Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Pražský hrad odhalí lesk dynastie Romanovců. Vystavuje kremelské carské sbírky

Redakce

Redakce

17. 12. 2011

OBR: Portrét cara Michaila Fjodoroviče RomanovaCísařská konírna Pražského hradu hostí od pondělí 12. prosince výstavu Carský dvůr pod žezlem Romanovců. O samotných Romanovcích se zde však příliš mnoho nedozvíme.

OBR: Portrét cara Michaila Fjodoroviče Romanova

Portrét cara Michaila Fjodoroviče Romanova z 18. století. Zdoj: hrad.cz

Autorky výstavy Irina Bobrovnitskaya a Natalia Danilova nabízejí návštěvníkům Pražského hradu možnost nahlédnout mezi poklady kremelské carské klenotnice. V České republice jsou přepychové předměty, které obklopovaly carský dvůr, k vidění vůbec poprvé.

Kdo by očekával sondu do života carské dynastie Romanovců, přijde částečně zkrátka. Návštěvník je vržen mezi exponáty bez jakéhokoli, byť třeba jen obecného, úvodu o Rusi, carech či přímo rodu, jehož jméno výstava nese.

OBR: Přívěsek ve tvaru orla

Přívěsek ve tvaru orla, Moskva, konec 17. století

Pouhých pět informačních tabulí pokrývá především rituální úlohy dvora. Od korunovace cara, přes sňatek a audience vyslanců, až k pravoslavné církvi. Hovoří o velkoleposti slavností i carských průvodů, kdy došlo k uzavření tržišť, aby se lidé mohli shromáždit podél cesty a náležitě pozdravit panovníka.

Nelze rozhodně říci, že by šlo o informace nezajímavé. Například volba nevěsty zhruba ze sta až sto padesáti potenciálních uchazeček, které byly podle krásy a zdraví svezeny do Kremlu z různých koutů země, výmluvně dokládá výsady carova postavení.

OBR: Čerpák cara Michaila Fjodoroviče Romanova

Čerpák cara Michaila Fjodoroviče Romanova, Moskva, kolem 1618

Nicméně na škodu výstavě jsou doprovodné informace příliš rámcově ohraničené. Zejména vzhledem k medializaci, které se výstavě dostalo, by bylo možné očekávat propracovanější podobu.

Exponáty jsou bezpochyby mistrovskými díly prezentujícími se až okázalým luxusem. Vše v rozlehlé místnosti vzbuzuje neodbytný dojem, že kusy, které nebyly zlaté, nebo alespoň pozlacené a celkově prvotřídní, se na carském dvoře snad ani nevyskytovaly.

Exponáty jako vizualizace luxusu

Prostory císařské konírny otvírají korunovační insignie a carské portréty. Následují luxusně vyvedené palné i sečné zbraně, neboť car byl „prvním vojákem ve státě“ a carská výzbroj musela odpovídat nejvyššímu postavení.

OBR: Pistole s křesadlovým zámkem

Pistole s křesadlovým zámkem, Moskva, poslední třetina 17. století

Přepych obklopující cara a jeho nejbližší příkladně ilustrují taktéž nádoby z drahých kovů. Dlužno podotknout, že navzdory nesporné umělecké hodnotě i pečlivé zlatnické práci, dva právě zmiňované oddíly působí dojmem exponátů, které jsme viděli již nesčetněkrát.

Pozornosti návštěvníka by však neměla uniknout nejzazší část výstavy věnovaná sakrálnímu umění. Z nádherných ikon na tradičně zlatém pozadí je cítit nádech posvátna. V zadním partu místnosti skutečně nacházíme důvod zastavit kroky a nechat se unést důstojnými postavami světců.

OBR: Nádoby

Džbán a nádoba s víčkem z kremelských sbírek

Představit umělecká díla veřejnosti a prezentovat je způsobem, kdy jejich kvalita a hodnota vyniknou, jsou dvě odlišné věci. Bohužel je třeba říci, že tato výstava je více medializovaná, než propracovaná. Nabízí mnoho, avšak v balení, které nedokázalo krásy exponátů plně využít.

Carský dvůr pod žezlem Romanovců.

Poklady moskevského kremlu.

Císařská konírna: 12. 12. 2011 – 4. 3. 2012.

Otevřeno denně od 10 do 18 hodin.

Vstupné: 160/80 Kč.

hrad.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pražský hrad odhalí lesk dynastie Romanovců. Vystavuje kremelské carské sbírky