Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Představení Drama v kostce 2 studia Ypsilon je originálním dramatickým zážitkem

Eva Síčová

Eva Síčová

24. 11. 2010

FOTO: Představení Drama v kostce 2 neustále doplňují smějící se diváciStudio Ypsilon uvádí Drama v kostce, pokus 2 – Mystérium společnosti. Hra Vás vtáhne do děje od první minuty a nepustí do poslední vteřiny. Vydařený kousek o pěti hercích, dveřích a kostce je autorským počinem Jiřího Havelky. Zábavné představení, které Vám představí abstraktní divadelní zákulisí. Nejen nápaditost, ale hlavně originalita činí z tohoto díla příjemně strávený čas.

FOTO: Představení Drama v kostce 2

Teď jsem tady šéf Zdroj: Studio Ypsilon

Hra s komediálními prvky a dynamickými dialogy začíná mystickým příchodem jednotlivých herců. Přítomnost osob, využití jednotlivých rekvizit a nakonec také propojení divadelního představení s diváky je hlavní myšlenkou děje.

Možnost nahlédnout za oponu

Magický vztah mezi jevištěm a hledištěm je prohlouben ve chvíli, kdy divák chápe sám sebe jako důležitý článek v divadelním světě, do kterého nemá jinak než z hlediště přístup. Máte tak jedinečnou možnost nechat se herci provést za hranicemi pódia v jejich bezprostřední přítomnosti.

Dějová linie postupně graduje a odkrývá tajemství příběhu i samotných osob. Nenajdete zde pasáž, kterou byste mohli postrádat.

FOTO: Představení Drama v kostce 2

Drama na scéně v kostce

Čtyři hlavní hrdinové a jeden rekvizitář. Vzájemně cizí osoby, které jsou vytržené z kontextu vlastního života a vrženy do prostoru neviditelné kostky, ze které není úniku.

Ač se může zdát, že se zde autoři inspirovali známým psychologickým hororem, rychle tuto myšlenku zavrhnete díky originálnímu nápadu a ztvárnění následujícího děje. Postupně a nenásilně se dozvídáme charakterové vlastnosti jednotlivých postav, které se liší nejen pohlavím, vyjadřováním či vizuální stránkou, ale také jinou národností.

Bezchybné dialogy

Právě slovenský jazyk jednoho z herců, Andreje Poláka, a jeho charakteristický humor kreativně obohacuje již tak bezchybné dialogy. Každé slovo, které následuje, tvoří postupně celek vzájemných rozhovorů. Ty jsou přesně mířené, a přesto tak spontánní jako v reálném životě. Postavy se za krátkou dobu, která je spojí, dokáží sblížit, vytvořit si na sebe názor, spolupracovat, ale také jít svou vlastní cestou. Dokonce i do jiného časoprostoru.

FOTO: Představení Drama v kostce 2

Baf!

Pokud patříte mezi diváky, kteří neví, co je podstata divadla, pomůže vám také doprovodný hlas Jiřího Lábuse, který tvoří doplňkovou, avšak nezanedbatelnou roli v komorně laděné komedii.

Další herci, které drama uvězní ve svém světě, jsou podezíravá barmanka Jiřina Vacková, podezíravý a lehce neurotický detektiv Daniel Šváb a v neposlední řadě zklamaný divadelní režisér Petr Vršek. Jestli by se postavy v reálném životě nepotkaly, nebo se naopak už dávno znají, zjistíte, když hru zhlédnete.

Foto: Představení Drama v kostce 2

Hra s komediálními prvky

V nabídce divadel dnes můžete naleznout plnohodnotnou rozmanitost her, dramat a komedií různých autorů. Drama v kostce 2 patří mezi hry, které jsou moderní nejen scénáristickým pojetím, ale také vizuálním zpracováním ruku v ruce s kostýmní tvorbou a použitím slangové řeči.

Nebudete svědky klasické zápletky her známých autorů Shakespeara nebo Moliéra. V této hře se dozvíte informace ve stejnou chvíli jako herci a ihned sledujete jejich reakce, rozhodnutí, výsledek bez zamotaných situací a nedorozumění. I přes všudypřítomnou mystiku jste stále v přítomnosti a vidíte, jak se vše před vámi dokonale uzavírá.

Drama v kostce 2 – Mystérium společnosti

Studio Ypsilon

Režie: Jiří Havelka

Hrají: Petr Vršek, Jiřina Vacková, Daniel Šváb, Andrej Polák, Jakub Slach

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Představení Drama v kostce 2 studia Ypsilon je originálním dramatickým zážitkem