Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Pravidla směšného chování vynesla Emilu Haklovi Cenu Josefa Škvoreckého

Redakce

Redakce

27. 10. 2010

FOTO: Emil HaklCenu, kterou udílí Společnost Josefa Škvoreckého, převzal Emil Hakl 26. října 2010. Podle poroty, jejímž předsedou byl Vladimír Karfík, jsou Pravidla směšného chování nejzajímavější původní českou beletrií.

FOTO: Emil Hakl

Emil Hakl, Foto: Jan Křikava

Pravidla směšného chování jsou podle Karfíka generační výpovědí, v níž dokázala Hakl přetavit současný jazyk v jazyk takřka básnický.  Novela Emila Hakla, kterou letos vydalo nakladatelství Argo, volně navazuje na úspěšnou knihu O rodičích a dětech, která se dočkala i filmového zpracování a za niž Hakl roku 2002 obdržel Magnesii Literu.

Emil Hakl a Intimní schránka Sabriny B.

Cenu Josefa Škvoreckého uděluje pětadvacetičlenná porota nejlepšímu vydanému knižnímu textu uplynulého roku. Autor vítězného textu získá čtvrt milionu korun, oceněni (o poznání drobnější prémií) jsou i autoři ostatních nominovaných knih. Letos k nim patřil například Ivan Klíma (Moje šílené století II), Petra Hůlová (Strážci občanského dobra) či Kateřina Tučková (Vyhnání Gerty Schnirch).

Příznivci Emila Hakla se můžou ještě letos na podzim těšit na další z jeho textů: v nakladatelství Argo mu vyjde autorský přepis textu vydaného již v 90. letech, jež nese název Intimní schránka Sabriny B. – FINAL CUT a o němž sám autor říká: „Sabrina byla můj první román. Psal jsem ho v zajetí dojmu, že se musí fabulovat, aby to byla ta správná literatura. Dnes to vidím tak, že je pro mě zajímavější vrátit dobu a lidi do jejich původních souvislostí. A tak jsem původní text přemontoval a přepsal podle toho, jak si popsané události pamatuji. Jinými slovy, pokusil jsem se vyházet z románu zbytečnou veteš. Zda to bylo k něčemu dobré či ne, je na čtenáři…“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pravidla směšného chování vynesla Emilu Haklovi Cenu Josefa Škvoreckého