Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Pražské sochy dostávají knihy. První jsou Miminka na Kampě

Redakce

Redakce

3. 12. 2011

FOTO: Miminka na KampěPraha se představuje jako město literatury. Minulý týden odstartovala akce Kniha pro sochu, která vybízí k zamyšlení nad sochami, které se proměnily v zahloubané čtenáře. Jako první knihu dostala Miminka na Kampě.

Foto: Čtoucí miminko na Kampě

Organizátoři ukázali, že i miminko se může naučit číst, Zdroj: Nakladatelství Albatros

Možná jste si při návštěvě knihovny nebo při procházce všimli některé z akcí s podtitulem Praha – město literatury. „Pražanům a návštěvníkům metropole už jsme nabídli předčítání z knih v metru, vybraná prostranství a parky ožily audioknihami z ptačích budek a obě botanické zahrady mají díky Literárním stezkám knihy přímo na chodníku,“ vypočítává jednotlivé body kampaně Tereza Krásenská, ředitelka odboru komunikace pražského magistrátu.

Pomozte miminkům přečíst knížku!

Hlavní město se bude na jaře ucházet o titul kreativního města literatury, který uděluje UNESCO od roku 2004. Kniha pro sochu je jedna z akcí, které mají podpořit kandidaturu Prahy. „Projekt má za cíl vnést do pražských ulic knihy a čtení v různých podobách a souvislostech. Tentokrát půjde o doplnění pražských soch knihou,“ vysvětluje Krásenská.

Jako první byla knížkami obdarována tři bronzová Miminka sochaře Davida Černého na pražské Kampě. Pro Černého sochy doporučili ke čtení oblíbené knihy z dětství primátor města Bohuslav Svoboda, ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák a nakladatelství Albatros jako partner projektu. Spolu s miminky se můžete v parku Kampa začíst do příběhů Hýty a Batuly Johna Habbertona a Hochů od Bobří řeky Jaroslava Foglara.

Foto: Kniha pro jedno z miminek na Kampě

Nakladatelství Albatros vybralo pro jedno z miminek novinku v nabídce - Vánoční knížku, Zdroj: Nakladatelství Albatros

„Naše nakladatelství nabídlo čerstvou novinku, která se začne prodávat teprve v několika následujících dnech. Vánoční knížka s podnázvem Putování do Betléma zachycuje slovem i obrazem atmosféru od doby adventní do Tří králů,“ popsala vybrané vánoční čtení Radka Potměšilová, mluvčí nakladatelství Albatros.

„Miminka jsou v tomto směru výjimkou. Ostatní sochy dostanou do rukou knihy, o kterých si organizátoři projektu myslí, že by si je rády a s chutí přečetly,“ poukazuje Krásenská na výjimečnost soch batolat z Kampy.

Knihy u soch po celé Praze

„Praha byla po staletí domovem nejen věhlasných literátů, ale i velkého množství zajímavých soch. Líbí se mi proto myšlenka spojit tyto dvě věci s kandidaturou města o titul UNESCO kreativní město literatury. Věřím, že četba soch inspiruje ostatní, aby si vybrali z velké nabídky knih a sami se začetli,“ chválí akci primátor Prahy Bohuslav Svoboda.

FOTO: Miminka na Kampě

Slavné sousoší Davida Černého ještě bez knih, Foto: Eva Makovská, Topzine.cz

V následujících dnech knihy promění sochy nejen v centru města, ale také na Praze 11 a později na Praze 10. „Prostor mezi panelovými domy je domovem zajímavých plastik, leckdy přehlížených nebo polozapomenutých. A to je škoda,“ zdůvodňuje volbu konkrétních plastik Salome Geregayová z pořádající agentury Loosers.

Pro sochy jsou připraveny výtisky v nadživotní velikosti. „Kosmonauti na Hájích se tak začtou do povídkové knihy Jana Balabána Možná, že odcházíme, Budovatel metra na Chodově dostane Báječná léta pod psa, plastika Země pak Cílkův a Kašíkův Nejistý plamen s podtitulem Průvodce ropným světem. Socha Sovy bude rozjímat nad básní Kdo vám tak zcuchal tmavé vlasy? od Antonína Sovy a Sedící dívka si počte v Dámském ambitu,“ přibližuje Krásenská knihy, jež budou moci kolemjdoucí číst sochám přes rameno.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pražské sochy dostávají knihy. První jsou Miminka na Kampě