Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Přehled 10 nejnebezpečnějších sopek světa

Samcová Jana

Samcová Jana

5. 6. 2010

Nedávný výbuch islandské sopky Eyjafjallajökull, který na šest dnů ochromil leteckou dopravu, připravil letecké společnosti o bezmála dvě miliardy dolarů a desítky tisíc cestujících uvěznil na letištích po celém světě, upozornil na nevyzpytatelné chování přírody. Topzine.cz s laskavým přispěním AČCKA přináší přehled nejnebezpečnějších sopek světa, které v současnosti více či méně ovlivňují životy lidí na celé planetě.

Sakurajima, Zdroj: AČCKA

1. Sakurajima – JAPONSKO

Od roku 1955 Sakurajima (čti Sakuradžima), vulkán na ostrově Kjúšú, velmi často nazýván Vesuvem východu, vybuchuje téměř neustále. Vzhledem ke své poloze v hustě osídlené oblasti, je sopka považována za jednu z nejnebezpečnějších na světě. Město Kagošima, které leží v těsné blízkosti sopky má téměř 700 tisíc obyvatel. Ve městě jsou vybudovány speciální přístřešky, kam se lidé mohou ukrýt před padajícími troskami. Poslední erupce sopky proběhla v březnu 2009 a rozmetala suť až do vzdálenosti dvou kilometrů.

Etna, Zdroj: AČCKA

2. Etna – ITÁLIE

Tato sopka je nejvyšší a nejaktivnější vulkán v Evropě. Potenciál hrozby je tedy obrovský. Její permanentní aktivita je vážným ohrožením pro obyvatele Sicílie. K nejhorší erupci došlo v roce 1669, kdy láva zničila mnoho okolních vesnic a částečně pohřbila i část starobylého města Katánie ležícím na východním pobřeží Sicílie.

Kileaua, Zdroj: AČCKA

3. Kilauea – Hawaii – USA

Kilauea, nejaktivnější sopka světa, se nachází na ostrově Big Island na Havaji. Po mnoho let byla považována za poměrně mírný vulkán, protože po jeho explozi přišlo o život relativně málo lidí. Nedávno však vědci odhalili její smrtící tvář. Zdá se, že sopka má rozsáhlou vrstvu popela a hornin zvané tephra, které při erupci vyletí vysoko do vzduchu a můžou tak být přímou hrozbou pro leteckou dopravu. Kameny o velikosti golfových míčků mohou vylétávat až do výšky okolo 17 km. Tato sopka naposledy vybouchla před 200 lety.

Cotopaxi, Zdroj: AČCKA

4. Cotopaxi – EKVÁDOR

Cotopaxi, jedna z nejvyšších aktivních sopek na světě, dosahující výšky 5897 m, je součástí pacifického ohnivého kruhu, jak bývá nazýván řetěz sopek kolem Pacifické desky. Od roku 1783 se hora rozhořela více než 50krát, což představuje vážnou hrozbu pro obyvatele blízkých měst a vesnic. Quito, hlavní město Ekvádoru s jedním milionem obyvatel se nachází 60 km jižně a Latacunga, historické město, které již bylo zničeno čtyřikrát zemětřesením je 25 km severovýchodně odtud.

Vesuv, Zdroj: AČCKA

5. Vesuv – ITÁLIE

Vesuv se nachází na pobřeží zálivu Neapol v Itálii a již v minulosti dokázal, že jsou jeho destruktivní schopnosti obrovské. Roku 79 před Kristem zničila obrovská exploze římské město Pompeje a Herculaneum a zabila až 25 tisíc lidí. Sopka Vesuv je velmi nebezpečná nejen proto, že v její blízkosti žijí téměř tři miliony lidí, ale také vzhledem k tomu, že její poklidné období trvá již velmi dlouho. V minulosti byly erupce sopky tak silné, že celá jižní Evropa byla pokryta sopečným popelem.

Merapi, Zdroj: AČCKA

6. Merapi – INDONÉSIE

V Indonésii je nazývaná Ohnivá hora a sopka Merapi je nejnebezpečnější sopkou v Indonésii. Aktivní je přibližně jednou za deset let. Od 16. století vybuchuje pravidelně a představuje vážné ohrožení pro okolní obyvatele. V důsledku erupce v roce 2006 a následným zemětřesením, přišlo o život 5 tisíc lidí a dalších 200 tisíc zůstalo bez přístřeší.

Nyiragongo, Zdroj: AČCKA

7. Nyiragongo – KONGO

Nyiragongo a blízká Nyamuragira v Kongu v Africe si připisují přes 40% sopečných výbuchů na africkém kontinentu. Zdá se, že nikde jinde na světě žádný vulkán nemá tak obrovské jezero plné lávy jako Nyiragongo. V roce 1977, při erupci sopky, tekla láva po úbočí hory a připravila o život tisíce lidí. V roce 2002 vybuchla sopka znovu, láva dosahovala až k městu Goma, ve kterém bylo zničeno 15% budov, čímž se 120 tisíc lidí ocitlo bez domova a připravila o život asi 45 lidí.

Popocatepetl, Zdroj: AČCKA

8. Popocatepetl – MEXIKO

Dalším přírodním zabijákem je Popocatepetl. Ledovcem pokrytá sopka se nachází pouhých 70 km od Mexico City. Sopka se tyčí do výšky 5400 metrů nad mořem a její erupce může být vážnou hrozbou nejen pro hlavní město, které obývá na devět milionů obyvatel, ale i pro další města a vesničky, které se nacházejí v její blízkosti. Popocatepetl je jednou z nejnebezpečnějších sopek na zemi. Od 16. století měla asi dvacet obrovských erupcí. V roce 2000, těsně před explozí byly desítky tisíc lidí evakuovány a výbuch způsobil obrovské ledovcové tání.

Mount Teide, Zdroj: AČCKA

9.  Mount Teide – ŠPANĚLSKO

Třetí nejvyšší sopka světa Mount Teide se nachází na ostrově Tenerife na Kanárských ostrovech. Ačkoli Teide je v současné době v klidu, další erupci je možné očekávat v budoucnosti. Vzhledem k blízkosti sopky Teide k velkým městům a letoviskům byla sopka Mezinárodní asociací vulkanologie a chemie vyhlášena za velmi nebezpečnou a ohrožující.

Mount Rainier, Zdroj: AČCKA

10. Mount Rainier – USA

Mírumilovně vypadající vulkán Mount Rainier je ve skutečnosti aktivní sopka, která má potenciál zdevastovat prakticky všechny oblasti v okolí své základny. Nachází se přibližně 87 km jihovýchodně od Seattlu, velkého města na západním pobřeží USA. Přes skutečnost, že poslední zaznamenaná erupce proběhla na konci 19. století, představuje vážné riziko pro mnohé obce, které leží v blízkosti. Proudy bahna a lávy mohou v případě erupce dokonce dosáhnout části centra města Seattle a způsobit také tsunami na pobřeží.

*Přehled nejnebezpečnějších sopek světa připravila Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Přehled 10 nejnebezpečnějších sopek světa