Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Precious: Drama o hledání cesty z neštěstí

Redakce

Redakce

14. 6. 2010

Do českých kin přichází nový film režiséra Lee Danielse, Precious. Drama o lidském neštěstí a nové naději je inspirováno knihou Push americké básnířky Sapphire, která se odehrává v roce 1987.

Precious: Drama o hledání cesty z neštěstí

Precious: Drama o hledání cesty z neštěstí

Hlavní hrdinkou filmu je obézní černošská dívka Claireece Precious Jones (Gabourey Sidibe),  jejíž život není vůbec zaviděníhodný. Čelí psychickému a fyzickému teroru od své matky Mary (Mo’Nique) a čeká další dítě se svým nepřítomným otcem. Ačkoliv ve škole dosahuje velmi dobrých výsledků, ve skutečnosti je negramotná. I přes všechna tato úskalí se Precious nikdy nevzdává. Pod pohrůžkou vyhození ze školy přijímá nabídku přestupu do alternativní školy. Zde potkává trpělivou a chápavou učitelku paní Rainovou (Paula Patton) a začíná cestu za novým životem.

Režisér Lee Daniels, který debutoval v roce 2005 snímkem Stín zabijáka, se nechal inspirovat knihou Push, kterou napsala americká básnířka Sapphire. Jak sám tvrdí, mnoho postav z toho příběhu se až moc podobá reálným lidem z jeho okolí. Taktéž doba a prostředí, ve kterém se děj odehrává, jsou pro Danielse autentické, jelikož v nich sám žil.

Obtížný výběr hereckého obsazení

Ještě před začátkem samotného natáčení narazil filmařský tým na zásadní problém. Obsazení hlavní role nebylo vůbec jednoduché. „Hollywood tyto dívky nenabízí,“ komentuje své pátrání v agenturách sám režisér. I přes to, že vybral deset dívek, které postavě Precious odpovídaly, žádná z nich se nakonec nedokázala stoprocentně vcítit do její kůže.

Precious

Gabourey Sidibe v té době pracovala jako telefonní operátorka a neměla prakticky žádné předešlé herecké zkušenosti. S podporou své matky, zpěvačky Alice Tan Ridley, se přihlásila na casting. Danielse ihned okouzlila a získala tak bez váhání roli Precious. V dalších rolích se blýsknou zejména Mo’Nique v roli tyranské matky, která za svůj herecký výkon získala Oscara za herečku ve vedlejší roli, rocker Lenny Kravitz, který ztvárnil postavu Johna a v malé roli můžeme vidět i Mariah Carey.

Snímek byl natáčen v New Yorku během roku 2007. Samotné natáčení zabralo pouhých pět týdnu, přesto se podle slov tvůrců jednalo o vyčerpávající práci, kterou ztěžovalo jak počasí, tak i mnohdy stísněné podmínky během natáčení. Zajímavostí je, že ačkoliv se jedná o drama, velké množství postav ve skutečnosti ztvárnili komediální herci.

Film Precious slibuje upřímný zážitek v čele se sympatickou hlavní postavou, která se protlouká těžkým životním údělem, ale neztrácí naději a tím si získává divácké sympatie.

Žánr: Drama

Režie: Lee Daniels

Scénář: Geoffrey Fletcher

Kamera: Andrew Dunn

Hudba: Mario Grigorov

Hrají: Gebourey Sidibe, Mo’Nique, Paula Patton, Lenny Kravitz, Mariah Carey, Sherri Sheperd a další

Délka filmu: 109 min.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Precious: Drama o hledání cesty z neštěstí