Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Pražská městská knihovna slaví 120. narozeniny. S parníkem!

Redakce

Redakce

20. 10. 2011

FOTO: Městská knihovně v Praze letos slaví 120. narozeniny

Městská knihovna v Praze letos slaví 120. narozeniny. Oslaví je několikadenní výstavou v Galerii Smečky na Praze 1, kde jsou k obdivu připraveny nejen zajímavosti ze světa knih. Akce probíhá do 19. listopadu.

FOTO: Městská knihovně v Praze

Městská knihovna v Praze slaví 120. narozeniny, Zdroj: commons.wikimedia.org

Pražská Městská knihovna nabízí své služby obyvatelům Prahy již od roku 1891. V této době byste budovu knihovny našli v ulici Na Zderaze na Novém Městě a vybírali byste pouze z 3 370 knih. Dnes vám knihovna nabízí přes 344 000 titulů. K dispozici vám je 42 stálých poboček a také bibliobus, který zajišťuje knihy lidem, pro které jsou pobočky knihovny příliš vzdálené. Na svých dvaceti zastávkách kromě knih nabízí i přístup k internetu. Dnes knihovna není jen sídlem knih, ale i pražským kulturním centrem.

Jak slaví narozeniny knihovna

Symbolem 120. narozenin pražské knihovny se stal parníček. Loď v lidech obyčejně evokuje něco dobrodružného a v návštěvnících má vzbudit představu strhující plavby, která se pro ně stane jedinečným zážitkem. Parníček mění během roku svoji podobu. Obrázek doplňují literární motivy, ale třeba i fotografie Jana Thona, významného ředitele z minulosti knihovny, či současného ředitele Tomáše Řeháka. Na obrázku též můžete najít podobiznu Supermana nebo Švejka. Parníček bude také doprovázet výstavu, popluje s ní od začátku až do konce.

Výstava nese tematický název 120: Vylodění ve Smečkách a byla slavnostně zahájena 4. října. Akce probíhá v Galerii Smečky každý den kromě pondělí v době od 11 do 18:30 hodin.

FOTO: Narozeninová plavba Městské knihovny v Praze stylovým parníčkem

Nechte se parníčkem unést po vlnách kultury a literatury Zdroj: commons.wikimedia.org

Výstava návštěvníkům umožní pohled do fondu Vzácných tisků a do dalších specializovaných oddělení. Milovníci literárního světa se můžou těšit například na drahocennou Pražskou bibli, která byla poprvé vytisknuta v roce 1488, na pražskou vedutu (mapu s fotografií tehdejší Prahy) z 16. století, dále na první vydání Máchova Máje z roku 1836 a bibliofilská vydání knih Josefa Váchala. Knihovna pro tuto významnou událost zapůjčila i další předměty a dokumenty, například z Židovského muzea či z Památníků národního písemnictví a obrazy ze Strahovské obrazárny.

Mimo výstavy budou v prostorách knihovny k dispozici čtenářské koutky, hudba, video nahrávky, soutěže o drobnější ceny a seznámení s e-knihami a čtečkami. Vzpomene se také na povodně v roce 2002, které zničily spoustu titulů. Součástí výstavy bude kalendárium, které má za úkol připomenout a představit důležité milníky a dobové fotografie knihovny. Chybět nebude ani výroční parník, dokonce ve velikosti 118 x 175 cm.

Co knihovna vylepšila v roce 2010 a co přinesl rok 2011?

Svět se mění a knihovna se musí měnit také. Modernizace a rekonstrukce jsou v dnešní době nutností, a tak se knihovna snaží zpříjemnit pro své návštěvníky nejen prostředí, ale také poskytované služby, a rok od roku pořádá stále více kulturních akcí.

Loni proběhla kompletní změna webových stránek a výpůjčního systému. Od tohoto roku si můžete půjčit domů čtečku e-knih. Novinkou je také takzvané omezené členství – tento typ umožňuje přístup jen k vybraným službám knihovny a jeho registrace je zcela zdarma. Uskutečnilo se 5785 různých akcí z oblasti kultury, které se těšily hojné návštěvnosti. Pozitivní je také bezbariérový přístup již u 28 poboček knihovny.

I v roce 2011 knihovna nezahálí. V plánu má další úpravu webu, vznikne nová webová stránka – takzvaný rozcestník, který pomůže čtenářům v orientaci mezi e-knihami. Vybrané pobočky čeká modernizace, a dokonce přibude další pobočka na Dědině.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pražská městská knihovna slaví 120. narozeniny. S parníkem!