Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Premiéra Kata Mydláře se blíží. Přinášíme malou ochutnávku

Michaela Deáková

Michaela Deáková

20. 2. 2011

FOTO: Logo muzikálu Kat Mydlář
Za méně než týden budeme moci konečně v Divadle Broadway zhlédnout premiéru chystaného tolik opěvovaného muzikálu Michala Davida – Kat Mydlář, příběh pražského kata. Pod dozorem režiséra Libora Vaculíka herci dopilovávají poslední drobné detaily, aby bylo na den premiéry, 24. února 2011, vše perfektní. Stejně tak probíhají i poslední kostýmní zkoušky, ze kterých vám právě přinášíme malou ochutnávku – a že je nač se těšit!

FOTO: Logo muzikálu Kat Mydlář

Kat Mydlář - Příběh pražského kata Zdroj: Muzikál Kat Mydlář

Děj připravovaného muzikálu Kat Mydlář jsme vám už přiblížili v předchozí upoutávce (článek najdete ZDE). Nyní vám nabízíme pohled do zákulisí, kam se každý smrtelník už jen tak nedostane. V rámci setkání s novináři, na Valentýna dne 14. února 2011, které moderovala Olga Lounová (představitelka záporné role travičky Žofie), byla uspořádána módní přehlídka, ze které vám přinášíme malou fotoreportáž kostýmů Romana Šolce.
[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/muzikal-kat-mydlar/]

Kostým jako umění
Muzikál Kat Mydlář je propagován jako jeden z nejdražších českých muzikálů všech dob. Jen výroba kostýmů, kterých se na scéně během představení vystřídá dvě stě dvacet, vyšla na dva a půl milionu korun. O jejich prvotní návrhy až po přišití poslední nitky se postaral divadelní výtvarník Roman Šolc:
Kostýmy jsou moderní hlavně v tom, že se používají nové materiály jako např. koženka, kovodžínovina, džínovina, části latexu, kovové fragmenty, speciální efekty (jako jsou svítící ledkové žíly na kostýmech atd.). Inspiroval jsem se pro toto představení současnou módou od extravagantních módních návrhářů, jako je např. Jean Paul Gaultier, Armani atd. Něco ve stylu Madonny nebo Lady Gaga. Byla to pro mne velká výzva. Kostýmy vyžadovaly speciální zpracování střihu, aby se herci mohli pořádně pohybovat. Jejich výroba tedy byla velmi náročná. Každý kostým drží charakter role. Mění se podle děje a podle přibývajícího věku postavy.
Nejde tedy jenom o kostýmy samotné, ale i o složitost doplňků, počínaje barevně laděnými parukami, vlasovými aplikacemi, řetězy, všudypřítomnými květinovými motivy až po obuv.  Za nejnákladnější a pro vyhotovení nejobtížnější (nejpropracovanější) kostýmy považuje Roman Šolc závěrečné – posmrtné kostýmy dvou hlavních představitelů – Dorotky a Kata Mydláře. Poznáte je hned, nemůžete si to splést. Jedná se o kostýmy s všitými konstrukcemi, v nichž jsou zabudovány světelné diody – celé kostýmy tak svítí.

FOTO: Olga Lounová s Liborem Vaculíkem na tiskové konferenci 14.2.2011 k muzikálu Kat Mydlář

Kromě kostýmů nám tvůrci slibují i velkolepou scénu, jejímiž nejdražšími komponenty jsou dvě ledkové stěny, umístěné po obou stranách jeviště, na kterých se budou promítat animace. Atmosféru budou dokreslovat speciální světelné efekty doplněné i o laserovou show. V průběhu celého představení se tak vystřídá přes 400 světelných změn.

Kat Mydlář

Divadlo Broadway
Režie: Libor Vaculík
Hudba: Michal David
Hrají: Daniel Hůlka, Marian Vojtko, Bohuš Matuš , Petr Kolář, Jan Toužimský, Ladislav Spilka, Josef Vojtek, Bohouš Josef, Martin Pošta, Vilém Čok a další.
Premiéra: 24. února 2011 od 19 hodin

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Premiéra Kata Mydláře se blíží. Přinášíme malou ochutnávku