Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Pražský Manhattan na Pankráci nebude. Stavba nových mrakodrapů byla zrušena

FOTO: ECM-pankrac-cityV Praze na Pankráci měly již v brzké době vyrůst dva zbrusu nové mrakodrapy. Jejich výstavba byla ovšem na poslední chvíli kvůli odporu veřejnosti zakázána.

FOTO: ECM-pankrac-city

Takhle měla vypadat pankrácká pláň, Zdroj: ecm.cz

Stavba mrakodrapů v Praze je žhavým tématem posledních let. Názory odborné veřejnosti, města i společnosti samotné se různí. Na pankrácké pláni ovšem stojí výškové budovy již od 70. let minulého století. Právě této skutečnosti využila před pár lety developerská společnost ECM, která se na tomto místě rozhodla vybudovat multifunkční centrum s prostým názvem CITY.

Betonová džungle v Praze?

Do popředí zájmu široké veřejnosti se dostaly dvě ze zamýšlených staveb – City Epoque a City Epoque Office.

City Epoque měla dosahovat výšky 104 metrů. Budova ve tvaru písmene V měla poskytovat luxusní byty s úžasným výhledem na celou Prahu. Druhá budova City Epoque Office se měla tyčit do výšky 75,5 metru. Stavba kruhového půdorysu měla sloužit jako kanceláře. Výstavba obou budov byla v minulých dnech zakázána soudem. Důvodem je přílišné zatížení životního prostředí.

FOTO: ecm-city-pankrac

CITY v noci

Nesouhlas s výstavbou nových mrakodrapů na Pankráci vyjádřilo hned několik občanských sdružení i Klub Za starou Prahu. Kvůli narušení historického panoramatu města by navíc Praze opět hrozilo vyškrtnutí ze seznamu památek UNESCO.

Mrakodrapy nebudou. Už tu totiž jsou

Přestože společnost ECM své dvě hlavní stavby nepostaví, pankráckou pláň již změnit dokázala. Společnost totiž zrekonstruovala a dostavěla dvě ze zdejších výškových budov.

Foto: Pankrác

Pohled na Pankrác z Hradčan Foto: Matin Tejkal, Topzine.cz

Budova československého rozhlasu z roku 1983 má po přestavbě 109 metrů a nový název City Tower. Díky rekonstrukci se stala nejvyšší stavbou v České republice. Druhou nejvyšší stavbou se stalo původní sídlo firmy PZO Motokov z roku 1975-77. Tato stavba byla přejmenována na City Empiria a po přestavbě dosahuje výšky 104 metrů.

Jsou mrakodrapy opravdu řešením?

Projekt na Pankráci byl sice zastaven, na Prahu se ovšem hrnou návrhy další. Soupeření o nejvyšší stavbu pomalu začíná. Společnost PPF chce stavět dva mrakodrapy na Chodově. Vyšší budova by měla měřit 138 metrů. Pozadu nezůstává ani Brno. Brněnský 111 metrů vysoký AZ Tower je již ve fázi výstavby.

Otázkou, ale zůstává, zda mrakodrapy opravdu potřebujeme. Volných kancelářských prostor je na trhu přebytek. Je tedy nezbytné stavět výškové budovy jen proto, abychom se mohli světu pyšnit tím, že už máme taky mrakodrapy?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pražský Manhattan na Pankráci nebude. Stavba nových mrakodrapů byla zrušena