Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Přečíst jednu knihu týdně: Palahniuka jsem vláčela i na Colours do Ostravy

Redakce

Redakce

22. 7. 2014

Redaktorka Eliška Olšáková se inspirovala projektem ze zahraničí, jehož smyslem je přečíst každý týden jednu knihu. Jak se jí to daří? A dá se to vůbec zvládnout? Každé úterý máte na TOPZINE.cz jedinečnou možnost číst její zápisky. Jaký byl první týden projektu?

Chuck Palahniuk: Prokletí

Jsi tam, Satane? FOTO: Eliška Olšáková, TOPZINE.cz

Zpod hromady posmrkaných kapesníků na mě vykukuje oranžový růžek Prokletí od Chucka Palahniuka. Nevím, zda bylo nejvhodnější zvolit si pro první týden knihu s názvem Prokletí, nicméně dvě stě devět stránek mě trochu konejší. Od čtvrtka se totiž rozjíždí Colours a já svůj první čtenářský týden začínám v posteli s horečkami.

Den první

Ibalgin zapíjím teplým čajem, otáčím knihu na desátou stranu a prskám smíchy. Vypravěčkou, která mě bude příštích sedm dní doprovázet, je třináctiletá skeptická dívenka, která umřela a dostala se do pekla. Madison se pravděpodobně předávkovala marihuanou a se svým údělem není příliš spokojená.

Upřímně řečeno, kdo je mrtvý, s tím by si to nejspíš nechtěli vyměnit ani houmlesáci a retardové. No uvažte, sežerou vás červi. To je tedy masivní porušení všech vašich občanských práv. Smrt by měla být nezákonná, ale nějak není vidět, že by v tom směru Amnesty International rozjížděla kampaň.

Tohle bude můj styl humoru. Zavírám oči na třicáté šesté stránce.

Den druhý

Střídavě čtu a usínám, několik stránek knížky už se mi podařilo pokrčit, když jsem ji zneužila místo polštáře. A jak tak střídavě čtu a usínám, postavy mi z knihy přebíhají do hlavy. Pokud jste nikdy nečetli Prokletí od Chucka Palahniuka, a ne, že bych vás k tomu ponoukala, nedokážete si představit děsivost mých snů. Možná vám ji ale přiblížím příhodou, kterou autor zařadil už do desáté kapitoly.

Třináctiletá dívenka Madison se se svou partou pekelných kamarádů střetne na cestě s děsivou obryní, která si najde zábavu v trhání končetin jednoho z chlapců. Aby Madison přítele zachránila, vleze obryni mezi nohy a sexuálně ji uspokojí, aby si ji naklonila na svou stranu….

Už asi chápu, proč jsem toto dílo sehnala v Levných knihách za pouhých dvacet korun.

Den třetí

Absolutně nemám na knihu náladu.

Den čtvrtý až sedmý

Panikařím! Dnes začínají Colours a já jsem na straně sedmdesát dva. Házím tedy knihu do tašky, vydávám se s ní skrz brány festivalu a ignoruji tázavý pohled sekuriťáka, který mi prohledává zavazadlo.

S knihou na rameni trávím další čtyři dny. Občas ji využívám jako rovnou odkládací plochu na kelímek s pitím, většinou se však snažím ji mezi koncerty otevírat a pokořit tak zbylých sto třicet stran, které mě chvílemi rozesmávají, chvílemi nutí k existenciálnímu zamyšlení, chvílemi uvádí do rozpaků.

V neděli se Madison konečně setkává se samotným Satanem a se slovy „Pokračování příště…“ končíme ona i já naši první epizodu.

Jakou knihu zvolí Eliška Olšáková pro druhý týden? A jak se jí čtení bude dařit? Čtěte na TOPZINE.cz!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Přečíst jednu knihu týdně: Palahniuka jsem vláčela i na Colours do Ostravy