Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Pražská Národní galerie slaví výročí. Připravila zbrusu novou stálou expozici!

Linda Svobodová

Linda Svobodová

4. 2. 2011

Starší než Národní galerie v Praze je už jen pařížský Louvre. I po 215 letech je tu ale pořád co k vidění. Nová stálá expozice v Paláci Kinských s názvem Umění starého světa se od 4. ledna otevírá pro návštěvníky.

FOTO: Palác Kinských, Praha

Palác Kinských, Praha, Zdroj: Hana Chytrá, Topzine.cz

Návštěvníci mají možnost podniknout cestu časem. Cesta vede z Egypta a Núbie přes starověké Řecko, Řím a Přední východ až do Číny, Tibetu a Japonska. Ve více než třinácti sálech jsou ke shlédnutí stopy sedmi tisíc let vývoje starověkých kultur.

Ve spolupráci s Národním muzeem a odborníky z Karlovy univerzity byla vytvořena prestižní expozice, která u nás nemá obdoby. Návštěvníci tak mají možnost poznat všechny kultury Starého světa.

Celé jedno patro je věnováno unikátním sbírkám čínského umění. K vidění jsou tu například rituální disky a plakety, obřadní nádoby, dýky či soubor čínské hrobové výbavy. Část expozice tvoří i předměty denní potřeby, jako například japonská a čínská keramika.

Další sály prezentují tradici čínského sochařství a buddhistické umění tibetské oblasti.

Za pozornost stojí i výstava korejského umění. Při té příležitosti mají návštěvníci možnost shlédnout předměty zapůjčené z Národního muzea Koreje v Soulu.

Malé i velké návštěvníky určitě potěší, že si některé exponáty smějí osahat. Kromě toho se mohou naučit křehkému umění skládání origami nebo vázání orientálních koberců. Zájemci jsou také zváni na komentované tématické prohlídky.

Kdy: od 4. ledna 2011, stálá expozice

Kde: Palác Kinských, Praha

Otevírací doba: denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pražská Národní galerie slaví výročí. Připravila zbrusu novou stálou expozici!