Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Překročil výpůjční lhůtu knihovny. Zavřeli ho do vězení

Redakce

Redakce

28. 1. 2012

Osmadvacetiletý Christopher Anspach z amerického města Newton v Iowě nevrátil do tamní veřejné knihovny 27 knih. Kromě pokuty ho čekalo také vězení.

FOTO: Do vězení za nevrácení knih do knihovny

Koláž: Martin Peška, TOPZINE.cz, Zdroj: Vězeňská služba ČR

Christopher Anspach byl za překročení výpůjční lhůty knih a ostatních médií poslán na deset dní do vazby. Za prodlení z vrácení knih dostal navíc pokutu v přepočtu 18 750 korun.

Mladík z Iowy není výjimkou

Podobný případ se stal i v americkém městečku Beloit ve státě Wisconsin, kde Kelly Givhanová překročila výpůjční lhůtu o šest dní. Když ženu zastavila policejní hlídka kvůli neosvětlené SPZ, policista při kontrole zjistil, že je na ženu vydán zatykač v případu nevrácených výpůjček z knihovny.

Sama Givhanová tvrdí, že z knihovny žádnou upomínku nedostala. A protože ona ani její rodina neměla na zaplacení pokuty peníze, musela si odpykat svůj trest ve vězení.

V souvislosti s těmito případy se v zahraničí i u nás začínají objevovat tzv. biblioboxy. Do těchto boxů máte možnost vrátit knihy v případě, že má knihovna zavřeno nebo si nejste jisti otevírací dobou. Knihy pak budou následující pracovní den odepsány z vašeho čtenářského účtu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Překročil výpůjční lhůtu knihovny. Zavřeli ho do vězení