×
TOPZINE.cz

Prebiotika: Je libo čekankové kafe?

Často slýcháme, jak jsou pro náš organismus zdravá probiotika. Co to vlastně znamená a jaké mají účinky pro náš organismus jsme se mohli dočíst již v minulém článku. V souvislosti s probiotiky se však také často zmiňují tzv. prebiotika. O co se vlastně jedná?

Čekankový květ, Zdroj: xherdo.biz

Prebiotika nejsou probiotika!

Prebiotikum je nestravitelná složka potravin, která podporuje růst nebo aktivitu střevní mikroflóry a zlepšuje tak náš zdravotní stav. V podstatě tato složka potravin vytváří „substrát“ pro přátelské bakterie, tedy probiotika, a vytváří vhodné prostředí pro jejich správný růst.

Kde prebiotika najdeme?

Prebotikem se rozumí především vláknina, a to zejména na bázi oligosacharidů. Najdeme ji v obilovinách, ale i v ovoci a v zelenině. Ze zeleniny najdeme nejvíce prebiotické vlákniny v cibuli, česneku a nebo pórku. Nejznámějším oligosacharidem je inulin, který ve velkém množství obsahuje kořen čekanky.

Chcete-li udělat něco pro své zdraví, pijte cikorku!

Cikorka je pražený kořen čekanky, který se používá jako náhražka kávy. Chuťově je výborná, zdravá a neobsahuje kofein!

Zdravotní účinky prebiotik

Prebiotika užíváme především k prevenci zácpy, k prevenci vzniků nádorů tlustého střeva a konečníku. Mají příznivý vliv na složení mikroflóry zažívacího traktu a jsou podporou pro vstřebávání některých minerálních látek, např. vápníku.

Nejvhodnější způsob, jak pomoci našemu tělu a zajistit tak správnou rovnováhu střevní mikroflóry, je užívat probiotika a prebiotika současně, a to pravidelně a v dostatečném množství.

Pokud nechcete přemýšlet nad vlastní stravou a psát si jídelníček, existuje také spousta doplňků stravy ve formě kapslí. Pokud jste odpůrci návštěv lékáren, můžete si takové výrobky objednat na internetu.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..