Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Překvapte vlastnoručně vytvořeným PF 2020

Konec roku a s ním spojený čas posílání novoročenek se kvapem blíží. Chcete potěšit své blízké nebo klienty něčím originálním? Vyrobte si letos péefko s vlastním textem i obrázkem!

Potěšte všechny, které máte rádi

Nadcházející vánoční svátky připomínají, že brzy budeme slavit přelom roku. Pokud chcete nový rok nastartovat správně, vkročte do něj s těmi, které máte rádi. S pomocí PF dáte svým blízkým jasně najevo, že si jich vážíte a myslíte na ně v dobrém. Teď si navíc můžete PF 2020 vyrobit vlastnoručně podle svého vkusu. A je jen na vás, jestli dáte přednost vtipu, originalitě či klasice.

PF znají jen Češi a Slováci

Se zkratkou PF se setkáte pouze u nás nebo na Slovensku. Ačkoliv je zkratka PF odvozena z francouzského výrazu „pour féliciter“ (v překladu „pro štěstí“), ve Francii se toto slovní spojení pro novoroční přání nepoužívá. Používání PF má přesto v Čechách nejasnou historii.

Kde se PF vzalo?

S novoročenkami údajně přišel poprvé počátkem 19. století hrabě Karel Chotek z Chotkova a Vojína. Kvůli nedostatku času vyměnil každoroční zdvořilostní návštěvy známých za rozesílání papírových blahopřání k novému roku. Tyto kartičky měly většinou na přední straně pěkný obrázek a uvnitř text s přáním. Velmi brzy začali přání rozesílat i další majetní lidé a později se přidalo také chudší obyvatelstvo. Podle všeho však nejsou PF ryze českým vynálezem. V 19. století se začaly novoročenky rozesílat hned v několika zemích najednou, a to nezávisle na sobě. PF proto nelze připsat jedné konkrétní zemi.

4 rychlé kroky k vlastnímu péefku

  1. Tvorba PF online je jednoduchá. Na stránkách Saywebpage můžete vybírat hned z několika připravených PF šablon. Vámi zvolenou šablonu si pak upravíte, jakkoliv chcete. Pokud si nevyberete žádnou předem zhotovenou, můžete si šablonu vyrobit sami úplně od základu. Podobně funguje i tvorba stránek, které si tak vytvoříte sami bez pomoci profesionála.
  2. Do PF přání je možné vložit vlastní fotografii nebo jakýkoliv obrázek z fotobanky. Může to být fotka rodiny či přátel, zasněžené přírody či třeba milovaného zvířecího mazlíčka.
  3. Nezapomeňte na přání přidat trefný text. Osobní blahopřání do nového roku potěší rodinu, přátele i vaše známé.
  4. Teď už stačí PF jen odeslat. Pošlete buď e-mail, nebo URL adresu. Adresát si přání snadno zobrazí na počítači, v mobilu i na tabletu.

Proč posílat online PF 2020?

Klasické novoročenky posílané poštou časem nahradila online Péefka. Ačkoliv je papírové přání stále hezké, online verze má hned několik výhod. Při její výrobě můžete bez obav upustit uzdu své fantazii. Novoročenka totiž není jen o textu. Velkou roli hraje i grafika a styl písma. Přání je možné navíc poslat tolika lidem, kolika jen chcete, a nebude vás to stát ani korunu.

Přejeme vám pohodové vánoční svátky, zdárný konec roku a šťastný nový rok 2020.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Překvapte vlastnoručně vytvořeným PF 2020