Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Představení v MeetFactory je ostré jako Šavle

Redakce

Redakce

5. 11. 2010

V mezinárodním centru současného umění MeetFactory bude v pondělí 8. listopadu uvedena hra Šavle podle románu kontroverzní polské spisovatelky Doroty Maslowské. Soudě podle dosavadní autorčiny tvorby se můžeme těšit na avantgardní, cynické i lehce vulgární představení.

FOTO: Z představení Šavle

Na tebe si posvítím, Zdroj: centrum MeetFactory

MeetFactory, centrum současného umění se sídlem na Praze 5, je místem setkávání uměleckých žánrů a tvůrčích skupin. Pořádá různé výstavy, divadelní a hudební představení, provozuje filmový klub, ateliéry rezidentů a knihovnu.

Představení Šavle podle Maslowské

V pondělí 8. listopadu od 20 hodin zde můžete vidět představení, které je pro českou kotlinu přinejmenším netypické. Divadelní hra Šavle je volně inspirovaná románem Královnina šavle, který napsala mladá polská spisovatelka Dorota Maslowská.

Šavle vypráví o spisovatelce, která se odstěhuje na varšavské sídliště Praga, aby získala inspiraci pro svůj druhý román po úspěšné prvotině. Sídliště Praga můžeme označit jako gheto, kde spolu žijí sociálně nejslabší lidé, zloději, narkomani a alkoholici.

Foto: Hra Šavle

Ostré jako šavle

Autorka si s vámi pohraje

Do těchto míst zasazuje spisovatelka příběh, aby ho vzápětí zavrhla a začala znovu a upřímně. Představení pracuje s minimalistickou obrazovou kompozicí a několika časovými rovinami.

Dorota Maslowská

Sedmadvacetiletá spisovatelka a novinářka žije ve Varšavě a proslavila se svým debutem Červená a bílá (název v českém vydání). Kniha v Polsku zaznamenala rozporuplné ohlasy hlavně kvůli vulgárnímu jazyku, kterým je napsaná. Přese všechno jí ale nelze upřít, že se stala nejprodávanější knihou na polském trhu a vyhrála několik literárních cen.

Její druhou knihou je Královnina šavle, v polském originále Paw Królowej – Páv královnin. Byla vydaná v roce 2005 a získala cenu NIKE, nejprestižnější literární cenu udělovanou v Polsku.

Představení: Šavle

Místo konání: MeetFactory

Repríza: 8. 11. 2010, ve 20:00

Scénář a režie: Jan Horák

Hrají: Halka Třešňáková, Dominika Horynová a Kajetán Písařovic

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Představení v MeetFactory je ostré jako Šavle