Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Přehlídka ke Světovému dni divadla pro děti a mládež probíhá v tichosti

Hana Švarcová

Hana Švarcová

19. 3. 2014

Poprvé byl Světový den divadla pro děti a mládež slaven 20. března 2001. Od té doby se v tento čas pravidelně konají slavnosti, festivaly a představení nejen organizované pro děti a mládež, ale také pořádané dětmi a mládeží. Česká republika není výjimkou.

Cílem festivalu je poukázat na významnou úlohu, kterou může divadlo sehrát v životech mladých diváků a tvůrců. Podporuje u dětí a mládeže zájem o umělecké a kulturní obohacení, který není vždy přirozený.

V České republice se pravidelně pořádá přehlídka ke Světovému dni pro děti a mládež, kde se představí divadelní soubory s výběrem inscenací činoherních i loutkových. Vystupují profesionální soubory, ale také soubory amatérské, dětské i středoškolské. Cílovou skupinou jsou především děti a mládež, přičemž i dospělí si v těchto inscenacích najdou to své.

Přehlídku pořádají Institut umění – Divadelní ústav, České středisko ASSITEJ, Sdružení pro tvořivou dramatiku a Sdružení Divadlo pro děti a mládež ve spolupráci s Divadlem v Celetné, KD Mlejn, Divadlem Disk a Divadlem Kalich.

FOTO: Taneční centrum Praha vystoupí s Kouzelnou flétnou a Tancem pralesa

S inscenací Kouzelná flétna vystoupí Taneční centrum Praha ve Stavovském divadle. Zdroj: TCP

Kromě představení v rámci přehlídky ke Světovému dni divadla pro děti a mládež, která se ve výše zmíněných divadlech koná od 13. do 21. března, oslaví tento den také Taneční centrum Praha. V pátek 21. března uvede od 17 hodin v Městské knihovně v Praze rodinný balet Tanec pralesa. O den později, tedy v sobotu 22. března, se představí hned dvakrát (14 a 19 hodin) v inscenaci Kouzelná flétna ve Stavovském divadle.

V inscenaci Tanec pralesa poukazují mladí herci při svém putování napříč světem na rozdíly mezi kulturami. Námět, scénář, choreografie, hudba, filmová projekce i výtvarné pojetí kostýmů byly vytvořeny na míru účinkujícím, jejich prostřednictvím se seznamují s možnostmi dnešního tanečního divadla.

„Interpreti dětského souboru mohou daleko účinněji, než nedostižné dospělé hvězdy, oslovit věkově příbuzného diváka a motivovat ho k aktivnímu a dlouhodobému zájmu o tanec a divadlo, vést ho ke zdravému životnímu stylu a správnému intelektuálnímu rozvoji,“ říká Antonín Schneider, dramaturg Tanečního centra Praha.

FOTO: Taneční centrum Praha vystoupí s Kouzelnou flétnou a Tancem pralesa

S inscenací Tanec pralesa navštíví diváci všechny kouty světa.

Rodinným baletem je také inscenace Kouzelná flétna. V tomto případě spolupracuje Taneční centrum Praha s Baletem Národního divadla. O scénář, režii a choreografii se postaral Attila Egerházi, který citlivě přenesl poslední operu Wolfganga Amadea Mozarta do tanečního divadla.

Taneční centrum Praha je vzdělávací a uměleckou institucí, která zahrnuje osmiletou konzervatoř, umělecké soubory Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a agenturu Mezinárodní centrum tance, která zajišťuje studium taneční pedagogiky, import tvůrců, pedagogů i souborů. Letos slaví 20 let od vzniku konzervatoře.

Taneční centrum Praha

Tanec pralesa – pátek 21. března od 17 hodin v Městské knihovně v Praze

Kouzelná flétna – sobota 22. března od 14 a 19 hodin ve Stavovském divadle

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Přehlídka ke Světovému dni divadla pro děti a mládež probíhá v tichosti