Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Přehlídka se chýlí ke konci, sekáč kosu brousí. Dlouhá uvede Illiese

Hana Švarcová

Hana Švarcová

10. 10. 2014

Divadlo v Dlouhé chystá pro svou komorní dramaturgickou linii Krátká Dlouhá na úterý 14. října premiéru adaptace knihy 1913 Floriana Illiese, knihy, jež kolážovou formou zachycuje počátek naší současnosti v celé její melancholické a napjaté atmosféře.

FOTO: Divadlo v Dlouhé uvede inscenaci 1913 Floriana Illiese

Kniha Floriana Illiese 1913 se dočká svého divadelního uvedení. Zdroj: Petr Francán, DvD

Rokem 1913 začíná naše současnost. Florian Illies ve své knize 1913 s příznačným podtitulem Léto jednoho století zachytil atmosféru nasycenou sny, nervozitou a melancholií. Nové umění, nová morálka či nová psychologie se derou na výsluní, a kromě toho se odehrávají politické a kulturní události, které ovlivní celá následující desetiletí. Velké události by však ztratily na své velikosti, kdyby nebylo běžných každodenních banálních okamžiků, které ty velké koření.

Svět se zrychluje a v Illiesově mozaice míjí na ulici Hitler Stalina, v jedné kavárně sedí Einstein s Kafkou. Louis Armstrong si uvědomuje, že trumpeta představuje tu jedinou a pravou cestu, po níž má jít. Ženy si lehají Freudovi na pohovku, svlékají se však před Klimtem. Bertold Brecht se nudí ve škole, buší mu srdce, a proto začne básnit. Oswald Spengler začíná psát svou epochální knihu Zánik západu. Rainer Marie Rilke se hádá s Augustem Rodinem a nedostane se k psaní.

FOTO: Divadlo v Dlouhé uvede inscenaci 1913 Floriana Illiese

V roli mladého Adolfa Hitlera se představí Jan Meduna.

Rok 1913 je posledním rokem před velkou válkou, která veškerý dosavadní rytmus života převrátí naruby. Jak říká Smrtka Járy Cimrmana: „No jo. Já končím. Poslední, co dělám, je nějakej Ferdinand, Sarajevo. A pak jdu na odpočinek a přijde novej. Mladej. Ale to bude sekáč, pánové! Ne jako já. Ten se nezakecá… Tak na shledanou! Na shledanou…“ (Smoljak, Svěrák, Posel z Liptákova). Florian Illies zachytil ono poslední léto před nástupem nového smrťáka.

„Na Odd Fellows‘ Day měl Louis Armstrong, který nedávno dovršil třináct let, své první veřejné jazzové vystoupení… Hudební skupina táhne městem, Armstrong s nadšením hraje na trubku, sleduje melodii, udává tón. Potom večer, když se kapela šťastná a unavená vrátí do ústavu a všechny nástroje jsou uloženy do hudební místnosti, Louis Armstrong si ještě jednou vezme trumpetu a tázavě se podívá na učitele. „Tak dobrá,“ zamručí Peter Davis, „výjimečně.“ V noclehárně je teplo, ostatní jsou ještě venku a kouří, v horké letní noci sní o učitelce tělocviku, zdálky z města sem doléhají ozvuky oslav Odd Fellows‘ Day. Armstrong si svlékne starou policejní uniformu. Sedí na posteli… A poté, co moucha najde cestu z okna, hraje prostě dál. A už nikdy nepřestane. Louis Armstrong se stane největším jazzovým trumpetistou v dějinách.“

Florian Illies, 1913

Pod divadelní adaptací jsou podepsáni Barbara Herz (režie a scénář) a Mario Buzzi (hudba). Vzhledem k tomu, že v knize vystupuje mnoho předních osobností kulturního i politického života počátku 20. století, jsou na herce v případě inscenace kladeny větší požadavky s ohledem na to, že každý z účinkujících musí ztvárnit hned několik postav.

FOTO: Divadlo v Dlouhé uvede inscenaci 1913 Floriana Illiese

V inscenaci 1913 vystupuje také Helena Dvořáková, na fotografii v Poledním údělu. Zdroj: Martin Špelda, DvD

Jiří Wohanka ztvární v inscenaci 1913 Franze Josefa, Sigmunda Freuda a Lva Davidoviče Trockého. Postavy Josifa Stalina a Arnolda Schönberga zahraje Tomáš Turek. Jana Medunu uvidí diváci v rolích Adolfa Hitlera, Louise Armstronga, Charlieho Chaplina, Alfreda Redla a Gottfrieda Benna. V rolích Franze Kafky a Ferdinanda D´Este se představí Jan Vondráček. Helena Dvořáková ztvární tu, co všechno ví, Felice Bauerovou a paní Braunovou. Kočku, Oswalda Spenglera, Evu Braunovou a Monu Lisu si zahraje Lucia Jagerčíková.

Inscenaci 1913 je možné vidět i v rámci Noci divadel, kdy bude představení doplněno o zastavení nad knihou, jehož se zúčastní Blanka Činátlová, literární vědkyně a komparatistka působící na FF UK a Gymnáziu Jana Keplera, a Tomáš Dimter, germanista, překladatel a literární kritik.

1913, Divadlo v Dlouhé, autor: Florian Illies, překlad: Tomáš Dimter, režie a scénář: Barbara Herz, hrají: Jiří Wohanka, Tomáš Turek, Jan Meduna, Jan Vondráček, Helena Dvořáková, Lucia Jagerčíková

Premiéra: úterý 14. října

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Přehlídka se chýlí ke konci, sekáč kosu brousí. Dlouhá uvede Illiese