Menu
TOPZINE.cz
Studium

Právnická fakulta Univerzity Palackého má nový kabát, studenti se po dvouměsíční pauze vrací do poslucháren

Zuzana Černá

Zuzana Černá

5. 1. 2011

Budova Právnické fakulty UP se v pondělí 3. ledna znovu otevřela studentům a učitelům. Výuku tam přerušili loni 23. října. Důvodem byla výměna oken a zateplení budovy. Všechny rekonstrukce mají přispět k energeticky šetrnějšímu provozu. Stavební práce budou ještě několik týdnů pokračovat, běžný provoz školy ale nenaruší. Zimní zkouškové období se ale výrazně zkrátí a studentům se to nelíbí.

Studenti i učitelé měli do školy vstup zakázán, Zdroj: UPOL

Rekonstrukce obou budov fakulty by měly výrazně snížit provozní náklady. Vedení opravy plánovalo už na léto loňského roku. Práce se ale zpozdily, a tak studenti museli dostat nečekané prázdniny. Do školy chodili jen měsíc. Přerušený semestr teď musí v následujících šesti týdnech dokončit, plynule na něj naváže zkouškové období, které začne 14. února. Druhý týden v březnu pak startuje letní semestr.

„Díky tomu, že stavební práce postupovaly rychleji, můžeme výuku obnovit již dnes, tedy v pondělí 3. ledna 2011. Podařilo se nám tak o další týden zkrátit celkovou dobu ‚zpoždění‘ v harmonogramu akademického roku 2010/2011,“ řekl Filip Dienstbier, proděkan Právnické fakulty UP pro organizaci a rozvoj.

Rekonstrukční práce jsou součástí většího projektu, který se týká více fakult a je dotován z evropských fondů. Kvůli papírování s přidělováním dotací a výběrovými řízeními se opravy zdržely a vítězná firma mohla začít až na konci října. Podle Dienstbiera nebylo v silách vedení fakulty, aby termín jakkoliv ovlivnila.

Právníkům už bude teplo, Zdroj: UPOL

„Budovy již rekonstrukci potřebovaly opravdu nutně. Nevyhovující byl nejen jejich vzhled, ale především stav oken. Některá již nebylo možno bezpečně otevírat, jinde se intenzivně větralo i při uzavřených oknech,“ popsal dosavadní stav proděkan Dienstbier.

Přerušení výuky se výukových či badatelských aktivit mělo dotknout co nejméně. Vyučující byli studentům k dispozici při jejich samostatné práci na diplomových, případně seminárních pracech. „Zejména studenti absolventských ročníků využili přerušení výuky k tvorbě svých diplomových prací. To jim v následujících měsících otevře větší prostor pro přípravu na ústní část státních závěrečných zkoušek,“ tvrdí proděkan pro studijní a pedagogické  záležitosti Filip Ščerba.

Studenti teď mají na spěch, zkouškové se zkrátilo na polovinu

Studentka Petra (pozn.: jméno bylo autorkou změněno) nadšení nesdílí. I když měla dlouhé volno, teď to prý bude o to větší bitva. „Třeták je nejtěžší ročník na právech, je velice náročný už sám o sobě díky dvěma komisionálním zkouškám v zimním semestru a jedné v letním. Tím, že máme výuku místo klasických třinácti týdnů v zimním semestru pouze jedenáct, už tak ztrácíme na tom, co probereme na přednáškách a seminářích, ale tím, že místo šest týdnů je zkouškové období pouze tři týdny, jsme vystaveni obrovskému stresu a dohánění. Nebudu dělat v podstatě nic jiného než se už od teď učit, abych měla alespoň nějakou šanci zkoušky zvládnout.“ Na druhou stranu ale chápe, že dotace se využít musely.

Jak ukázal první školní den, studenti se zpět do školy zřejmě těšili. V posluchárnách bylo nezvykle plno, píše se v tiskové zprávě…

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Právnická fakulta Univerzity Palackého má nový kabát, studenti se po dvouměsíční pauze vrací do poslucháren