Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Preacher: Válka na Slunci. Komiksový kazatel láká na atomovku

Redakce

Redakce

21. 7. 2010

Do rukou se nám dostává už šestý díl ságy o tak trochu neobyčejném Kazateli a jeho cestě za hledáním Boha. Již tradičně nám toto setkání zprostředkoval scénárista Garth Ennis, kresby se však kromě starého dobrého Steva Dillona zhostil ještě nováček – Peter Snejbjerg. Šestá kniha Preachera rozhodně stojí za pozornost už jen proto, že skrývá několik detailů a překvapení, kterými se doposud vydané díly ságy chlubit nemohly.

Ilustrace na obálce komiksu Preacher: Válka na Slunci Autor: Glen Fabry

Děj Války na Slunci se točí opět kolem nám dobře známé trojice – reverenda Jesse Custera, jeho dívky Tulip a Cassidyho, upíra silně závislého na alkoholu. Jejich putování je zavede až do Arizony, kde se znovu setkají nejen se Svatým zabijákem, kterému Jesse dluží nějaké to vysvětlení, ale i se starým známým Herr Starrem. Ten si na slavné trio počíhal ve společnosti několika desítek tanků a letounů a naivně doufá, že tentokrát už celou skvadru finálně zadupe do země. Když se mu plán nedaří, vytáhne poslední eso z rukávu – atomovou bombu.

Preacher: Válka na Slunci nabízí oproti předchozím dílům méně vysvětlování a debat a místo toho servíruje pořádnou dávku akce. Scénárista Garth Ennis už nesází na náznaky a mystiku, ale předkládá čtenáři jednu bombu za druhou. Doslova. Už se vám proto nestane, že byste byli zahlceni nepřehledným textem. Šestý díl Preachera se čte jedním dechem, stránky ubíhají rychleji a Herr Star přichází o větší kusy těla, než kdy dřív. Prostě bezva počtení.

Na rozdíl od předchozích pěti dílů se Válka na Slunci vyznačuje viditelně propracovanější barevností. Oba kreslíři si více hrají s odstíny, skalní fanoušky jistě překvapí mnohem jasnější barvy. Kazatel ztratil na temnotě, získal ovšem mnohem výraznější kontrasty, což mu velice svědčí. Každé prostředí má vlastní barvy , čtenář se tak mnohem lépe sžije s jednotlivými postavami. Větších rozdílů se ale bát nemusíme, i přes drobné změny si Preacher stále zachovává jednolitou podobu v rámci celé ságy.

A jaká překvapení si pro nás šestý díl přichystal? V předchozích pěti knihách se toho událo opravdu mnoho a zřejmě si to uvědomili i Preacherovi tvůrci. Konečně si v úvodu komiksu můžeme projít, co všechno se zatím odehrálo. Navíc se nově objevuje i stručné představení jednotlivých postav příběhu. Nad čím ale fanouškovo srdce zaplesá nejvíce? Rozhodně nad speciální přílohou – Padoušským bonusem, který se věnuje životu Herr Starra.

Kazatel: Válka na Slunci nedělá svým starším bratrům žádnou ostudu. Bonusy a vylepšení, které tvůrci doplnili, zpříjemňují celkový dojem a znamenají obrat k lepšímu. Na nezvyklou barevnost si oči fanouška musí chvíli zvykat, ovšem nová podobá má své opodstatnění . Sečteno a podtrženo – Garth Ennis a Steve Dillon opět nezklamali a zdá se, že i Peter Snejbjerg přispěl svou troškou do mlýna.  Nezbývá se než těšit, co nám připraví příště.

Název originálu: Preacher 6: War in the Sun
Český název: Kazatel: Válka na Slunci
Autor: Garth Ennis
Překlad: Štěpán Kopřiva
Kresba: Steve Dillon, Peter Snejbjerg
Počet stran: 240
Vydali: BB/art a Crew, Praha 2010
Doporučená cena: 499 Kč

Hodnocení: **** (80 %)


Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Preacher: Válka na Slunci. Komiksový kazatel láká na atomovku