Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Přehlídka netradičního filmu představí sex a erotiku po balkánsku

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

15. 9. 2013

Nahota, sex, erotika. Takovým tématům se věnuje Přehlídka netradičního filmu, která se letos uskuteční už počtvrté. Letos se zaměří na snímky z Balkánského poloostrova.

FOTO: 7 seX 7

Přehlídka netradičního filmu se nahoty nebojí, naopak. Zdroj: Artizana Film

Čtvrtý ročník Přehlídky netradičního filmu se uskuteční v Mladé Boleslavi od 26. do 28. září. V centru dění bude tentokrát balkánská kinematografie. Právě skrz ní diváci nahlédnou na kontroverzní přístup k erotice v zemích bývalé Jugoslávie. Sex zde byl totiž dlouho tabu a byl vnímán jako nečistý a vulgární.

„Toto prudérní přesvědčení bylo poprvé vyvráceno až na konci osmdesátých let, kdy byl pohlavní styk poprvé na západě Balkánu zobrazen coby projev citu a něhy,“ vysvětlil dramaturg Jan Gál. Návštěvníci přehlídky poznají různé postoje k sexualitě a proměny názorů na tuto problematiku za poslední čtyři desítky let.

Tři festivalové dny nabídnou dohromady dvanáct projekcí. Většina snímků bude uvedena v české premiéře. Ve filmech se představí jak zkušení tvůrci, tak debutanti.

Přehlídka uvede mimo jiné dvojici snímků Dušana Makavejeva. W. R. – mysteria organismu ze sedmdesátých let způsobil ve své době takové pozdvižení, že donutil režiséra odejít do exilu. Jeho následující počin Sladký film šokoval znovu, tentokrát svou zvráceností.

FOTO: Klip

Jedním z tuctu filmů bude i loňský kontroverzní Klip. Zdroj: Artcam

Ze současné balkánské tvorby se v programu objeví třeba dokument Vyrobeno v Srbsku, který pojednává o zdejším pornoprůmyslu. Promítnuto bude i drama Klip o současné mládeži a jejím hledání sebe sama.

Vedle filmových projekcí nabídne festival také diskuze s umělci a mediálními odborníky. O hudební vystoupení se postará ostravská kapela Wolf Trap. Koncert se odehraje v klubu U-Turn Pub.

Centrem filmového dění bude Divadelní sál Domu kultury. Vstupné na jeden film, koncert či přednášku činí 50 korun. Zájemci mohou využít také nabídky zvýhodněné akreditace. Ta přijde návštěvníky při koupi předem na 200 korun, studenti zaplatí ještě o padesátikorunu méně.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Přehlídka netradičního filmu představí sex a erotiku po balkánsku