ano, Jandova hudba je melodická a po několikanásobném opakování i zapamatovatelná, ale o hitech formátu Olympiku se mluvit nedá.  Nejpodmanivější melodií muzikálu je vtipná píseň pacientů psychiatrické léčebny. Při cestě z divadla tak divákům v hlavách zní: Já jsem cvok, ty jsi cvok, a je nám tu fajn.

Kulisy tvořil májový průvod

Doba 60. let, a to i do Československa, přinesla nezaměnitelný styl oblékání. Díky tomu se kostýmní výtvarnice Ivana Brádková mohla vyřádit. Zpestřila tak jednoduché jevištní kulisy tvořené starým lešením. Výborným doplňkem scény je i velké plátno, na které jsou během představení promítány autentické dobové záběry. K vidění je májový průvod i branné cvičení.

Ať žije rokenrol!

Herci z muzikálu Foto: Barbora Badnaříková, Topzine.cz

Ať žije rokenrol! má vtip, únosnou špetku nostalgie, dobré herce, zpěváky i taneční ansámbl. Ale co by asi řekli rokenroloví králové z Beatles? Asi Give me more, give me more!

Petr Janda, Karel Šíp

AŤ ŽIJE ROKENROL!

Divadlo Broadway

Premiéra: 20. 10. 2010

Režie: Viktor Polesný

Hrají: Jan Toužimský, Lucie Vondráčková, Aleš Háma, Vilém Čok, Juraj Bernáth, Petra Janů, Martin Pošta, Pavel Nečas, Michaela Zemánková a další

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Premiéra muzikálu Ať žije rokenrol! v divadle Broadway. Šíp s Jandou si na stará kolena udělali radost