Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Premiéra filmu Odcházení od Václava Havla se blíží. Těšte se na intriky i špetku absurdna

Odcházení Václava Havla, Zdroj: youtube.comBěhem března vtrhne do kin nový film na motivy divadelní hry Václava Havla Odcházení. Bývalý prezident tentokrát sám zasedl do režisérského křesla a splnil si tak svůj dávný sen o natočení vlastního filmu.

FOTO: Odcházení, Zdroj: youtube.com

Havlův režisérský debut Odcházení se už blíží, Zdroj: youtube.com

Děj Odcházení se točí kolem kancléře Riegera, jenž opouští svou funkci a musí se vypořádat se svými vlastními démony, kteří doprovází jeho náhlý odchod. Momentálně má pocit, že se mu hroutí svět, a hledá pomoc z vnějšku. Postupem času však zjišťuje, že ti, kdo mu byli nejbližší, jsou ve skutečnosti jen hyeny lačné po moci a úspěchu. Většina postav prochází v průběhu filmu značným vývojem a jejich charaktery se ukazují ve zcela jiném světle. Hlavního soka loučícího se kancléře Riegera v podání Josefa Abrháma ztvárnil Jaroslav Dušek alias náměstek Klein.

Václav Havel si jako dramatik libuje v absurdních dramatech a podobným stylem jako jeho předešlé hry působí na diváka i trailer k filmu Odcházení. Můžeme zajisté očekávat osobitou atmosféru, která je pro Havlovu literární tvorbu příznačná a jistě se promítne i do té filmové.

Natáčení probíhalo převážně na zámku v Ploskovicích nebo v památkové chráněné vile Čerych v České Skalici.

Ve filmu se blýsknou ti nejlepší čeští herci současnosti, kteří z přátelství k významnému dramatikovi přijali takřka bezvýznamné role. Jedná se z jejich strany o projev velké úcty, a tak slibuje herecké složení velký divácký zážitek. Na premiéru si však ještě pár dní musíme počkat.  Havlův debut bude do kin uveden 24. března. Film je nadšeně očekáván nejen českým publikem, ale i v zahraničí, kde se Havlovy hry těší velké oblibě.

Odcházení Václava Havla, Zdroj: youtube.com

Josef Abrhám jako nešťastný kancléř Rieger

Adaptace stejnojmenné divadelní hry je o loučení se s mocí, vyrovnání se sebou samým, překonání vlastního strachu a schopnosti pohnout se v životě dál. Film je plný intrik, vydírání a hledání lidských hodnot. Odcházení zůstává Havlovým posledním dramatem a nese znatelné autobiografické rysy.

Podle exprezidentových vlastních slov je ale prvním a zároveň posledním režisérským pokusem, který podnikl. Nepopírá však, že se od něj dočkáme ještě nějaké divadelní hry, poté by si však rád užíval v klidu své penze.

Odcházení

Drama
Česko, 2011, 97 min

Režie: Václav Havel
Hrají: Josef Abrhám, Dagmar Veškrnová-Havlová, Jaroslav Dušek, Tatiana Vilhelmová, Eva Holubová, Vlasta Chramostová, Jiří Lábus, Ivana Uhlířová, Jiří Macháček, Stanislav Zindulka, Miroslav Krobot, Jan Budař, Oldřich Kaiser, Barbora Seidlová, Jan Kraus, Josef Polášek, Pavel Landovský, Jiří Bartoška, Michal Novotný

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Premiéra filmu Odcházení od Václava Havla se blíží. Těšte se na intriky i špetku absurdna