Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Pražské Quadriennale představí špičky světelného a zvukového designu!

FOTO: Enrico Bagnoli-Die Walkure-Teatro alla ScalaDlouho očekávané Pražské Quadriennale je konečně tady a s ním i možnost setkat se s uměleckými hvězdami světového formátu! V části věnované světelnému a zvukovému designu platí toto tvrzení obzvláště.  Do Prahy totiž zavítají významné osobnosti jako je Scanner, Olaf Winter nebo Tod  Machover.

FOTO: Enrico Bagnoli-Die Walkure-Teatro alla Scala

Enrico Bagnoli, Die Walkure, Teatro alla Scala Zdroj: pq.cz

V rámci Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru (PQ) probíhá ve dnech od 19. do 23. června projekt Světlo a zvuk. Program tohoto projektu je opravdu pestrý a rozhodně se máte na co těšit. Pro diváky jsou připraveny interaktivní prezentace, výstava světelného designu nebo nový dokumentární film Divadlo Svoboda o Josefovi Svobodovi. Návštěvníci mají rovněž možnost zapojit se do diskuze s předními umělci a designéry nebo si poslechnout zvukové instalace a performance.

Vysokou úroveň projektu slibují již jména samotných hlavních organizátorů. Část věnovanou světelnému designu a multimédiím připravuje generální komisař PQ Boris Kudlička, který se proslavil hlavně díky své práci spojené s operou. Dnes pracuje na představeních pro operní domy v Berlíně, Frankfurtu, Štrasburku, Tel Avivu, Varšavě a Bologni. Navrhuje ovšem i scény pro divadlo a koncerty. Podílel se ale například i na podobě polských pavilonů na výstavách Expo v Hannoveru a Šanghaji.

FOTO: Světlo a zvuk

Hra se světlem je nedílnou součástí každého divadelního představení

Druhou neméně důležitou osobou spjatou s organizací projektu je Steven Brown, který je kurátorem zvukové části. Na poli profesionálního zvukového designu a zvukových kompozic pro divadlo, umělecké instalace, televizi, video a mezioborové projekty má více jak dvacetiletou praxi. Během své kariéry spolupracoval s mnoha předními světovými divadly. S PQ má zkušenosti již z roku 2007.

Je možné vidět zvuk? Co myslíte?

V neděli 19. června bude v budově Nové scény Národního divadla přednášet Tod Machover, který je uznáván jako jeden z nejvýznamnějších a nejinovativnějších skladatelů současnosti. Zabývat se bude právě otázkou, zda je možné vidět zvuk nebo se ho dokonce dotknout. Dle jeho vlastních slov „se zvuk může člověka dotknout tak silně, že změní jeho život.”

Robin Rimbaud neboli Scanner vyloží v Praze historii své práce. Ta kráčí napříč experimentálními světy zvuku, prostoru, obrazu a formy. Od svých prvních kontroverzních děl, ve kterých využíval hovory z nalezených mobilů, se dostal do výstavních prostor Tate Modern nebo Science Museum London a ke spolupráci s významnými umělci všech možných oborů. Pestrost jeho práce je patrná z výčtu institucí a osob, se kterými měl co do činění. Za všechny jmenujme třeba londýnský Královský balet, hudební skupinu Radiohead či Steva McQueena.

Další významnou osobností na Pražském Quadriennale je Hans Peter Kuhn působící v Berlíně. Ten bude ve své řeči hledat zvukový a divadelní zážitek. H. P. Kuhn je známý především díky tomu, že založil v roce 1985 první soukromé berlínské rádio, ve kterém vysílal vlastní show věnovanou nové hudbě. Nadšené posluchače si tehdy našel hlavně ve Východním Německu, pro které byl obdobný typ hudby jinak nedostupný.

Světlo v hlavní roli

Co se týče světelného designu, jistě nás nezklamou dva přední umělci tohoto oboru. Mezi prvními se bude světlem a jeho efekty zabývat americká světelná designérka žijící v Izraeli Felice Ross. Ta povede přednášku s názvem Odrazy, ve které bude diskutovat o kráse a záludnosti osvěcování scén využívajících zrcadla, plexisklo, kov a další lesklé materiály.

FOTO: Boris Kudlička, W. A. Mozart: Don Giovanni

Boris Kudlička, W. A. Mozart: Don Giovanni

Německý světelný designér Olaf Winter se bude věnovat teplotě světla. Zaměří se na technické vybavení s různou teplotou barvy, otázku efektivity jako meze uměleckých možností a využití rozličných médií pro různé potřeby.

Vizionář a průkopník Edward Gordon Craig

V rámci PQ probíhá již od 27.  května do  25. června v Galerii Jaroslava Fragnera výstava s názvem Světlo a prostor. Ta přibližuje profesní i životní dráhu a odkaz jedné z nejvýznamnějších postav světového divadla 20. století  – britského režiséra, scénografa, teoretika a grafika Edwarda Gordona Craiga (1872-1966).  Výstavu připravilo londýnské Victoria and Albert Museum.

FOTO: E. G. Craig

V Galerii Jarosla Fragnera se můžete seznámit s tvorbou E. G. Craiga Zdroj: intersection.cz

Expozice je rozdělena na dvě části. První je interaktivní jeviště, kde si návštěvníci mohou osvojit Craigovo propojení formy a světla. K poslechu je zde navíc autentická zvuková nahrávka, na které hovoří sám Craig. Zajímavostí je, že komentuje mimo jiné díla vystavená v rámci této expozice. V druhé části výstavy jsou k vidění artefakty Craigovy výtvarné tvorby. Vystaveny jsou ukázky jeho dřevorytin, akvarelů a maleb. Nechybí zde ovšem ani fotografie dokumetující jeho život a připomínající důležité osobnosti, které měli na jeho tvorbu vliv.
Světlo a zvuk: 19. – 23. června 2011
Pražské Quadriennale: 16.  – 26. června 2011
Kde: Veletržní palác – Národní galerie, piazzeta Národního divadla, Nová scéna, Pražská křižovatka (kostel sv. Anny), DAMU
Vstupné: Jednodenní základní/snížené: 200/150 Kč
Dvoudenní základní/snížené: 300/200 Kč
Více informací: pq.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pražské Quadriennale představí špičky světelného a zvukového designu!